| anonim_4396 a întrebat:

O ruda de a mea are un contor electric cu afisaj electronic.Si m-o mus naiba si am apasat intr-o zi pe butonul rosu de acolo sa vad cati kW are..De atunci este blocat, naiba sa-l ia ca afiseaza numai 1533 si daca mai apasa odata 00000000kw consum total...dar curent este in casa.Acum ruda respectiva crede ca eu l-am stricat.Stie cineva ce naiba se intampla cu aparatele astea?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca l-ai resetat. Ceea ce nu trebuia.Vor trebui chemati cei de la Renel sa il aranjeze.Altfel nu va sti ruda ce si cat o sa plateasca.Roaga-te sa nu iei si vreo amenda.

| darrio2007 a răspuns:

P.S.
Adica, te-a mancat in sezatoare,
Ca pe Zambilica fata mare.

| Saibot95 a răspuns (pentru darrio2007):

Pai da bine si daca vrea omul sa verifice ce consum are, nu este intotdeauna afisat consumul, intra in standby(adica nu arata pe ecran).ce face omul respectiv? Sta cu frica si se uita la el asa ca la bibelou? Mentionez ca este un singur buton rosu langa el un disc alb dar mai in interior.

| darrio2007 a răspuns (pentru Saibot95):

Daca te uitai mai atent vedeai ca, succesiv, se afisa consumul in Kw/h, data si ora, tensiunea din retea la momentul respectiv si altele.Nu intru in amanunte.Dar la tine un singur lucru a avut prioritate.CURIOZITATEA.Care costa, cateodata. Sper, in cazul tau, sa nu fie asa.O zi buna!