| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

Ma ajuta cineva? Daca o camera are 15 mp si un pachet de parchet laminat (2, 153). Cam cate pachete de parchet trebuie?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Ar trebui sa afli si ce latime si lungime au placile de parchet. Otherwise se recomanda sa ai minim 10% in plus fata de cat iti trebuie.
Deci cam 8 pachete iti trebuie.
Tinand cont ca iti iei laminat care e ieftin nu o sa iesi deloc in pierdere.
Mai nasol e sa aiba pachetu 3mp si sa fie triplustratificat sau lemn masiv si sa coste peste 200ron/mp si sa ramai cu 2mpwinking

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"si un pachet de parchet laminat (2, 153)" - ce-i cu el?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

2,153 X 7= 15, 071. Deci 7 ar fi normal! Cu 10% in plus 8!

| oz_1736 a răspuns:

8×2=16

| cristi202 a răspuns (pentru alina2k18):

La parchet, spre deosebire de gresie si faianta, unde trebuie puse placile la fix, mai poti invirti resturile incit sa se potriveasca. Eu as merge la risc, sa iau la fix cit trebuie, si le-as potrivi, mai ales ca in acest caz ii vin sapte pachete la fix. E adevarat si ce spui tu, 15% la placari ceramice, si 10% la parchet e ideal sa fie in plus pentru pierderi, dar in cazul asta, s-ar putea rezolva, daca chiar e vreo placa rupta/ciobita, se mai poate lua o cutie in plus. La gresie/faianta e mai dificil, caci acolo, desi ai poate aceeasi model si dimensiune, conteaza si calibrul, care poate face ca placile sa nu se potriveasca, deci nu e recomandat sa mai cumperi dupa, trebuie luata toata odata. Nu e valabil si la parchet.