| Anonim384848484 a întrebat:

Am observat la noi în presa când se vorbește despre război Rusia e făcută in fel și chip.Problema e ca nimeni nu zice nimic de americani.Inteleg ca Rusia e stat agresor dar cu ce erau mai buni americanii cand au invadat Irak de exemplu.Stiu ca multi ar zice ca americanii l-au dat jos pe Saddam Husein, dar fix cum acum ucrainenii mor sub bombardamentele rușilor așa și bombardamentele americane au ucis sute de civili nevinovați.De ce americanii mereu sunt prezentați mereu ca marii salvatori ai lumii care ne aduc,,democrația", in timp ce Rusia e răul întruchipat?

4 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Nu se vorbește nici despre cum Germania a dus la moartea a milioane de oameni. Timpurile se mai schimbă, alte țări atacă, unele evoluează, altele nu.
Și stai liniștit că nu crede nimeni că America e democrația întruchipată, nici măcar americanii, însă stă mult mai bine decât alte state. Decât Rusia de exemplu, despre care se vorbește în contextul în care este vinovată de începerea unui război.America nu a avut nicio treabă aici, în afară de susținerea țării invadate, la fel ca restul zecilor de țări de pe glob, cu excepția Chinei, Coreei de Nord, Iranului și a încă vreo 2-3 țărișoare.

| Anonim384848484 explică (pentru J0B0MAT):

Aici problema ar fi imparțialitatea. Exact cum Rusia este vinovată pentru tot ce se întâmplă în Ucraina așa și SUA se face vinovată pentru tot dezastrul din Irak, Libia sau Afganistan.Dar propaganda e din ambele părți și mereu cineva trebuie să fie cel bun, iar altcineva cel rău.De ce nu se poate recunoaște ca atât SUA cat și Rusia au făcut la fel de mult rău de a lungul istorie până în prezent justificându-și acțiunile prin modalități diferite.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Anonim384848484):

Pentru că nu au făcut la fel de mult rău.Rusia cred că doar în istoria modernă a invadat câte țări a invadat America în toată istoria ei, iar de numărul de victime nici nu se mai pune problema. Ziceau că numai în Ucraina într-un an au reușit să îi întreacă pe naziști la numărul de victime.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Anonim384848484):

Cate razboaie a inceput SUA pentru a cuceri teritorii?