| Irisna a întrebat:

Am 26 de ani si un copil de 2 ani. Tatal copilului are 42. Nu a vrut sa aiba nicio legatura. Pentru ca are multi bani si mult mai multa putere ca mine a reusit sa nu plateasca nimic. Aflasem ca e insurat dupa ce ramasesem insarcinata. Ii era teama ca ii voi spune nevestei si ma intimida. Nu a vrut sa ii fie distrusa nici familia, nici imaginea sociala foarte buna.

Am vazut ca nu am nicio sansa si mi-am asumat ca voi fi mama singura. Nu o duc asa rau. El trimite bani lunar dar nu oficial. Mentionez ca nu am cheltuit nimic din ei, desi trimite destul de multi. Nu am o situatie finaciara buna si pun toti banii aia deoparte pentru viitor, cand va face baiatul 18 ani si poate o sa vrea sa plece la studii undeva sau pur si simplu va avea nevoie de un start bun in viata de adult.

Nu a fost langa mine la nastere, nu a fost la nicio aniversare, la nicio serbare, nimic. Stiu ca e vorba de frica lui de a nu fi descoperit desi traim in orase diferite. Recent m-a sunat ca vine sa isi vada copilul. Am acceptat. I-am zis copilului ca e tata. Deja la 2 ani cat de cat pricepe. Apoi a venit din nou dupa o saptamana si venea tot mai des. Baiatul s-a atasat, deja il recunostea. Dar de 2 luni nu a mai dat niciun semn de viata. Il sun, inchide, ii scriu nu raspunde, Si ieri a zis sa fiu acasa maine ca vine.
Ar fi nesimtire din partea mea sa ii zic nu? El nu e oficial in nicio hartie, nu plateste nicio pensie. Nu vreau sa imi creasca baietelul si sa nu fie niciodata sigur ca tata il vrea. Nu vreau sa apara si sa dispara din viata lui cand si cum ii convine. I-am zis ca il deruteaza si mi-a spus ca ma dau importanta

7 răspunsuri:
| Cinic a răspuns:

Am crescut fara tata de la 8 ani, dar pentru ca a decedat, nu pentru ca m-a parasit. Ce ti-a facut iubitul tau este oribil, nu poate nega nimeni asta. Dar nu priva copilul de tata. Copilul are nevoie de energie masculina in jurul lui si chiar daca iti vei reface viata cu un alt barbat, acela nu il va iubi niciodata ca adevaratul tata. Copilul tau va avea nevoie de el in special in adolescenta si la 18-25. Are nevoi de cineva care sa fie rece si sa-i dea sfaturi de natura practica si utilitara. Ceea ce tu nu poti face chiar daca iti doresti asta, pentru ca esti femeie. Si in plus, daca spui ca tatal copilului este puternic si influent, copilul tau va beneficia de un avantaj urias in viata. Tu trebuie sa gandesti strategic si pe termen lung si focusul tau sa fie pe interesul copilului, nu pe emotiile tale sau pe orgoliul tau. Nu este nevoie sa mentii o relatie de amicitie cu tatal este suficient sa fiti politicosi doar.

| MistarGoGu a răspuns:

De aici se vede caracterul lui de #avra!
Vai doamne imaginea lui...
Când si-a scos instrumentul din nadragi nu s-a gândit ca aduce pe lume o fiinta?
Îl plimbam prin tribunale pana plătea totul cu acte!
Cat c#c#t poate avea în bostanul de pe umeri sa facă un copil sa se atașeze de el apoi sa dispară?

| Furnicuta000 a răspuns:

Din pacate esti la mana lui. Tu decizi daca accepti ca baiatul sa aiba un tata in viata lui, bun sau rau, macar sa vina sa il vada...sau daca te enervezi si ii spui tot familiei lui cu riscul ca el sa nu mai vorbeasca niciodata nici cu tine nici cu copilul

| relian a răspuns:

Pentru ca are multi bani si ce mai spui tu aici povesti, a reusit sa nu plateasca nimic.
Uite ce timpenii spui. Ai fost la avocat, ai fost la judecator sa spui ca el este tatal acelui copil? Nu ai fost, atunci ce anume a reusit sa nu plateasca nimic?
Apoi tot tu vii si spui, iti trimite bani forte multi, lunat laughing ba esti nebuna, esti cu capu, sau esti asa mai saraca cu duhu?

