| AnonimXnX a întrebat:

Hei dupa cum stiti sa cumperi o casa singur fara ajutor e imposibil din cauza creșterii taxelor exagerate si ma gandeam sa-mi cumpar un container sa l utilizez cam cat ar costa un container mai mare care ati mai cumparat?

Răspuns Câştigător
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Exista case din containere, cu izolatie, cu baie, bucatarie.
Cauta pe net.
Uite un exemplu:
https://case-din-containere.ro/

10 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Gol? Depinde! Unul de 20 TEU *( 20 ft ) vreo 3000 € nou unul de 40 FEU *( 40 ft ) 6-8 K €
Unul cu instalație electrica / wc și un minim de mobilier poate sari de 30 K €

| user937483737banned a răspuns:

De ce vrei sa iti cumperi o casa daca nu iti permiti?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Minim 10.000 euro sa fie funcțional ca și locuinta. La care se adaugă bineinteles și terenul că doar nu îl pui in aer.

| AnonimXnX explică (pentru MistarGoGu):

Pai cu 30k iau casa bătrânească care arata impecabila in gorj

| AnonimXnX explică (pentru user937483737banned):

Tu ai citit întrebarea stii ce e ala container? Era adresata celor care stiu despre ce vorbesc nu aia care au auzit de la gheorghe de pe sanț ce e un container

| noelnoel a răspuns:

Nu te complica cu astfel de prostii.
o casa e o casa,un container e un container, nu e casa. sunt unii care considera ca o scorbura,o pestera,o barca,un cort sau un container de gunoi pot fi case.
toate mizeriile din care sunt facute,sunt toxice si te vor imbolnavi.
in plus,vei ajunge sa platesti mai mult decat la o casa normala,te vei chinui,si la sfarsit tu vei fi in pierdere,mandrul si istovitul proprietar de container,pe care vei vrea cu disperare sa il vinzi urmatorului naiv.
uita-te in jur: cresc taxele dar oamenii vor continua sa cumpere apartamente,sa ridice case,sa traiasca normal.
inca sunt pe aiurea din cei pe care i-a prins perioada flower power si au picat la aceeasi propaganda, traiesc si acum in rulote si baraci denumite pompos case.
traiesc izolati in lumea lor, cu copii si nepoti inca traumatizati de traiul acesta.
vei gasi o solutie decenta, alta decat o baraca/container, sau cum vrei sa ii spui.

| danintelpentium a răspuns:

Vezi ca exista pe Youtube multe video-uri in care majoritatea dupa ce au facut casa din container, au spus ca nu mai fac. Multe probleme, de la izolare si multa munca, pana la structura, nu le poti pune la jumatate sau cum vrei decat daca le intaresti fizici suduri fier adaugat si tot asa. Ele nu sunt facute ca greutatea sa se distribuie oriunde ci doar in cele 4 puncte din colturi, atat.

PS: Si eu am vrut sa-mi fac dar am spus pas. Mai bine faci 2 camere, nu ai nevoie de autorizatie la case doar cu parter.

| noelnoel a răspuns (pentru AnonimXnX):

Raspunsul lui este pertinent,iar al tau isteric si de foarte prost gust.
TU spui ca vrei casa dar nu iti permiti pentru ca economia blabla, asa ca ai vrea container.
deci vrei sa locuiesti intr-un container drept casa.
e un container cu mot, dar ramane container, si costa cat nu face.
fii respectuos, chiar daca nu iti convine raspunsul cuiva.

| noelnoel a răspuns (pentru danintelpentium):

Corect. bravo tie, sincer.

| MistarGoGu a răspuns (pentru AnonimXnX):

Sunt și containere SH de la organizare de șantiere! Eu ziceam de noi! Știe fiecare cât îl tine buzunarul