| monicaaa17 a întrebat:

Ati ierta înșelatul intr-o relație? Daca da,in ce context? Daca nu, de ce?

22 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

Tradarea nu ti-o sterge din memorie nici iertarea lui Isus. Cine zice ca iarta si uita e un mare mincinos.
Pace

| Celcestietot a răspuns:

Normal, iar apoi mă despart de ea cel mai probabil laughing.

| Mosotti a răspuns:

Eu as ierta pentru ca inteleg ca nevoia de diversitate este normala, unii din cand in cand au nevoie de diversitate sexuala.
Daca infidelitate emotionala nu exista, nu ma deranjeaza ca m-ar insela.
Adica sa nu-si schimbe comportamentul fata de mine, sa ne iubim, sa ne intelegem, ajutam, facem dragoste, sa nu afecteze timpul alocat noua si este okey, o simpla placere scurta cu altcineva nu e o problema. Deci cu, conditia asta accept.
Daca respecta asta, de ce sa ma deranjeze?! Nu vad de ce. Ca doar tot intreaga vine acasa, nu o bate, nu o spanzura, nu ma afecteaza pe mine daca e la fel ca inainte.

Daca se simte ca se raceste, ca se poarta mai naspa cu mine, ca nu mai aloca acelasi, timp, nu accept!

| Mosotti a răspuns (pentru FreddieM):

Nu vad de ce o tradare, uite, eu pot manca cartofi prajiti zilnic, intamplator, dar uneori mai vrei si tu sa mananci altceva, chiar daca nu des, nu e o problema atat timp cat nu exista infidelitate emotionala, adica cat nu afecteaza timpul petrecut impreuna, se poarta la fel de frumos, va intelegeti, si asa mai departe.

Nu privi doar din prisma ta ca toti nu ar ierta sau uita, de fapt nu am ce sa iert, ca nu vad ceva nasol asta daca respecta conditia pusa. Nu o iert daca ma bate, chinuie, fura, barfeste pe la spate, asta da.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

De ce? Daca s-ar purta frumos si e la fel de bine ca inainte, cu ce te deranjeaza daca asa doar mai rar mai diversifica la sex doar? Poate si tu mai vrei o salata dupa 5 luni de mancat aceiasi mancare, iar asta ajuta chiar sa revii iar la mancarea de dinainte, deci un minim de ciclare pe multi ii ajuta si in relatie! Ca altfel poate apare un blocaj si e mai rau.
Am zis la unii, eu unul nu-s asa, zic la general.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Într-o relație serioasă spui verde în față ce vrei de la partener, ca să știe cu cine are de aface, îți exprimi gândurile, personalitatea, îți vei expune tot, granițele vor fi stabilite, teritoriul îți va fi marcat. Nu vreau să simt că trăiesc cu o cwrvă, că asta este dacă o face, mai ales că atunci când înșeli, nu ai aprobarea partenerului, ci te duci de capul tău, dar dacă mă înșală, înseamnă și că nu am fost suficient de bun pentru ea pe lângă faptul că este o persoană slabă psihic, șansele să o mai facă în viitor deja vor crește și mie nu îmi convine să urmăresc un pion al șahului care pe deasupra joacă și fără mâini omenești. Ce este al meu, al meu să fie și punct, iar dacă nu este al meu în întregime poate sa dispară. Eu sunt în stare să iert, dar nu îi voi mai tolera să fie lângă mine nici dacă este zeița frumuseții laughing. Sper că ai aflat ceea ce voiai, dacă tragi și o concluzie, este super.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu, stai, eu ma refer cand stiu, ca vorba ta, stabilim granitele si tot, de la inceput stabilim ce si cum, si daca asta e de comun acord, unde e problema? Inselat ma refer facut sex cu altcineva, nu fara aprobarea mea, asa am gandit.

Daca una e destul de buna pentru mine, asta nu inseamna ca nu poate sa ma atraga doar sexual o alta pe moment, nu are nici o treaba una cu alta neaparat. Poate mai rar, imi vine si pe fizicul alteia, dar asta nu vad asa mare problema, sau ea ii vine pe fizicul altuia uneori, se poate intampla, evident ca nu este chiar de preferat, dar daca se intampla aia e, dar in restul totul e ok.
Ce, daca iti place f mult o mancare, nu trebuie sa-ti placa si alta la o adica?! Poate apare nevoia de diversitate sexuala pur si simplu, nu stau acum sa stric o relatie doar pentru atat, daca merge totul okey.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, nu as ierta niciodată înșelatul, dar dacă îmi mărturisește că m-a înșelat as putea sa o iert daca îmi dovedește pe parcursul timpului că nu o mai face, asta depinde foarte mult de ce simt pentru respectiva, daca o prind că mă înșeală mi-ar fi prea scârbă sa o iert.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

E o trădare pentru că zici că intri într-o relație monogama și nu e așa, daca știi că ai chef să mai diversifici partenerii o zici de la început partenerei/partenerului știind la ce să aștepte și sunteți într-un comun acord sa se mai întâmple asta.

