| PurpleMonster a întrebat:

S-a blocat cheia în ușă și nu mai iese. Nu cred ca s-a rupt nimic înăuntru, ci doar s-a blocat. Am dat cu o soluție, am mișcat cheia, am bătut în ușă și am tot învârtit de cheie și nimic. Ce sa mai fac? În cel mai rău caz, chem un lăcătuș, dar sper ca nu trebuie sa îmi spargă ușa ca să rezolve treaba.

8 răspunsuri:
| Trioda a răspuns:

Cauta sa o aduci in pozitia corecta,neutra,sa o poti scoate,si incearca sa tragi de cheie in afara,insa tine fortat cu degetele butucul spre interior,si misca cheia inspre afara,sigur va iesi,ceva lovituri aplicate cu podul palmei pot fi de folos.
Uzura butucului este de vina!
De spart usa nici vorba,se da o gaura cu o autofiletanta cu baterii in butuc,in partea de jos,gandeste-te la o para, si cheia intra in corp, si gaura se da in gatul perei, deci se da gaura acolo, astfel se distrug blocajele ce formeaza incuietoarea yala.
Succes si imi pare rau de situatia ta.

| Simpatic a răspuns:

Nu ai ce sa mai faci cheama lacatusul si stai chill, stie el sa o deschida fara sa o strice. In cel mai rau caz adica sigur inlocuiesti yala maine.

| Stropdeploaie a răspuns:

Incearca sa te calmezi. cu niste miscari. incete in stanga si dreapta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de unde ai internet daca te-ai blocat pe dinafara? n-ai parinti? sau si tu ca mogli prin jungla?
ca nu inteleg, cum ai blocat cheia in usa si ai batut in ea? nu era nimeni in casa? sa inteleg ca parintii tai nu erau acasa.
Deci jur ca la varsta aia cand eram cu cheia de gat, nu eram asa prost.
Cam pe la 8-9 ani stiam deja ce trebuie sa fac daca se intampla asta.
Mergeam frumos la vecinu si ii spuneam. vecine vezi ca am pierdut cheia, sau s-a rupt cheia in usa, si sunau la ai mei la munca direct.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Ce solutie?
sper ca e ulei spray WD40
daca ala e da-i serios si misca-cheia inainte/inapoi
repeta de vreo 3-4 ori, e mult mai ieftin decat lacatus

lacatusul o sa rupa cheia, dupa care v-a distruge butucul si cheia rupta cu o masina de gaurit puternica, iar apoi v-a forta (nu stiu cum ii zice) sa se roteasca chestia care impinge zavorul cu o scula mai speciala

apoi o sa inlocuiesti butucul

CUMPARA UNUL SCUMP DATA VIITOARE, dupa care da cu wd40 in butuc si pe cheie odata la 6 luni

| PurpleMonster explică (pentru CarcotasulVesel):

Da, cu WD40 am dat, dar nu am reușit.

| Pavel_Andrei_Vladut_1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești mai prost de cat noaptea

| Zorizilei a răspuns:

Chiar daca nu s-a rupt nimic inauntru este indicat sa inlocuiesti butucul.

Gasiti un articol complet pentru astfel de situatii aici:

https://www.meseriasilacheie.ro/cheie-blocata-in-butuc-usa-metalica/