| 0RASPUNS0 a întrebat:

Salut TPU, vreau sa-mi iau un umidificator de cameră dar vreau sa știu dacă poate sa facă probleme adică sa,, tragă" pereți sa se facă igrasie?!

6 răspunsuri:
| Strwberrs a răspuns:

Este posibil sa da

| gabicoo a răspuns:

Cam da!
Umidificatorul e pentru țările cu climat subtropical = mediteranean!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Umidificatorul e bun si cand aerul e prea uscat, vara.
Eu am si e bun, face caldura mai suportabila.
Doar vara i dau drumul ca atunci simt ca e nevoie, iar vara nu se face igrasie.

Iarna e pericol de igrasie, dar iarna nu are sens sa l folosesti,
Iarna dau drumul la dezumidificator

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

"acum 8 ore | fionel a răspuns:
Umidificatorul e bun si cand aerul e prea uscat, vara."
pe bune?!?
vara cand umiditatea e serios crescuta si da disconfort termic, chiar serios
vara, cand aparatele de aer conditionat dezumidifica aerul si au un tub de evacuarea apei condensate

si nu iarna cand, incerci sa aerisesti si iti iese aerul cald din casa, asa ca umiditatea scade... DRASTIC, si face "flori" de gheata pe geamuri

chestii verificate de mine PERSONAL cu un hidrometru
https://www.emag.ro/search/hidrometru

deci, asta te sfatuiesc, intai ia-ti un hidrometru si vezi cata umiditate ai in casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

De unde stii ce umiditate am eu in casa?
Folosesc dezumidificatorul iarna intr o camera neincalzita. In fiecare zi aparatul strange 4 litri de apa. Vara nu strange mai nimic.
Aparatul de aer conditionat condenseaza apa deoarece el raceste aerul, e normal sa apara condens.

Niciodata nu mi-a aparut igrasie la baie vara, intotdeauna iarna. Oare de ce?

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, atunci casa ta e pe "invers" decat normalul, ce am scris eu mai sus am vazut unde am stat in mai multe locuri

"Aparatul de aer conditionat condenseaza apa deoarece el raceste aerul, e normal sa apara condens."
nope, este facut cu intentie ca sa reduca disconfortul termic