| Ramo137 a întrebat:

Ajutor! Am pierdut un an deja cu bacul. Vreau sa ma apuc de invatat foarte serios. Problema este urmatoarea.
Nu stiu ca sa aleg dupa bac. Ce sa fac?
Ador cainii..sunt pasionata de ei. Dar medicina dureaza 5 ani din cate stiu. Nu vreau sa imi pierd toti anii tineretii in 5 ani de facultate... Deja un an l.am pierdut.

Desenez ok, imi place sa scriu, nu prea sunt comunicativa cu oamenii. Am insomnii puternice, nu imi plac materiile ce tin de mate, de profil real.

Chiar nu stiu ce sa fac... Psihologia imi mai place, dar stiu ca sunt putiniii bani.
Oare o limba straina?
Ce facultati mai exista? Cum sa stiu spre ce sa ma indrept.

Voi cum v.ati ales facultatea? Sunteti multumiti de ea sau ati lasat.o pentru alt domeniu?

Funda

6 răspunsuri:
| Larisa2102 a răspuns:

Bună, parera mea este sa incerci sa iei bacu cu o nota mare, pentru a intra la buget la facultatile pe baza de dosar. Daca stii sa desenzi ai putea urma, arhitectura, insa acolo iti trebuie matematica. La medicina veterinara trebuie sa stii sa faci grilele.
Eu una am ales sa urmez medicina generala mai am pana la admitere. Pe mine toti oamnei cu care vorbeam ma speriau...ca ce te duci acolo si ce faci, lesini, poti sa vezi un cadravu sa inveti pe el? (Si tot asa) dar am cateva prietene la medicina anul 5 m-au lamurit: da este greu, dar si frumos si nu e cum abereaza restul lumii, doar sa ma descurajeze. De atunci m-am ambitionat si chiar vreau sa urmez medicina.
Cauta pe google salariul unui medic veterinar, al unui arhitect, vezi daca te avantajeaza unu dinte ele.
Daca totuti iti place pshiologia, urmeaz-o, stiu perosane care iau 80 de lei pe sedinta ( de o ora / 2 ore) asta in particular, plus de la cabinet sau spital.
Te poti duce la cursurile de la facultate sa vezi cum se defasoara orele si sa ii intrebi pe studenti eu cum au procedat, daca e asa de greu pe cum pare.
Sper ca te-am ajutat macar cu un mic sfat si ca ai inteles ce am vrut sa zic.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca iti place sa desenezi, iti place anatomiaaa big grin ai putea face niste cursuri de specializare din cadrul Facultatii de Medicina la Tehnica Dentara, 3 ani de studiu si in primul rand se castiga foarte bine in aceasta meserie fie in tara ori in strainatate. Trebuie sa stii cateva ceva din chimie, biofizica, anatomie, sa desenezi. In acesti 3 ani de studiu se cam fac aceleasi materii, de morfologie si proteze unidentare, materiale dentare si materii gen : o limba straina posibil sa fie engleza sau una la alegere, sportul, informatica sau vreun stat pe Facebook laughing (asa am avut noi prin facultate cateva notiuni de informatica care se eliminau in colindarea paginilor web si cand urma sa fie pusa o nota, ne spunea sa scriem un referat despre x si y si toti treceam, profu' nostru de info era un om plictisit laughing ). Am avut colegi de facultate care absolvisera Facultatea de Arte, cale mare catre o latura a medicinei si pentru ca din arta nu prea se castiga, asa ca au inceput aceasta specializare. Eu urma sa o fac in anul cand am decis sa plec pentru intotdeauna din Romania. A ramas un vis. Desi pe asta as recomanda aproapelui meu. Este o meserie frumoasa si fara stres.

| Ramo137 explică (pentru Larisa2102):

Stiu si eu persoane care iau 100 lei pe sedinta la psiholog. Insa. sunt foarte multi psihologi pe piata si de aceea nu-s salarii mari. Plus ca nu poti fii protejat niciodata cu un client, nu sunt camere de luat vederi in cabinet si nu stii peste ce nebun dai.
Ma gandesc la medicina veterinara, insa nu vreau sa-mi ierd toti anii tineretii in facultatea aceea. extrem de lunga. La 38-30 de ani deja ma consider... un om f matur care nu se mai joaca, copilareste, nu mai se distreaza sau sa aiba timp liber. Plus infatisarea... de la 30 de ani.
Arhitect? mate nup... desenez dar nu asa, mai ca o arta, portrete, animale oameni, din cand in cand creez si desene animate de una singura, ca cele de la tv.
Multumesc foarte mult pentru comentariu!

| Ramo137 explică (pentru MihaelaDart):

Medicina la tehnica dentara? Dentist? Nu m-ar atrage asta laughing daca despre asta era vorba.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Ramo137):

Nu iesi dentist, ci tu faci dantura clientilor din portelan ori alte materiale care le doresc, modelezi. Este o meserie banoasa. Tu iei comenzi de la cabinetele stomatologice cu care cooperezi si cu cat mai multe comenzi, ai. Eu am vrut sa fac asta pe cand eram in Romania, desi a fost pe neprevazute in Grecia si astfel nu am mai facut-o. Acum zic eu ca e prea tarziu sa ma apuc, aici in Germania am gasit, dar e deja varsta. Prefer sa fac ceea ce am studiat si asta aplic.

| Ramo137 explică (pentru MihaelaDart):

Inteleg, e interesant, insa intai sa tocesc pentru bac xD