| Lioana a întrebat:

Cu ce se poate vopsi un mobilier din lemn furniruit si lacuit?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu exista solutii simple pentru mobilier vechi de 30 de ani, oricit de bine s-ar fi pastrat el. Furnirul desprins il poti repara cu clei, sa se prinda la loc, crapaturile, astupate cu chit sau silicon pentru umplere.
Daca reusesti sa schimbi furnirul, e ceva, ai piesa de mobiler ca noua. Si rezistenta, ca acum 30 de ani se mai facea mobilier, si nu numai, care sa te tina o viata. Dar si el trebuie prelucrat, slefuit, lacuit, etc, ceea ce inseamna munca.

7 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Numai cu lac!

| Lioana explică (pentru lpavel):

Dar vreau sa-i schimb culoarea.

| cristi202 a răspuns:

Peste lac vopseaua nu tine, asta e clar. Deci trebuie lacul slefuit cu grija, avand in vedere ca e furnir, si abia apoi aplicata vopseaua.

| lpavel a răspuns:

Atunci cauta un lac amestecat cu bait!

| Lioana explică (pentru cristi202):

Aoleu ce-mi dai tu de lucru, mai Cristi. Mai bine dau jos furnirul si pun altul.
Dar ce zici de vopseaua recomandata de tipa asta? Zice ca merge si pe lac dar mai greu.
http://adelaparvu.com/......sau-metal/

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Ca-i aoleu, ca-i valeleu, cam asta e situatia. happy
Crezi ca te-ai descurca mai bine schimbind furnirul? Fa-o atunci, si vei avea mobila ca noua. Dar din cate stiu, doar timplarii sunt in stare sa faca asta, caci e o operatie delicata.
S-ar putea ca fatuca sa aiba dreptate, si sa scapi mai usor, si fara slefuire, si fara schimbarea furnirului. Am cautat produsul pe net, am citit descrierea oferita de distribuitori, si intr-adevar, se pare ca poti da cu ea si pe obiecte lacuite, acolo nu scrie ca merge pe lac, dar odata ce poti vopsi sticla, teracota si ceramica cu ea, nu cred ca ar fi o problema. Poate ca ar trebui sa incerci sa aplici mai intii pe o mica portiune, sa lasi sa se usuce bine, si mai apoi sa o testezi, daca rezista sau nu la incercarea de a o razui. Daca cedeaza usor, nu e cazul sa o aplici, daca insa e greu de dat jos, o poti pune cu incredere. Dar nu cred ca ar fi o problema, caci si pretul e pe masura, e aproximativ ca si celelalte vopsele decorative profesionale, despre care stiu ca poti sa ai asteptari de la ele - un exemplu - un borcanel de culoare Maimeri de 140 de ml face intre 26 de lei, si Maimeri e considerata de top in domeniu. La acest produs ai 236 ml la 43 de lei, ceea ce e cam la fel.
Dupa rewiew-urile de pe craftmall.ro, are 5 stele, deci pare a fi foarte buna, asa ca eu zic sa incerci, si eu trebuie atunci sa imi schimb punctul de vedere, pentru ca am cam ramas in urma, se poate da cu vopsea peste lac, nu e cum stiam eu ca nu merge deloc. Asa ca, astept rezultatele!

| Lioana explică (pentru cristi202):

Vorbeam despre schimbatul furnirului pentru ca e cam deteriorat. Are cateva crapaturi si e desprins pe cateva portiuni. Ar fi bine daca ar exista alta solutie mai simpla pentru repararea lui. Mobila are vreo 30 ani.