| MountainRiver a întrebat:

1. De ce pe stradă doar bărbații simt nevoia să înjure femeile? Adică de ce, mai pregnant, este acest comportament la bărbați, de ce nu și la femei? Atât cât să se înjure între ele, femeile, dar cât și să înjure ele bărbați pe stradă?
Întrebarea asta nu are nicio legătură cu educația, deoarece știu că, atât femeile, cât și bărbații care au crescut fără părinți, fără cei 7 ani de-acasă și doar în anturaje proaste, nu ai cum să te mai aștepți la maniere de la aceștia, deci întrebarea nu este generală și nu mă satisface un răspuns ca "lipsa de educație" ci strict pentru acea categorie masculină, întreb, care, cel puțin la prima vedere, ar părea că e aranjată/educată, din pătura de mijloc spre sus, poate chiar ieșind dintr-o mașină bună sau lăsând o dâră de parfum foarte scumpă, la care unele dintre noi femei, din pătura de mijloc, dar mai de jos, doar visăm la un astfel de parfum, dar nu înjurăm lumea pe stradă, cu atât mai mult bărbați, chiar și misandre de am fi. Așadar întrebarea mea vizează doar acea categorie de bărbați versus femei tot din aceeași pătură socială ori chiar și mai de jos.
Cum am spus, la pătura de foarte de jos nici nu am așteptări, atât de parte masculină, cât și de parte feminină, deoarece ar fi ca și când să aștepți acest respect de la aceia care nu au primit educație, ar fi ca și când ai avea pretenția ca unui copil cărui nu i s-a prezentat/predat o noțiune/însușire vrei să știe acea noțiune/însușire.

De altfel nu știu cât e o întrebare și cât o observație. Iar observatorul meu asta a observat că per total bărbații se pretează mai mult la înjurăturile stradale decât femeile, repet, mai ales acea categorie care "pare" educată, dar se simte mai bine dacă înjură o femeie pe stradă care, nu știu, nu arată poate în standardele impuse de societate sau în, chiar standardele avute de ei, bărbații și nu, nu mă refer doar la fizic ci la tot pachetul feminin. Deci de ce?

2. De ce tot bărbații sunt cei care judecă o femeie după limbaj și li se pare ușor repugnantă o femeie mai "vulgară" iar prin vulgaritate nu mă refer la partea se**ală/depravată ci pur și simplu la un limbaj mai de argou sau o atitudine mai masculină și poate chiar ușor defensivă deși ei, majoritatea, înjură?
Să fie deci astea niște stereotipii în care bărbatul are ideea ancestrală, că femeia trebuie să fie feminină, gingașă și chiar "la locul ei", dar la fel, să creadă că bărbatul trebuie să fie doar vânător/samurai (deci doar el are dreptul să fie mai "vulgar", mai agresiv, mai cu punctul pe i, mai cu limbaj de argou și poate de aici și faptul că ei se pretează mai mult la lansarea argoului stradal)?

Răspuns Câştigător
| LisaJulie a răspuns:

Eu am văzut foarte multe femei înjurând ca la ușa cortului, în parc cu copii mici de fața! Lumea chiar nu mai are bun simț!

30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar pe ce motiv sa faca asa ceva?

| MountainRiver explică (pentru RAY):

