| lenupika a întrebat:

Ieri au iesit puii din oua dar mama lor a murit si nu stiu cum sa ii cresc. Ce trebuie sa le fac?

6 răspunsuri:
| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Pui de ce?

| barbutxxx a răspuns:

Ca sa nu moara dale fale malai cu lapte si dale si vor trai pana ce cresc mai marice isi apoi le dai grau si altele.

| lenupika explică (pentru Laurentiu_Barbu_1985):

de gaina

| TotiVorbescSinguri a răspuns:

Cum a murit mama lor?

| LIN2010 a răspuns:

Pentru inceput faina de malai amestecata cu granule starter pui(gasesti la magazinele ce comercializeaza furaje ), de acolo poti cumpara si o hranitoare si o adapatoare, si astfel rezolvi problema puisorilor.Succes

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Cumpara malai(faina de porumb), apoi fierbi un ou bine, il dai prin razatoare(cea mai marunta) si amesteci cu faina(poti adauga putina apa pentru a se amesteca bine); pune-le si niste apa intr-o cutiuta putin inalta ca sa poata bea, asigura caldura(poti sa le pui un bec obisnuit(60-75 W) si cam asta e. Daca abia au iesit din ou presara-le doar niste malai in cutia in care ii tii si apa(sau ceai de urzica) pentru cateva zile, apoi procedezi cum ti-am zis. Daca iti permiti, cumpara si niste concentrate pentru pui de la magazine veterinare pe care le amesteci cu faina(2 parti faina, una de concentrat).
Succes!