| Catalina Marinescu a întrebat:

Cum pot sa imi curat de depuneri masina de spalat? Sa folosesc Calgon? O sa folosesc de acum inainte, dar cum sa curata depunerile deja prezente?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In loc de Calgon poti folosi si bicarbonat de sodiu pe care il pui (o lingura de bucatarie) in vascheta cu detergentul de fiecare data cand speli rufele, costa mult mai putin si este foarte eficient. Succes!

10 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Sunt diferite dizolvatoare electronice de calcar, care se pare au efect si asupra masinilor de spalat. Ai aici cateva adrese
http://scanrom-solutions.ro/dizolvatoare_de_calcar.html
http://www.bizoo.ro/......tart-0/10/
Sau exista diferite solutii care curata cum este SANO:
"IDEAL SI PENTRU MASINA DE SPALAT VESELA
CURATA SI REINNOIESTE MASINA DE SPALAT
SANO ANTI KALK indeparteaza depunerile de calcar de pe elementul de incalzire, compartimentul aferent detergentului si toate celelalte accesorii predispuse depunerilor de calcar. Nu intra in contact cu tesaturile, asa cum o fac alte produse care necesita sa fie adaugate la fiecare procedeu de spalare. Utilizat lunar, SANO ANTI KALK asigura o intretinere periodica si economica a masinii de spalat, prelungindu-i astfel durata de viata. Previne corosiunea!
INSTRUCTIUNI DE UTILIZARE: Se toarna continutul recipientului intr-unul din compartimentele aferente detergentului si se activeaza (fara incarcatura/rufe) cel mai scurt procedeu de spalare. Nu necesita o clatire ulterioara.Masina de spalat poate fi folosita imediat ce procedeul a fost finalizat."

| Steluta_Nicolae_1974 a răspuns (pentru rroxi44):

Otetul impiedica depunerea de calcar?

| miha2010 a răspuns:

Pai mama mea foloseste 1l de otet odata la 20sapt pentru masina de spalat cu rufele mai inchise la culoare si nici hainele nu miros si nici masina nu se disturge in timp

| miha2010 a răspuns:

Scuze am vrut sa zic 2 saptamana nu 20

| felician a răspuns:

Exista pastilute ca supliment ce se adaga in apa iar, inainte de racordarea la apa, sunt filtre ce ajuta la prevenire calcarului si a pietrii. Incearca sa intrebi costa, dar daca tii la ea si la banii dati pe ea... dai si mai mult.
Poate te ajuta si un depanator prin curatire sau inlocuire si ai scapa de o grija mare, ca nu se mai strica, de la calgon, si te astepti la alte minuni...

| adrian_8178 a răspuns:

Poti incerca cu acest produs http://www.elemental.ro/......ca-sonett. Nu l-am incercat dar este un produs fara chimicale periculoase si fara vapori toxici. Cu alte cuvinte protejezi si natura;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti chema un reparator care sa o curete temeinic dar mai bine folosesti Calgon de acum inainte si o sa mearga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred in solutiile acestea. Am folosit inainte si masina mea tot s-a stricat. O foloesesti si cand se strica, se strica, schimbi partile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verifica siteul http://vosgesitalia.spaces.live.com

| PavelPavel a răspuns:

Pune masina sa spele in gol o data cu otet sau esenta de otet la cea mai inalta temperatura. Da-i mai multe clatirii dupa aceea pentru a scoate mirosul de otet.