Nu știu dacă asta e pentru rasa mea sau pentru a voastră, Ray (?!)
Dacă e pentru a mea, nu mă simt, deoarece știu ce caracter dețin și rar se mai nasc oameni ca mine care să întoarcă și celălalt obraz pe stradă, dar și care în ciuda injuriilor stradale, încerc să rămân civilizată și să nu bag de seamă. Însă am ochi, am urechi, gândesc și observ, deci asta am observat în cei 28 de ani. Și nu, nu generalizez, ba chiar am specificat exact din ce categorie fac parte acești, nici nu știu cum să le spun, doar că Iphone-ul, Nike-ul, Tesla și chiar parfumul de 5 secunde care, mda, ce naiba pot spune, îmi îmbie, clipe de câteva secunde, papilele olfactive, cu toate acestea, îmi lasă un gust și mai amar după ce aud ce le iese pe gură sau cum chiar își dau ochii peste cap când trec pe lângă nu știu ce femeie mai sub standarde sociale și clar cei mai periculoși, părerea mea, sunt chiar lupii moraliști de pe drum, care cică mă învață dumnealui pe mine cum să arunc o cutie în pubela de gunoi, că de, dacă omul spală Tesla cu energie solară și nu știu câte își mai permite direct din magazin, nu-l mai interesează de sărăntocul care n-are nici minimul pe economie și e nevoit să caute în gunoaie, ca să supravietuiască și eu tot din politețe, ca să-i ușurez munca și să nu-l las pe săracul om să ia ceva ce e bun (cum ar fi o cutie de carton de la un colet) direct din pubela de gunoi unde sunt și resturi menajere, tampoane și câte și mai câte, se decide să facă pe lupul moralist, făcând aluzie la fizicul meu, de fapt chiar al meu și al mamei mele "Că așa femei mari să nu arunce gunoiul la coș." Și dacă aș fi vrut să jignesc, dacă mi-aș fi pus în cap să fac treaba asta, niciodată nu aș fi ales să mă leg de fizicul sau intelectul cuiva, chiar și bărbat de ar fi și chiar de îl urăsc de moarte. Așa că, știu ce zic, când zic, dragă Ray.
De asemenea prietena mea, iar a pățit un incident în care un bărbat i-a adresat pe stradă o remarcă de genul, ea fiind fumătoare :"Vai, dar o fată așa frumoasă ca tine să fumeze (?!)" Apoi m-a sunat ca să plângă o noapte întreagă că ea se simte rău și că această vorbă a stimabilului, a afectat-o și că bărbații întotdeauna au desconsiderat-o, că vrea să se evapore și să dispară din acest Univers. Deci știu ce spun, când spun.

| Mindfulness a răspuns (pentru RAY):

Voi naziștii sunteti mai buni? Plin de ura și rasism și stereotipuri!

| barbieeemo a răspuns:

Esti femeie si intrebi de ce nu si la femei? waw mai dat pe spate.
raspunsul este simplu: deoarece primesc la buci?

fa-ti te rog frumos cont de online de barbat(care sa arate mediocru sau sub medie) si observa cum tii se raspunde. mai ales daca le si faci avansuri femeilor.
trebuie sa-ti controlezi foarte bine emotiile ca barbat sa nu ii crapi capatâna vreuneia.

ps: si asta reprezinta doar o mica parte, nu mai vorbim de privirile de dispret si scarba care le primesti.

| RAY a răspuns (pentru MountainRiver):

Dar in ce oras stai

| RAY a răspuns (pentru Mindfulness):

Iti doresc sa te insori cu o nazista

| RAY a răspuns (pentru barbieeemo):

Asta e ca si faza cu hartuirea sexuala, daca esti urat si sarac la hartuiesti sexual mereu

| Mindfulness a răspuns (pentru RAY):

Mai mititelule rău mai ești și tuhee hee

| Mindfulness a răspuns (pentru RAY):

Și eu îți doresc cu o piranda happy

| RAY a răspuns (pentru Mindfulness):

Cei drept fetele mereu simt ca sunt hartuite sexual daca nu esti frumos, popular, bogat, dar asta nu scuza comportamente de genu, dar trebuie spus adevarul

| RAY a răspuns (pentru Mindfulness):

De ce doar una imi doresti? viata e scurta, Solomon avea 1000 de femei

| Mindfulness a răspuns (pentru RAY):

Alea care vor bogătani sa meargă la wc sa își facă nevoile fiziologice, dar să rămână fără hârtie igienică laughing Alea sunt coarde.

| Mindfulness a răspuns (pentru RAY):

O sa ai destule in lumea celor drepți rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Mindfulness):

BDM (Bund Deutscher Mädel) a fost o suborganizație a Tineretului Hitlerian (HJ) și a fost fondată în 1930.
În această asociație, toate fetele și femeile cu vârste cuprinse între 10 și 21 de ani urmau să fie înregistrate și educate în spiritul Național-socialismul. Misiunile de muncă și serviciile de ajutor de război au fost adăugate mai târziu.
Odată cu „Legea Tineretului Hitler" din 1936, apartenența la BDM a devenit obligatorie pentru toate fetele din grupele de vârstă corespunzătoare.

BDM a fost împărțit în „Gaue", „Inele de fete", „Grupuri", „Schares" și „Asociații de fete". Până la 14 ani ați aparținut „Jungenmädelbund", până la 18 ani ați aparținut BDM propriu-zis iar pentru tinerele de 18-21 de ani a existat BDM – lucrare „Credință și frumusețe". BDM a fost condus între 1939 și 1945 de Dr. Jutta Rüdiger, doctor în psihologie.

