| Utilizatoare123 a întrebat:

Vreau sa plantez rosii pe balcon. Pot sa pun in ghiveci doar acest tip de pamant sau trebuie sa il amestec cu pamant normal? https://www.dedeman.ro/....../p/7069940

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

îl folosești ca amendament pentru solul din gradina, contribuind la imbunatatirea fertilitatii si a texturii acestuia - presupunnd că deja mai ai și alt sol.
Numa' să-ți incapă in "ghiveci"!

| relian a răspuns:

Daca scrie pe el pamint pentru legume, normal ca este bun. Acu, ca no tine luni de zile, normal mai pui tu ceva ingrasaminte de care ai sau poti.

Rosii in balocn, doar daca balcolul este spre sud si sa nu umbreasca nimic acolo, altfel nu prea vad sa faci ceva.

Desi ar trebui sa nu ai nimic deasupra balcolonului, adica sa fii tu la ultimul etaj. Daca deasupra ai alt balcon, nici asa nu prea vad ce rosii o sa faci.

Plantele care fac fructe si flori, au nevoie de soare direct pe ele si din toate partile, dar poti incerca. Poti pune si castraveti daca e, aia ar trebuie sa mearga mai bine.

Deci pamintul ce arati tu nu trebuie sa amesteci cu nimic.Cauta si vezi daca scrie pe el cam cate luni tine ca si elemente necesare plantelor. Unia asa scriu, daca nu scrie, asta e, o sa mai adaugi tu ceva mai tirziu, ceva granule de ingrasamite, sau stiu si eu o lingura de gunoi de animale sau pasari.