| Theseus a întrebat:

De ce in Justice League pe Lanterna Verde il cheama John Stuart si nu Hal Jordan adevaratu` Green Lantern
P.S. In "Once and future thing(part 1 si 2) il schimba si in Hal Jordan dar zice ca- i o decalare da timp...
Sunt nedumerit...xD

Răspuns Câştigător
| LuppiSmthg a răspuns:

Sunt mai multe motive posibile:

1. Uneori, cand se trduce un desen animat/animefilm/serial dintr-o limba in alta, cei ce le traduc mai schimba anumite detalii, din motive necunoscute(cel putin mie).

2. Poate fi vorba de o alta generatie, fata de cea cunoscuta tie.

3. Acum depinde si de producator, daca nu-i placcea vechiul nume, e libertatea lui sa-l schimbe, dat fiind ca el e cel care rescrie povestea.

Sper ca te-am ajutat sa te mai lamuresti.