În documentație, femeile de diferite vârste își amintesc activitățile din cadrul consiliului lor studențesc BDM. Pentru mulți, această dată încă reprezintă amintirea „o tinerețe fericită".

https://www.phoenix.de/......96693.html

| RAY a răspuns (pentru Mindfulness):

Dupa cum se vede barbati mereu au vrut femei sclave, doar bune de casa atat

| RAY a răspuns (pentru Mindfulness):

Nici iadul nu ma primeste

| RAY a răspuns (pentru Mindfulness):

Fiecare e liber sa iti doreasca ce iti doreste dar sa fie sincere si fetele

| Mindfulness a răspuns (pentru RAY):

Și bune și pentru sport de camera

| Mindfulness a răspuns (pentru RAY):

Trebuie sa slăbești și o să te primească, sa renunți la dulciuri.
Dumnezeu sa te mustre

| Mindfulness a răspuns (pentru RAY):

Astea de pe TPU sunt fricoase, anxioase nu prea o sa vezi sinceritate, nu au curaj nici să spună de unde sunt și cum le cheamă! Ogramada au anxietate și altele mai grave am sesizat pe aici! Se vede clar că au probleme dar nu au puterea sa admită când postează, dar sunt și fete normale deștepte pe aici!

| RAY a răspuns (pentru Mindfulness):

Nu ma refeream la asa ceva si la idelismul societati in care traim

| Mindfulness a răspuns (pentru RAY):

Tu nu ești prost, fetele de la tine din oraș nu plac din cauza fizicului, dar ți se rupe ție când bagi Nutella cine mai e ca tine laughing

| RAY a răspuns (pentru Mindfulness):

Mai bine unt de arahide cu lapte

| MountainRiver explică (pentru RAY):

Mirobolantul sudic Călărași. happy O oază de tradiție împletită cu sărăcie și patriarhat, dar unde nu există pubele de gunoi stradale, la fiecare colț și unde ancestralii merg la Biserică și se dau sfinți, însă odraslele acestor ancestrali (adică tot tineri de vârsta mea sau bărbații) se droghează, stau numai în sălile de jocuri de noroc și înjură tineri sau tinere care "par" neprotejate de nimeni sau lupi solitari, ori prea educați pe stradă.

