| Suan a întrebat:

Salut! Aș dori să aflu de ce îmi vin facturi la gaze așa mari? Furnizorul la care sunt e Engie, și în trecut nu aveam asemenea prețuri la facturi, mai ales pe timp de vară unde nu am pornit deloc convectorul. Până acum am plătit 500-250 de lei la facturi și de obicei plăteam cam 60 de lei sau 30. Nu am centrală, am doar un convector și cam atât, și desigur necesitățile uzuale unde se folosesc gaze.

Care ar fi posibilele cauze pentru prețurile acestea? E o problemă de la furnizorul Engie sau pur și simplu s-au schimbat gazele?

13 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Poate au pus estimativ si se reglează cand vin sa citeasca.
Trebuie sa dai indexul lunar.
Uita-te cat ai indexul pe factura si cat pe contor.

| Batmanel a răspuns:

Poate e o regularizare, vezi ce pret ai pe mc, daca a crescut chiar asa mult, sau daca te-a declarat mult mai mult decat ai pe contor.

| Suan explică (pentru ioana748):

Am început să îl dau de luna trecută. Tot nu înțeleg de unde prețurile acestea mari în perioada asta

| ioana748 a răspuns (pentru Suan):

Da,nu este normal.
Pe timp de iarna stiu ca bubuie, dar vara doar aragaz si dus nu ar trebui sa depaseasca 40 Ron de persoana.
Daca ai dat indexul, nu te-ai uitat sa compari cu indexul pus de ei pe factura trecuta?
Sau sa te uiti acum la index si sa vezi cati metri cubi ai consumat.
Normal sunt cam 10 metri cubi de persoana pe timp de vara.
Adica, trebuie sa verifici daca nu este ceva in neregula cu contorul tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce nu te uiți pe factura sa vezi explicații?

Bula
| Bula a răspuns:

Daca tu citesti indexul, atunci compara indexul contorului cu cel de pe factura!
Este posibil ca, citirea transmisa de tine sa regularizeze consumurile estimate de ei si facturate anterior citirilor tale.

| Suan explică (pentru ioana748):

10 mc dar mie îmi apar 81 daca nu ma insel. Indexul de pe factura si cel dat de mine sunt la fel. Nu ma pricep sa citesc fiecare lucru de pe spatele facturii ca sa inteleg unde sau pe ce se duc banii

| Suan explică (pentru suntserios):

Astia cand fac facturile folosesc niste termeni care pentru mine is prea mult de inteles rolling on the floor) si pana stau eu sa caut in detaliu ce inseamna fiecare componenta si etc aleg sa platesc

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Suan):

Wow. Daca sunt 2 lei in plus înțeleg. Da la o factura de 10 ori mai mare ar trebui sa te chinui sa înțelegi 3 linii

| ioana748 a răspuns (pentru Suan):

Daca este o singura persoana, pentru timp de vara este enorm.
Incearca sa te uiti acum la index si sa vezi cat ai consumat de luna trecută pana acum.

| Violleta2022 a răspuns:

Intrebarile tale trebuiesc adresate companiei furnizoare de gaz metan, fiindca nimeni de pe acest forum nu lucreaza la Engie si nimeni nu-ti poate spune ce s-a intamplat cu factura ta.

| Mosotti a răspuns:

Ai sunat la ei sa ii intrebi? Ca ei pot sa-ti dea raspunsul exact.
Suna si intreaba. Eu daca am o problema sun la ei, fie la curent, gaze, internet, cablu TV.
Si daca nu ma lamuresc ei de 2-3 ori, abia atunci intreb in alte parti.

| relian a răspuns:

Pentru ca tu nu citesti si nu trimiti indexul catre ei.Esti facturat estimativ, adica pun ei estimativ cit cred, asta in.lipsa ce citire de contor.
Asa ca baga citire, trimitele indexul si vei fi cu credit, o sa platesti cine stie cand.
Lunar trebuie sa le trimit indexul, altfel cand se face factura ti se pune estimativ, de regula ei baga acolo sa fie.
Intri al aia Engie ce spui si acolo le trimiti indexul. Poate ca esti pe minus daca spui ca acum ai dat indexul, Iti vine factura dar cu minus, adica valoarea aia o ai ca si credit, ei trebuie sa iti dea gaz de banii aia, chiar spun ca daca vrei poti sa iei banii inapoi.

Fara sa arati factura, doar tu stii ce ai acolo. Verifica sa nu ai pierderi, de dupa contor spre casa.Inchide tot, sa nu consumi nimic, apoi mergi la contor si te uiti. Eventual poti lasa asa cateva ore, dupa te uiti la contor, si daca iti arata alte valori, ori pierzi gaz, ori contorul este defect.Desi este un contor mecanic, nu prea vad cum ar putea sa se miste daca nu trece gaz, insa orice este posibil.

Ca idee pretul la gaz a crescut de acum 1 sau 2 luni in urma, deci factura de luna trecuta si luna asta este mai mare decat cele din lunile din urma.
Am verificat eu asta, am facuturi de luni de zile in urma chiar de la inceputul anului.