| Dulcica1234 a întrebat:

Aș vrea să înțeleg un singur lucru. De ce sunt unele persoane atât de rele? Chiar dacă simpla intenție este de a o ajuta, de a o avertiza de pericole, doar pentru binele ei. Eu nu am intenția să fac rău persoanelor, dar unele înțeleg fix inversul intenției mele. E de-a dreptul dureros pentru o persoană care nu dorește să facă rău nimănui, să îi sară în cap astfel de persoane, puse doar pe ceartă și apoi tot pe cel nevinovat să îl scoată vinovat.

14 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Daca ai pățit mai multe experiențe de genul, poate ar trebui sa nu mai ajuți pe nimeni daca interpretează altfel. Până la urmă nu ai o datorie față de nimeni decât de tine însuți. Uneori facerea de bine e... Așa că nu mai oferi nimănui ajutorul daca nu ți-l cere. Poate nici pe tine nu te avertizează nimeni de pericole, nu îți vrea binele.

| sierra1 a răspuns:

Ce bine ar fi să nu fie rău, așa-i?

| Dulcica1234 explică (pentru sierra1):

Da. Bine ar fi, dar nu este.

| Dulcica1234 explică (pentru Mindfulness):

Păi chiar asta am să fac. M-am săturat să sufăr din cauza la toți proștii și toate proastele. Mai sunt și cu sănătatea. Și din cauza la niște nesimțiți ajung să mă consum. Să își vadă fiecare de viață. Mai bine aș șterge și contul, dar nu pot, nu știu de unde.

| Mindfulness a răspuns (pentru Dulcica1234):

Eh lasa nu îți șterge contul ești o tipă simpatica, mai ales când te enervezi happy
Câteodată e bine sa fii mai degajata.

| Dulcica1234 explică (pentru Mindfulness):

Păi mi s-a luat de contul ăsta. Numai probleme, de când intrat aici, iar eu nu am nevoie de așa ceva. Mai bine nu îl făceam. Mai nu știu când simțeam că înnebunesc crezând că am făcut un copil să vrea să se omoare, apoi toate celelalte care au mai fost. Nu mai pot. Oricum nu ajut pe nimeni. Nici măcar nu sunt luată în seamă. De ce să mai stau pe aici?

| FreddieM a răspuns:

Adică faci pe Robin Hood și împărți sfaturi și ajutor chiar dacă nu ți-a fost cerut lucrul asta. Eu as considera asta un abuz în viata mea privata, nu ești o autoritate superioara, nu ai fost numita de nimeni sa interferezi cu deciziile celorlalți. Problema e la tine, nu la cei care NU ți-au cerut sfatul/ajutorul.
Prin gestul tău le subapreciezi capacitatea de autogestionare a propriei situatii, e sincer foarte deranjant.
Mai bine îți revizuiești tu puțin caracterul si personalitatea, nu poți face bine cuiva cu forta, pentru ca de fapt, nu faci altceva decât sa vrei sa demonstrezi ca ești foarte capabila, pe când ceilalți cam nu, și mai vrei și sa ți se recunoască aura de,, erou''.
Cheers

| Mindfulness a răspuns (pentru Dulcica1234):

Când ai avut problema cu copilul te-am ajutat eu moral. Îți mai aduci aminte? Nu știu cum naibii pot sa ii ajut pe alții dar pe mine nu sunt in stare! Îți mai faci un prieten una alta! Eu ieșeam cu tine daca erai din același oraș cu mine sincer,nici nu mă interesa ce probleme ai,doar conta sa fii cuminte,dar tu nu prea ești cuminte,când te enervează cineva izbucnești,devii colerica laughing
Tu in fond ești o fata buna dar lumea e rea nu e așa cum ți-o imaginezi tu, sau sa nu crezi că dacă tu ești bună la suflet și sinceră și lumea e la fel, sa ai așteptări ireale, lumea e mai rea ca niciodată și perversa.
Trebuie sa fii bun cu cine merita și cine te respecta, pe restul te pisi din mers care nu da doi bani pe tine.

| Dulcica1234 explică (pentru Mindfulness):

Nu ai luat în considerare și vârsta dintre noi.

| Mindfulness a răspuns (pentru Dulcica1234):

Nu mă interesează pe mine vârstă, daca ai peste 23 e ok, daca ai 35 la fel! Modul de gândire contează,personalitatea,caracterul,studiile,daca e empatică sau nu, și multe altele. Stai chill că nu mă dau la tine, ziceam așa ca idee. Oricum trec printr-o pasa proasta cu banii nu îmi arde mie de relații când eu sunt într-o stare deplorabilă din cauza situației.
Eu incercam sa te încurajez să mai stai pe aici și să nu te dai batuta așa ușor, poate îți mai faci vreun prieten, care ar putea fi de treabă, sau o prietena de ce nu!

| Dulcica1234 explică (pentru Mindfulness):

Oricum, mi-a confirmat cineva că are 26 și schimb câteva mesaje în privat aici.

| Mindfulness a răspuns (pentru Dulcica1234):

Bravo! Dar nu uita că contează să ai prieteni, relații în realitate nu virtual. Îți doresc succes oricum.

| Dulcica1234 explică (pentru Mindfulness):

Știu. Mulțumesc!

| Mindfulness a răspuns (pentru Dulcica1234):

Sa fii iubita.