| Armin172832 a întrebat:

Ce fel de vita de vie le merge în zona Moldovei? Ar merge ottonel și feteasca?

4 răspunsuri:
| popapopica a răspuns:

Citesc pe net ca Feteasca e cultivata la Cotnari. Iar Ottonelul merge in zonele reci. Acum, Moldova se intinde de la Botosani unde e foarte rece si pana la Galati unde e foarte cald. Orienteaza-te si tu. Stiu ca mai depinde si de sol. Mai citeste.

| relian a răspuns:

Merge si Muscat otonel si Feteasca.Dar Otonel este Tamaioasa romaneasca, doar ca este frantuzesc, sau asa zic ei ca l-ar fi obtinut laughing pe cand Tamaiaosa Rom este soi vechi de pe timpul Dacilor, daca pui ambele vite, frunza, strugure, unu linga altul, nu exista nici o diferenta.

Francezii cred ca l-au luat de pe undeva, Grecia, sau alta tara care il cultiva, pentru ca ei au acest Muscat otonel ceva mai recent decat au romanii sau alte tari unde mai creste. Tamaiaosa este orginara de prin Grecia de acu mii de ani.

Tu cand vrei sa stii ceva, despre vinuri, vita de vie, te uiti la magazine laughing acolo afli raspunsul la intrebari legate de vita de vie.
Cum? Simplu, te uiti la ce vinuri sunt la vinzare si pe sticla scrie cine l-a facut, ce podgorie.
Daca la magazine sunt vinuri Feteasca si Otonel facut la Iasi de exemplu, scrie pe ele podgoria, Nicoresti, Isi, Cotnari, Husi, Panciu, Tg Bujorului etc, atunci stii sigur ca se cultiva in acea zona.
Vita de vie se cultiva in orice zona, creste oriunde, doar ca la unele soiuri coacerea strugurilor este f tirzie, de l-ai cultiva la munte de exemplu nu ar ajunge sa se coaca acei struguri, asta asa ca idee.

Dar garantat Otonel, Feteasca se cultiva in Moldova, in toate zonele din Moldova.

| Armin172832 explică (pentru relian):

Ok. Am înțeles. Mulțumesc pentru răspuns

| gaminator a răspuns:

Vin rosu babeasca neagra si feteasca neagra merg cam peste tot, depinde si de zona viticola in care te afli; incearca ce se pune de obicei pe acolo daca vrei sa te axezi pe recolta.