Daca gindesti, vorbesti in felul asta, este clara de ce sta ala departe de tine.Ai fost buna doar de ciocan laughing pentru ca la modul cum te exprimi, lasi de dorit destul de mult.
Ai aflat ca era insurat dupa ce ai ramas gravida, astea is povesti, eu cred mai degraba ca asta ai si urmarit, ai vazut ca are bani, ce ai spus, acu l-ai prins laughing probabil nici nu teo interesat ce situatie sociala are el inainte, te interesa doar aia materiala, asa ai ignorat sa intrebi, sa cauti, sa afli daca e singur sau insurat, apoi s-a intamplat sa ramai, sau mai bine spus ai ramas c a asa ai vrut tu, nu ca s-a intamplat.
Pe pariu ca el nici nusi dorea asa ceva, sigur l-ai pacalit ca folosesti anticonceptionale si omu a mers pe incredere.

Vad si alti jegosi, asa cum e MistarGogu care il injura si mai stiu eu ce spune, habar neavind de situatie, doar ce ai povestit tu pe aici, din care reiese ce am spus, adica te contrazici singura.

Tu nu ai luat nici o actiune impotriva lui, iar el a reusit cu banii lui si cu puterea sa nu plateasca nimic, oare te auzi ce rahat scrii sau gindesti?

Odata ce nu l-ai dus la tribunal ce anume sa plateasca, sau a scapat de ce, la ce anume faci referire?
Dar tot tu, dupa, in gindirea aia timpita ce o ai, spui, vai iti trimite bani foarte multi mereu, regulat laughing
Este clara, esti una care probabil arata bine, buna doar de maciuca, spun doar, ala cam asta o vrut omu, doar sa se simta bine, tu l-ai pacalit si acu intrebi chestii ce nici tu habar nu ai ce laughing

Tu ai citit asa ca idee ce ai scris, sau e mult si daca citesti, nu mai pricepi nimic din ce ai scris laughing E in regula, nu-i esti singura, majoritatea pe aici pe TPU si in general romanii, asa sunt, daca scrii fraze din mai mult de 3 cuvinte deja pentru ei este ceva de neinteles laughing

| TimberWolf a răspuns:

De ce nu te-ai cuplat cu unu de 60? laughing Tu ai impresia ca e vina lui dar nu e, tu nu aveai ce cauta cu unu de 42 tu avand 26, e la mintea cocosului.
Astea sunt consecintele, pe care daca erai fata desteapta le stiai dinainte.
Oricum, cred ca intrebarea e pusa la misto.

| Quois a răspuns (pentru TimberWolf):

Ce treaba are varsta aici? Vrei sa zici ca daca ala avea si el 26 de ani era automat mai responsabil sau cum? Sau erau sanse mai mici sa fie casatorit? Unde bati?
E "vina" amandurora, ca nu a facut copilu' singura. Indiferent ca ala are 18 ani sau 60.

| TimberWolf a răspuns (pentru Quois):

''Ce treaba are varsta aici?'' Pai are, ca daca ala avea tot 26 cel mai probabil nu avea copii si nevasta si situatia ar fi stat altfel, ar fi ramas impreuna si ar fi crescut copilul.
''E "vina" amandurora'' Gresit, ea a pus ochii pe el ca are bani si a ignorat total posibilele consecinte, faptul ca ar putea avea familie, unu la 42 de ani si cu lovele pe el fi sigura ca are una sau mai multe femei, nu ai cum sa crezi ca nu ar avea.