| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ai incercat vreodata sa te razbuni pe Dumnezeu pentru suferintele din viata ta? Sa te razbuni devenind pur si simplu o persoana mai rea? Cand vez de exemplui ca un membru al familiei tale se imbolnaveste si moare sau cand ce iubeai mai mult dispare precum zapada, cand te certi cu soarta si cu viata si nu sti de ce e atat de cruda si nepasatoare, ai incercat atunci sa te razbuni pe acel necunoscut, pe acel cineva care a creat universul si te-a lasat sa suferi in tacere?

8 răspunsuri:
| Cristian_Sechelaru_1995 a răspuns:

Nu, nu am incercat nici o data sa ma razbun pe Dumnezeu pentru tot ce se intampla rau in viata mea pentru ca ar insemna sa ma razbun pe mine. In primul rand tot raul din viata noastra este din cauza noastra, a greselilor noastre si in al doilea rand daca faci mai mult rau, raul ti-l faci tie. Deci chiar daca uneori in momentele din grele din viata noastra, dam vina pe Dumnezeu, pentru tot ce ni se intampla, incercand sa gasim un vinovat, trebuie sa ne gandim un pic mai jine si ne vom da seama ca gresim si ni se intampla acestea ori din vina noastra, ori ne da Dumnezeu incercari si ispite, ele fiind benefice pentru noi, facandu-ne mai puternici, calindu-ne. Sfintii se bucurau cand aveau ispite si incercari, astfel devenind mai rabdatori, mai buni, mai smeriti.

Răspuns utilizator avertizat
| lvi7 a răspuns:

Nu am încercat si nu cred ca as avea vreo sansa sa mă pun cu Creatorul! El da fiecăruia exact cat poate duce. unele încercări au scopul de a ne apropia de El si a ne indeparta privirea de la pământul acesta plin de mizerii...Cauta-l pe Dumnezeu si El iti va răspunde întrebărilor vietii tale!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e imposibil de localizat. Mergi pe principiul cine nu e cu mine e impotriva mea si cine e cu mine tot asa, si vei afla cauza. Lucrezi cumva la brutarie, de faci o paine atat de buna?

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Razbunarea e arma prostilor,asculta la mine,nu ai nici o consolare daca te razbuni pe nimeni,pare putin tentanta razbunarea si parca ai avea o satisfactie dar dupa nu o sa mai fie asa.
Asta cu sa incerci sa te razbuni pe Dumnezeu e o prostie foarte mare,Dumnezeu ne vrea binele si nu rau,atata timp cat bine faci bine gasesti dar daca faci rau rau gasesti,Dumnezeu e cel care face dreptatea.
In viata trebuie sa accepti ca nu totul in jurul tau este roz,lumea nu e in alb si negru e mai degraba gri, intelegi ce vreau sa spun? daca alti nenorociti sunt rai si toti cei din jurul tau sunt cum nu ar trebui asta nu inseamna ca trebuie sa fii la fel ca ei, lumea nu e asa nedreapta, da asta dar o sa vezi ca intr-un final fiecare primeste ceea ce merita chiar daca lumea nu e corecta cum ar trebui dar totul are o rezolvare.
Sper ca ai avut rabdare sa citesti tot raspunsul, ma bucur ca am putut fii de folos.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Cristian_Sechelaru_1995):

Asa este, ai dreptate.

| BroRo01 a răspuns:

Pui intrebari foarte interesante si mi se pare esti o persoana inteligenta, nu ma asteptam la ceva despre religie...

| Nitroblast a răspuns:

Wai frate ce raspunsuri, incep sa cred ca intrebarile despre religie ar trebui puse aici la conversatii, caci in categoria Religie ei bine...pai... mai bine nu.

Atat de pasnic, fara sa te faca nimeni indoctrinat sau indobitocit sau etc.

On topic: Cum zicea cineva mai sus, daca ai vrea sa te razbuni pe Dumnezeu facand fapte rele, iti faci singur numai rau. Toate sunt drepte la El, acum poate nu ne dam seama dar mai incolo, ori in viata ori dupa tot ni se descopera.

Nu am avut parte de nenorociri precum morti (nu din familie cel putin) dar mi-am dat seama ca pentru fiecare pacat mi-am luat-o pe masura acestuia. Dar stiu ca e mai bine sa ti-o iei aici decat dincolo, nu?