Și deși nu mă consider de fel rasistă, majoritatea dintre aceștia sunt chiar cei de etnie rromă, unde mamele stimabililor domnișori, sunt numai la Biserică, deci ar părea cu frică de Domnul și astfel că ar da cei 7 ani de-acasă băieților lor, ce să vezi, ți se întâmplă ca de fiecare dată când ieși pe drum, evident mergând civilizat, ba chiar văzând-ți de drumul tău, fără a și respira în jurul altora ca să nu deranjezi că tu așa educație ai primit de la o bunică cu 4 clase, te trezești cu un "hi-ha-ha" sau un dat ochii peste cap gen "uite-o și pe asta", iar asta e varianta subtilă și cu perdea, dar stai s-o vezi pe aia când deja ești înjurată din mașini și chiar pe la spate, că eu cum merg cu căștile pe cap, pare că nu aud și lumea te bârfește pe la spate, dar eu fac ce fac și tot aud. Și asta na, e când lupul e deja lup fioros oricum ar fi și par ei cei needucați, dar stai să vezi când lupul fioros își trage haină de lup moralist și-mi spune mie că ar trebui să mă las de șofat că nu sunt în stare sau că gen cum am explicat situația cu cutia de gunoi, unde aveam doar intenții bune.
De altfel uneori așa procedam chiar și cu mâncarea care se mai semi strica sau o mai aruncam sau era mai veche și o mai aruncam, uneori o puneam în pungi separate de gunoiul menajer și când duceam gunoiul aruncam gunoiul menajer în pubele, dar apoi mă uitam expres să pun acele pungi lângă pubelele de gunoi sau chiar un pic mai departe de pubele ca să ușurez munca celor care trăiesc cu gunoiul nostru.
Mi se pare ceva la fel de bun gust, educație și chiar o minimă de empatie pentru cei din pătura cea mai de jos a societății care pe noi ăștia, mai ales în era asta unde totul e de-a gata și confortul e parcă pentru toți, indiferent că suntem mai bogați sau mai la medie, dar cei care cât de cât ne permitem o viață decentă și confortabilă, ni se întâmplă să credem că oamenii care caută în gunoaie au ajuns precum dinozaurii, dar ce să vezi, nope, deoarece lumea aia damnată și care își bea propria lacrimă ca să supraviețuiască și mănâncă din gunoiul nostru, încă este foarte existentă în societatea noastră. Iar dacă mâncarea pe care nu o mai folosești sau e cât de cât încă comestibilă, cum ar fi pâinea uscată sau covrigii uscați pe care un sărac îi poate înmuia în apă și face o masă chiar decentă, de ce nu?! Deci eu chiar mă gândesc mereu la oamenii care caută în gunoaie ca să-și ducă existența și pentru ei fac asta, mai ales că eu am o fobie de microbi și tot ce nu e steril deci mi-e prea milă de aceste categorii sociale care unica lor șansă la supraviețuire este gunoiul nostru, și nu, eu nu sunt ca restul pe care aud la gura de metrou sau pe stradă că aruncă o vorbă de duh unui homeles "la muncă" deoarece până la urmă, există și aceste categorii de damnați care au ajuns homeless și aia e, odată ajunși pe străzi sau cu educație și sub minima medie, nu prea ai cum să-i mai incluzi pe aceștia în societate și să le spui așa de sigur "la muncă". Adică hai să fim serioși, deja trăim vremuri grele în care nu ne prea găsim noi, uite ăștia poate mai introvertiți sau mai antisociali care nu avem relații multe, ori ăștia cu oarece defecte care te fac să pari sub standardele sociale, cum ar fi acum bolile psihice cel mai mult. Deci dacă noi nu ne prea găsim joburi sau lumea nu ne prea vrea, dar ce pretenții să mai ai la ăla care nu are nici 4 clase terminate, care oricum de la naștere i s-a dat o familie de joasă speță sau fără cunoștințe să se angajeze? Eu zic că niciuna.
Dar recunosc că de vreo câțiva ani nu am mai făcut lucrurile astea deoarece nu am mai dus gunoi și nu am mai ieșit din casă ci la tot ce a însemnat exterior am lăsat-o pe mama să se ocupe, deoarece eu m-am confruntat cu o anxietate socială majoră și chiar cu o ușoară agorafobie și deci mi-a fost destul de greu să mai iau contact cu exteriorul. Iar când o dată, fix acum câteva săptămâni am decis să ies cu mama să merg la Easy Box și să iau un colet, coletul fiind împachetat și atârna deci mai greu, am decis să le scot produsele din cutie și să le pun în traistă, iar cutia fiind foarte ok decisesem să o pun pe o pubelă de gunoi și nu în gunoi, deoarece chiar așa îi zisesem mamei "e, o pun aici pe gunoi că poate o ia cineva." Iar lângă pubelă era o spălătorie auto unde un nene spăla mașina și văzând incidentul a comentat și i-a spus mamei, ce am spus în primul comentariu, dar pe mine, eu și așa având tot istoricul tragic cu bărbații, m-a mâhnit foarte tare, iar de atunci recunosc că nici nu am mai ieșit din casă, mi-a lăsat un gust amar strada și chiar apropierea și la minim 3 metri de un bărbat și mi-am jurat că de acum înainte, chiar cu riscul de a ajunge surdă, o să merg numai cu căștile pe cap și volumul la maxim. Și dacă oricum făceam eforturi colosale ca să evit mulțimile și să caut străzile cele mai pustii și să evit oamenii, de azi înainte, cel puțin bărbații stradali o să-i evit ca și cum aș fi un robot cu senzori și mi-am senzor pentru detectarea bărbaților. Chiar acest incident cu cutia pentru mine una, chiar a fost picătura care s umplut paharul legat de subiectul "bărbați", nu că o să-i urăsc, dar pur și simplu pentru mine bărbatul nu va mai avea nicio valoare în ochii mei și îi voi trata cu indiferența supremă însă și cu evitatul suprem, în afară de muncă unde mort-copt trebuie să comunici cu stimabilii, deoarece eu încă și lucrez în învățământ și deci o să trebuiască să comunic cu elevi băieți și poate chiar cu tătici și colegii de se* masculin, restul voi fi ca la maraton. Voi alege doar case de marcat cu femei, voi merge doar la doctorițe, voi vorbi doar cu operatoare femei, voi comunica doar cu femei, ba chiar am și decis deci să-mi dau comenzile la Easy Box, deși asta înseamnă să ies totuși din casă pentru că curierii de obicei sunt doar bărbați, cel puțin aici la mine în oraș și deci ideea că trebuie să deschid ușa casei unui bărbat, să răspund unui bărbat mă imobilizează. Însă am observat că totuși bărbații de la Glovo, aici la mine în oraș, nu știu cine sunt, dar până în prezent chiar am întâlnit doar băieți profi și ok la Glovo. Păreau de treabă deci asta e ok. Dar restul nu știu
Am doar bărbați duși cu pluta în orașul ăsta, bârfitori, răi și rromi tribali care stau doar cu tribul lor, dar ei sunt mai bogați decât mine, însă ei râd de albi, dar mai ales de albe ca mine, care am un defect fizic, în concepția lor, că eu mă consider chiar ok și un om normal chiar și cu kilograme în plus, dar sunt singură și cu kilograme în plus și educată și deci par vulnerabilă în ochii lor și victimă bună, deoarece ei simt că orice mi-ar face sau spune eu sunt prea educată ca să ripostez sau apăr. Deci proastă, ar spune ei. Dar să-i ferească Dumnezeu să-mi accelereze pedala sau scoată monstrul din mine că nu mai țin cont de nimic, nici că-s femeie, nici că-s singură și ei mulți și bărbați, nici chiar că Dumnezeu m-ar vedea și aș avea ceva pe conștiință sau că mă închid și arată la TV ca un animal, îi ucid direct.

