| alexutzaioana a întrebat:

Am urmatoarea problema la fizica:

2 resorturi sunt legate in paralel. De capetele libere este agatat un corp de masa m=1 kg. Resortul de constanta elastica k=200N/m=2N/cm s-a alungit cu L1=2 cm.
Ce constanta elastica are celalalt resort?

Pot sa aflu constanta elastica a celui de-al doilea resort fara sa stiu L2?

3 răspunsuri:
| georgel09 a răspuns:

Pai pentru problema asta trebuie sa ai o formula.vezi formula constantei elastice si dupa inlocuiesti cu datele problemei.da ce clasa esti?

| alexutzaioana explică (pentru georgel09):

Clasa a 7-a
Pai eu asta intrebam, daca exista o formula, deoarece am ajuns la un rezultat cu forta elastica a resortului al doilea. Anume Fe2=K2*L2=6N

Formula constantei elastice, daca at fi sa o deduc din formula fortei elastice este urmatoarea: K2=Fe2/L2 si eu cunosc doar Fe2 happy

| ProfDeMate a răspuns:

Draga Alexutza Ioana,
Abordarea problemei nu este cea mai fericita. Din cauza softului tpu.ro care nu accepta simboluri matematice nu it pot trimite o rezolvare inteligibila. Scrie-mi la adresa: mate. didactic@yahoo.com (fara spatii).
Astept mesajul tau,
Prof De Mate