| Rainner a întrebat:

Va salut!
Care ar fi mărimea optimă pentru un teren de casă pentru a avea suficient spatiu atat pentru casă cât si pentru a putea amenaja alte lucruri, cum ar fi :
Garaj spatios pentru 2-3 masini/Foișor cu grătar/o grădină in care sa poti planta diferite legume/fructe / o zonă pentru niste animălute...
Precizez ca, casa sa fie pe un singur nivel si cam intre 150-180 m² uitili...
Precizez de asemenea ca, terenul sa fie situat intr-o zona comunală, nici de cum oras...
Deci, din punctul vostru de vedere, cam ce mărime ar trebui sa aiba un teren pentru cerintele de mai sus?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1000mp minim

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu ma folosesc de vreo 2000mp pentru o casa cu amprenta de 76mp, un garaj + magazie si diferite chestii amplasate pe afara (lemne, masini, nisip si alte materiale). In spatiul asta mi-am permis sa am si multi arbori care imi ofera umbra si intimitate.
Confortabil cred ca ar fi de la 1000mp pentru casa si anexele despre care vorbesti, altfel vei avea o 'fortareata' cu o cale de acces in mijloc, si cam atat.

Bula
| Bula a răspuns:

Minim 1000 mp.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai tu zeci de mii de euro sa iti faci casa? Poate costa si 100.000 de euro, îi ai?

| Rainner explică (pentru CristiDinBucuresti):

Om mai nebun ca tine n-am întâlnit...

| kalasnicov22 a răspuns:

Cu 10 hectare te descurci.

| alexxserb a răspuns:

Pentru o casă de 150-180 m² utili, pe un singur nivel, și având în vedere nevoile pentru garaj, foișor, grădină și spațiu pentru animale, un teren optim ar fi de aproximativ 800-1.000 m². Aceasta ar oferi suficient spațiu pentru a construi toate elementele dorite, păstrând și o zonă verde generoasă pentru grădină și relaxare, mai ales într-o zonă comunală.

| gaminator a răspuns:

Depinde cum vei compartimenta suprafata pe care o ai la dispozitie, daca ai curte, obor, gradina trebuie sa te gandesti la ce fel de recolta te astepti toamna. Iarasi daca incepi de la teren parloaga poate conta, cum vrei sa fie casa compartimentata. Te poti descurca si sub 800m2, in functie de conditiile pe care le ai la dispozitie.

regis
| regis a răspuns:

Optimul este diferit pentru fiecare. Am un prieten care are 1500 de mp si i se pare putin, eu de exemplu am vrut sa cumpar o casa cu 700 mp de gradina si am renuntat tocmai pentru ca era mult prea mare pentru mine.
In prezent am 324 de metri pătrați, din care vreo 60 sunt in plus.
De exemplu mie garajul mi se pare o inutilitate, nu am nervi sa manevrez zilnic masina in si din garaj, mașină care oricum mare parte din zi sta in parcare la serviciu. Si nu as construi un garaj care costa cat 6 masini pentru a tine in el doua rable. Poate daca as avea un Lamborghini, un G Klasse si doua Ferrari, m-as gandi sa le nai tin si in garaj, asa, de luni pana vineri.
Dar repet, fiecare are optimul lui, pune pe hartie cat de mare ai vrea sa fie fiecare din cele enumerate, aduna metri pătrați, mai pune vreo 5-10% pentru caile de acces si aia e suprafața care te-ar multumi.