| MountainRiver explică (pentru barbieeemo):

Păi și de ce să-i faci avansuri unei femei?
Uite exact limbajul ăsta nu-l înțeleg și nu e strict doar la bărbați că și la femei îl mai aud, dar cum e și întrebarea, da, din păcate mai mult la bărbați îl aud.
"M-am combinat/să mă combin"
"Fac avansuri"

Un astfel de limbaj nu-i văd rostul și nu are nici o conotație cu normalitatea în concepția mea. Deoarece un bărbat nu trebuie să facă avansuri unei femei nici să se combine cu ea, ca și când ai luat o bucată cu o altă bucată le-ai lipit și gata, aia e, ci doar să o curteze și să-i arate că-i pasă de ea, aici zic legat de interesul biologic/hormonal/amoros și chiar în concepția că dorește iubirea și o familie, alături de o femeie care-i place.

Dar dacă nu, că pe mine aici mă doare mai tare, că de asta m-am lovit eu în viață, nu am avut curtări, chiar nu am avut, dar am avut injurii la greu stradale și nu pricep de ce? Adică dacă oricum aș fi o tipă urâtă sau cu defecte n sau nu știu pur și simplu aș fi o tipă cu care nu ar vedea nici măcar o conversație, nici măcar un ajutor nu ar vrea să primească de la mine, asta dacă aș fi singura persoană de pe planetă, deci dacă oricum eu ca, dar nici nu se mai pune problema că aș fi femeie, oricum nici nu m-am simțit vreodată femeie, dar deci dacă aș fi sub standarde sociale, deci un gândac pe care el ca bărbat îl poate călca în picioare, de ce mai simte nevoia și să mai fie și rău. Adică ok, pot pricepe ideea că își dă ochii peste cap și spune în sine sa sau în gașcă "thh, uite-o pe aia" dar de ce mai simte și nevoia să-și facă afirmată și auzită ideea? Adică ține de bun simț să nu deranjezi, să nu jignești pe altul sau alta, care până la urmă, hai să fim serioși, nu cunoști. Adică tu nu știi ce istoric a avut femeia aia de a mâncat mult și a ajuns să se îngrașă sau ce accident a suferit și a ajuns cu un handicap pe viață, cum de altfel orice altă problemă ar încerca-o, poate o boală psihică sau un mers pur și simplu ciudat pe stradă.
Deci pe mine nu ura lor mă deranjează, nici faptul că nu mă văd o persoană agreabilă cu care ar vrea să poarte o conversație, de altfel am recunoscut că nici eu nu am o părere bună despre bărbat și astfel pe cât pot mă protejez evitând contactul cu aceștia, deci poate din partea mea sună a respingere și atunci poate asta îi face să fie răi, dar de ce simt nevoia să-și afirme răutatea, pe mine asta mă supără de fapt? De ce ai simți nevoia să jignești pe cineva? De ce? De ce îți dă așa o satisfacție mare atitudinea asta de superioritate? Asta nu pricep și asta mă supără de fapt, pentru că-mi creează și mie o stare nașpa și sincer nici eu nu o duc bine, că am anxietate socială și agorafobie și frică exacerbată și dacă mai vine și un tip să jignească, ziua mea e terminată. De ce oamenii nu pot fi și ei un pic mai empatici unii cu alții, mai grijulii, iar dacă nu pot asta, de ce măcar nu pot fi indiferenți sau să-și vadă de treaba lor? Altfel spus era vorba aia "dacă nu poți face binele, atunci măcar nu face răul." Cam așa și cu oamenii care jignesc la tot pasul. Dacă nu pot iubi tot ce trece pe drum sau nu suport pur și simplu, ok, să o facă, să urască, să nu suporte, să treacă cu silă pe lângă noi, dar măcar să nu o facă și vizibil, dar mai ales nu și cu trâmbițe. Eu nu zic să fie fățarnici, că nu mă interesează asta, dar măcar să se abțină pe cât pot și de la comentarii malițioase.

