| anonim_4396 a întrebat:

Am fost pe toate continentele, am vazut multe tari si am ajuns la concluzia ca Romania este o tara frumoasa in care viata e chiar buna (blanda). Ce va place la Romania? Ce nemultumiri aveti?

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o întrebare prea generală. Îmi plac multe și îmi displac multe, rezumă-te la un anumit domeniu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Imi este mai usor sa exclud un domeniu: Politic (nici macar nu il completez cu cel economic).

| RAY a răspuns:

Romania e o tara frumoasa, din pacata locuita de poporul nepotrivit

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Care ar fi cel potrivit?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel German,unde au fost germani se vede,banatul =svabi,ardealul =sasi, poti vedea cu ochii tai sa nu spui ca sunt rasist, in fapt Timisoara era un oras bogat, frumos, descris ca mica viena, cand romanii erau sub 30%, primul oras electric, plus multe altele

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mhm, nu zic ca esti rasist, zic ca-ti plac nemtii prea mult. Nu e de mirare, esti german. La fel as putea spune despre japonezi, singaporeeni, australieni etc. Dar nu asta era ideea. Ideea era ca Romania e o tara buna de locuit - chiar si germani locuiesc aici, vezi exemplul tau - raportat la restul lumii (si aici includ si tari din UE).

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de placere e vorba de realitate, luam istoria o studiem si vedem, pai e o tara buna de locuit, cam tot ce ofera natura exista

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mai bine nu am lua istoria cand vine vorba de Germania si chiar de alte natii. Foarte multe natii s-au ridicat pe spatele altora mai sarace si asa au devenit niste puteri. Ce istorie e aia? Au facut aliante si le-au dat in cap unor prapaditi (cum am fost si noi la un moment dat). Bineinteles, se poate spune ca au fost destepti etc, dar pe cat de destepti au fost, pe atat de tradatori. Deci... sa ne mai uitam pe istorie?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar mereu asa a fost si asa va fi, exista o concurenta, o competitie, in special intre masculi, mereu cei saraci au fost calcati in picioare de cei puternici, cei inteligenti prin manipulare au ajuns sus

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Bine ca istoria merge inainte atunci.

| relian a răspuns:

Imi place teritoriul, aia e tot, iar ca nemultumire ar fi populatia,laughing ar trebuie schimbata, ori invatata prin forta sa poata deveni una normala.
Daca viata in RO este frumoasa, eu ma fac popa laughing

| Dragosdoar a răspuns:

DA.este o viata frumoasa si blanda pentru cei ce au banii necesari sa se trateze la spitale private si sa calatoreasca,pentru cei ce locuiesc in orasele mari: Bucuresti,cluj,Timisoara etc. Exista insa si o viata grea in Romania fara loc de munca, departe de orase, fara farmacii in localitate, fara infrastructura si chiar fara internet.
O romanca frumoasa, o masina, o afacere profitabila sau un job profitabil sunt niste factori cheie ca sa fii fericit in Romania

| Dragosdoar a răspuns (pentru RAY):

Iti dau dreptate in legatura cu nemtii. La razboi am distrus probabil unul dintre cele mai luminate popoare pe care le-a putut avea omenirea in toate timpurile ei, si nu sunt singurul care spune asta; vezi opinia generalului american George S. Patton in legatura cu asta