| Levi123 a întrebat:

Salut locuiesc intr-un apartament și am observat ca dupa o ploaie abudenta ca pe partea exterioara catre interior sus de tot sa infiltrat apa in camere,apartamentul nu este izolat,este construit din placi de beton, care ar fi problema?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Apa se infiltreazaunde gaseste loc:
- la nivelul superior - prin acoperis
- la nivelele inferioare - intre placile de beton ne-etansate corect SAU
- prin scurgerea apei de la conducte de apa sau canalizare.

Un constructor gaseste usor cauza, prin vizualizare la fata locului.

| Levi123 explică (pentru Bula):

Stau la etaj 1, ce ma sfatuiesti sa fac?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Daca e sus, inseamna ca apa patrunde pe la glafurile vecinului de sus. Trebuie sa discuti cu el sa-si etanseze glafurile. Si el are umezeala, sub geam.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Cred ca mai toti locatarii au probleme cu infiltratiile, fiind un bloc vechi.
Se poate merge pe o solutie generala, initiata de Asociatie:
izolare bloc si tencuit fatada.
Cu ocazia asta pot inlocui toti geamurile.
Asta ar creste eficienta energetica a imobilelor, aspectul blocului si implicit valoarea pe piata imobiliara.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Levi123):

Ridici problema la asociatia de locatari

| dullcat a răspuns:

Iesi la exterior si vezi care-i treaba, acum cat urmele de la scurgerile de apa sunt inca vizibile (de obicei vor lasa dare negre pe fatada blocului, daca problema persista de mai mult timp).

| dullcat a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Sa inlocuiasca toti ferestrele si sa fie identice? Asta e utopie la noi in Romania, intotdeauna se gaseste cineva care spune ca nu-i pasa si/sau chiar nu are bani de asa investitie.Mai misto e sa le inlocuiasca fiecare pe rand, cand isi inchid balconul, sa rezulte 100 de partiuri si nuante. laughing s/

Bula
| Bula a răspuns (pentru Levi123):

In acest caz, pot fi 2 cazuri:
1. Daca umezirea este pe perete exterior, atunci apa intra printre rosturile dintre placile de beton. In acest caz, locul poate fi observat si reparat din exterioriorul blocului.
2. Daca umezirea este pe peretii despartitori interiori, atunci probabil este o fisura la conductele de apa /canalizare din apropiere.
Vorbeste cu administratorul blocului, sa se uite (cand este umed), el va puutea lua masuri (sa vorbeasca cu cine trebuie, pentru rezolvare).