| MountainRiver explică (pentru RAY):

Am citit bine?
Spui că femeile se cred hărțuite de bărbații mai ne atractivi și atunci spui că și dacă ar fi o hărțuire de la unul atractiv fizic, bogat, popular, nu o va vedea ca pe hărțuire?
Nu știu ce fel de femeie ar gândi așa? Eu zic că orice haină ar îmbrăca lupușorul, o femeie tot va ști să facă distincția între agresiune și doar o haină frumoasă/lupușor frumos.

Cred că de aceea am și pus întrebare fix așa. Am spus că pe cei care au 4 clase și se văd cu ochiul liber cum ar spune bătrâneii "boschetăraș" e de înțeles că asta i-a oferit viața, părinți lipsă, iubire lipsă, grija cuiva lipsă, poate chiar și nevoile de bază lipsă, educația clar lipsă, care dă manierismele, comportament prosocial, așa că, în concepția mea, un astfel de bărbat chiar are dreptul să fie un lup mușcător, deși da, totuși dacă ar și comite acte barbare (cum ar fi crima sau vio*ul) totuși fapta nu i se absolvă ci el, mai ales fiind adult sau tânăr, va trebui să dea conform legii răspundere. Însă e de înțeles un bărbat cu lipsuri în copilărie, lipsuri mari pe toate palierele să fie bădăran și necioplit la maturitate. Dar când vezi lupi cultivați, cizelați, parfumați, îmbrăcați în blănuri scumpe, lupu de lupi ce se iau de cineva inferior lor, ce spune asta despre caracterul lor? La ce folos o mamă și bunici care stau duminicile în biserici ca să se roage pentru ei, să aibă lupișorii tot ce e mai bun în viață, cred că li se cuvine ce-i mai bun în viață apoi se pretează la "legea străzii" ca fix ăia fără familie și educație, la ce folos deci atunci educația primită și familiile lor care se roagă pentru ei? La nimic. Însă și asta de fapt vine tot din familie și chiar genetică, pentru că până la urmă dacă un copil a primit toate resursele necesare pentru o cultivare cât mai fructuoasă, dar la cules, nu culege nimic, înseamnă că asta e sămânță rea și cred că de altfel se și vede în aceia care bătrânii merg la biserică să se roage pentru copiilor, dar în realitate nu sunt chiar atât de buni pe cât par, ci se duc la biserică doar pentru afacerea cu Dumnezeu. Vin, mă rog, ca copilul meu să aibă bune și reușite ci nu pentru că doar trebuie să meargă la Biserică, doar așa se poate explica de ce bătrânii din orașul ăsta merg la biserici, dar copiii lor devin tot mai răi și aroganți.

| RAY a răspuns (pentru MountainRiver):

Dar de ce scrii omule romane? am scris clar ca asta nu scuza asemenea comportament,asta nu ai citit,nu va convine cand va fluiera unu urat pe strada vs unu frumos,crezi ca sunt idiot poate sunt dar vad si eu cand ma uit la o fata vs cand se uita un tip frumos, lasa ipocrizia asta,vad si eu cum evita sa se uita fetele la mine vs tip frumos si cum ii zambeste, la voi hartuire sexuala e si o privire gen uite fata se uita uratul ala la mine,se uita saracia aia la mine,nu fiti ipocrite fetelor ca si asa sunteti ipocrite,false,mincinoase, perverse, materialiste, viclene, mincinoase notabile

| barbieeemo a răspuns (pentru MountainRiver):

Ce dor imi era de TPU deoarece sunt oameni nebuni laughing)

ai dat-on prea multe de nici nu apuc sa procesez. poate pentru ca barbatul are mai multi hormoni si nu cred ca e tocmai ok sa tina in ei, de asta se petrec asa multe tragedii facute in mare parte de barbati.

nu vreau sa-i victimizez da am observat la mine cand am frustrari sunt tipe care ma linistesc si altele care mi le provoaca si mai mult.
fiecare vrea contact uman pana la urma.

| MountainRiver explică (pentru barbieeemo):

Păi eu tac doar din educație, dar atâta tăcere o să se transforme cândva în omucidere și mi se va tăia că are stimabilul pe*** și mai mulți hormoni. Să-și vadă de treaba lor că nu mă cunosc deloc. Dacă tac și am educație, nu înseamnă și că sunt proastă și-și pot vărsa ei hormonii, dar până la urmă și frustrările și prostia pe oamenii ca mine civilizați. Căci mă gândesc că nu sunt singura în lumea asta, încă mai sunt oameni civilizați care tac și pleacă capul, dar până când?!

| MountainRiver explică (pentru RAY):

Păi eu oricum nu mă consider femeie, deci nu mă simt în această categorie orice ai spune. Iar dacă nu mă crezi, uite un exemplu concret din viața mea. Eu vorbesc cu niște tipi cu probleme grave sau cum am spus pe vechiul cont că vorbeam cu mister bangladesh și toți membrii familiei mele și-au pus mâinile în cap și "vai, vai!" Că cum să vorbească odrasla lor cu emigranți, dar mai ales cu tipi cu probleme și vicii. Până și prietenele mele s-au arătat deranjate. Deși pe amice le-am înțeles că hai chiar îmi vor binele și le e teamă pentru viața mea, să nu pățesc ceva, însă familia credea că eu am nevoie doar de un tip sănătos, inteligent, că ce eu sunt inteligentă, nu știu cu câte școli sau vreun călugăr poate chiar, de o sfințenie exemplară și bla bla. Și le-am spus ca să mă lase în pace că în viața mea introduc doar pe cine vreau eu. Nu vreau evident nici să fiu bătută sau viol*tă chiar în propria casă sau să am grijă de un om care nu dorește să se trateze dacă are un viciu prea mare și asta m-ar afecta și pe mine emoțional și le-am spus că dacă simt că cineva mi-ar deveni toxic, ok, aș renunța atunci la acea persoană/persoane, dar clar nu e cazul să judeci un om după haină și le-am spus alor mei că degeaba aș alege unul poate foarte inteligent, dar care oricum poate nici nu s-ar uita la mine, că poate și ăla ar avea pretenții foarte mari, dar nu mă ajută la nimic nici un om foarte inteligent dacă, spre exemplu, să zicem ar dori să mă domine sau chiar ar crede că i se cuvine totul și asta ar însemna că el crede că-i dă dreptul să se poarte foarte urât cu mine. La fel nu doresc nici sfințișori d'ăștia, dar care apoi aflu că lucrează prin nu știu ce organizații sau că mă vinde în prostituție ca să aibă stimabilul cașcaval și până la urmă să ajung doar unealta unui sfințișor de ăsta. Că am văzut eu cum sunt și sfinții ăia de bărbați, care par că nu au nici o hibă și după ori de fapt afli că au nu știu ce feti*URI, care mai de care mai perverse și denaturate, ori că mă ucide în propria casă la mânia ce de fapt doar și-o reprima. Și între un bărbat și o femeie cu mânie reprimată, clar un bărbat rămâne mai periculos, pentru că are mai mult testosteron și asta îi dă o forță triplă la un atac de furie exacerbată.
Cât de frumoși, poate atrag la prima vedere, pe stradă și da, poate ar fi o ipocrizie, atât de partea noastră feminină, cât și de a voastră, masculină, să nu recunoaștem că la prima vedere ce-i frumos atrage și că poate toți întoarce capul pe stradă după stimabili/stimabile. Dar hai să fim serioși, e tot genetic știut că un bărbat frumos / femeie frumoasă tind mai mult către poligamie și înșelat, așa că, cine ar dori musai frumusețea într-o viață în care mai ai de construit și o casă, mai ai de plătit și niște facturi și de făcut niște copii și crescut. Eu una tind să fug de aceste stereotipii în care doar frumoșii au parte de iubire sau prostii de genul. Cred că și pe vechiul cont am spus de altfel că atracția fizică nu e egal iubire. Atracția fizică e doar atracție și cam ce-i drept și durează foarte puțin. Iubirea este un sentiment, ceva ce întradevăr este mai rar și mai puțini sunt dispuși sau reușesc să o simtă, dar este un sentiment, o stare, o atitudine, o trăire profundă. Atracția fizică este doar un instinct, ceva animalic și nu durează mult, ca orice instinct. Evident că poate tot primitivul sau omul cu dureri foarte mari confundă atracția fizică cu iubirea. Ba de altfel, țin să cred că doar oamenii cu frica de a fi vulnerabil și a suferi, tinde să aleagă un partener pe criteriul atractivitate. E mai simplu să spui "pe ăla/aia o f" decât să spui "pe ăla/aia o iubesc și deci mă voi lăsa rănit".
Plus că atractivitatea e și subiectivă. Nu poți cataloga până la urmă un bărbat sau o femeie ca frumos/urât ci ca mai mult atractiv sau mai puțin atractiv fizic. Și crede-mă, că dacă ar fi să gândim așa, până la urmă un om nu poate întruni toate criteriile (față, păr, cap, corp, picioare, la femei : s/f/talie/coapse). Poți doar spune că cei cu adevărat atractivi sunt cei care au câte puțin din tot ce am spus eu mai sus și deci astfel, au un aspect armonios, dar nimeni nu le poate avea pe toate. Oricum ce vezi tu azi, e mai mult datorită operațiilor estetice și sincer, nici aia nu a mai ajuns frumusețe, deoarece majoritatea urmăresc doar un tipar și atunci toți, voi ca bărbați ieșiți cu Barbie și rățuște și noi femeile cu Michelin. happy
Exagerezi deci. De fapt toți exagerați. Asta așa că tot am citit azi fix o întrebare pe tema frumusețe și domnișoara din întrebare era foarte frustrată că ea e urâțică și că vezi domn'le nu o plac nici măcar băieții urâți.
Eu uite spre exemplu am probleme cu kilogramele în plus, dar la dracu de pot spune despre mine că sunt urâtă. Nu mă consider dintre cele mai atractive femei, plus că am și spus că eu una nu prea mă simt oricum femeie, deoarece cum eu am primit o educație de a nu spune și comunica ce mă doare, am fost formată cam ca bărbații de altfel, gen "trebuie să taci și să înduri, fato, că viața e grea și nimănui nu-i pasă de durerile tale" asta așa că tot am auzit, tot pe aici că mulți bărbați se confruntă cu problema asta, uite că și eu femeie, fiind, mă confrunt cu aceeași problemă și la fel încerc să supraviețuiesc și să fac față. Dar chiar și așa nu-mi permit despre mine să spun că sunt urâtă, nu mă simt urâtă și cine o face, de la mine are doar un mic blestem și o indiferență cruntă. happy

Deci încetați naibii să vă mai catalogați singuri drept urâți/urâte, frate, că nimeni nu-i perfect, ce naiba.

P.S. hai să-ți mai spun un secret despre așa "credința că s urât/ă"winking De obicei o cam simt tot oamenii care au ei standarde foarte mari de la alesul unui partener ori fug ei după tipe frumoase/tipi frumoși ca la Maraton. Aceia apoi îi resping, da poate pe motiv că ei chiar vă consideră ugly și ei vor ceva mai frumos, dar ei vă resping și voi suferiți ca proștii că "Vai, dar ce urât/urâtă sunt." Ar fi și normal de altfel.
Și eu aici nu vorbesc musai de standarde scăzute, adică să alegi tu mai ne atractivi parteneri ca să ai o șansă, dar pur și simplu vorbesc că de fapt toți căutați așa zisa frumusețe la potențialii parteneri și vă faceți naibi o obsesie pentru asta, societatea vă îndoctrinează în "a alege doar frumusețea" și așa aveți toți doar obsesia și criteriul "frumusețe" ca ales de partener și pierdeți din vedere iubirea și până la urmă cum spuneam conviețuirea.
Că frumusețea soțului meu spre exemplu nu-mi va plăti mie facturile sau chiar invers, dacă eu aș fi slabă și frumoasă, așa cum e în concepția unora, dar eu sunt de fapt o îngâmfată sau poate chiar o ***, nu îl va ajuta cu nimic pe soțul meu în viață, ba din contră într-un final, dacă eu sunt cea care mi-am ales un bărbat criterial frumos și doar frumos, dar 0 pe caracter o să ajung la concepția mea că "Vai, dar bărbații chiar sunt niște nemernici și nu vor să-și asume căsătoria."
Invers va fi la fel, dacă eu aș fi foarte frumoasă sau din așa zisele standarde sociale, și poate chiar și dacă nu aș fi până la urmă infidelă, dar fiind prea frumoasă, s-ar benocla toți la mine, el, mai ales bărbat fiind va fi foarte gelos și probabil soțul meu în final își va confirma auto profeția lui "Femeile sunt cu*ve toate."