Sunt o grămadă de cupluri care au relații deschide, deci știu unii de la alții daca vor sa mai diversifice partenerii chiar dacă e doar sexual. Nu se ascund după deget.

Sa nu înșeli înseamnă să ai o disciplina încât să mănânci doar salate și mâncăruri sănătoase, nu poți cataloga oamenii ca pe niște arome de înghețate. Daca ai o preferata, o încerci doar pe aia, daca vrei să încerci mai multe ei bine stai singur decât să te complici cu relatii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu.
Pentru ca nu iubesc orbeste, si nimeni nu e de neinlocuit.
Plus ca sunt un tip fidel, deci nu as putea intelege ceva ce eu nu as face.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Atunci daca intr-o relatie cei 2 sunt de comun acord, nu este vreo problema pentru ei. De placut cum spui tu, poate sa iti placa si daca in acest cuplu permisiv se intervine pe alt fel de salata, totul poate continua ca si cum nu s-a intamplat nimic, deci nimic nu se strica.

| mgtow a răspuns:

Nu, o sa repete greseala

| Andreeush a răspuns:

În nici un caz!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu ce am zis? Nu ai citit atent, am zis ca zic de la inceput ce si cum, asa este cinstit si normal, nu pe la spate!
Si da, as avea o relatie deschisa, sunt de acord cu asta. Nu sunt de acord fara acord comun de la inceput.

Ba da, compari oamenii cu arome, ca de ex pe multi barbati am intrebat si ziceau "mmm, de multe ori ma excita fizicul alteia, dupa aia al alteia", e la fel pana la urma.
Si la mine e la fel si la autosatisfacere si la dame de consumatie, ba ma gandesc la una si ma excita aia, alteori pe aia nu mai merge, trebuie sa ma gandesc la alta care ma excita, asa ca aia e.

Si in primul rand mai omule, noi nu suntem mongami din constructie, deci ce ne miram? E posibil orice cand intri intr-o rel, dar daca ma minte adios, clar.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeush):

De ce draga? Nici de comun acord? Adica fara sa te minta.
mgtow zice bine, daca odata a dat-o stramb o persoana, va repeta la prima ocazie.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Exact, la asta ma refer! Nu stiu ce ii deranjeaza atata pe altii (bine, ma fac ca nu stiu de fapt), si am auzit ca de multe ori relatiile deschise merg mult mai bine, ca se cicleaza sexul, nu se blocheaza acasa la o adica, e si lejeritate, totul e sa nu fie infidelitate emotionala, atat, adica conditia pe care am pus-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înșelatul? Nu. Orice, în afară de asta.
Iubești sau pleci, nu înșeli.
Nu aș ține ură, m-aș lupta, dar de continuarea relației nici vorbă.

| Andreeush a răspuns (pentru Mosotti):

Și ce ai înțeles tu prin asta?
Dacă o persoană te înșeală o dată, o va mai face și a doua oară.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeush):

Corect! Asta am zis si eu. Ziceam doar daca ambii sunt de acord de la inceput cu o relatie deschisa, nu pe la spate, ca pe la spate daca zice ca a gresit, normal ca repeta.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce legatura are iubirea neaparat cu facutul dragoste?! Placerea simpla e una, iubirea cuprinde multe, respect, simpatie, pasiuni, discutii ceva comune, intelegere, ajutor reciproc, gesturi frumoase, comportament frumos, poate cuprinde facut dragoste sau nu uneori, normal ca in mod normal include si asta.
Asa ca faptul ca se mai intampla desi nu e de dorit, ca sa te atraga fizicul altuia ocazional, sau pe mine fizicul alteia, asta nu are treaba cu celelalte calitati. Si nu sa fie un obicei, doar asa rar daca e nevoie.

Uite ce mi s-a intamplat mie azi, de 2 zile mi s-a pus pata sa mananc spaghete cu carne, si alta mancare nu prea mai mergea, azi am mancat si m-am deblocat, acum merge si orice altceva mult timp de acum in colo.
Asa si la aia, e posibil ca la un moment dat sa te blochezi si sa nu mai mearga cu partenerul sau partenera chiar daca o iubesti adica ce am zis mai sus. Si pana nu te deblochezi sa nu fie ok, iar daca o faci, sa mearga apoi iar mult timp, deci chiar uneori ajuta in aceste cazuri.
Dar si medicii zic ca omu nu e monogam, deci pana la urma dorinta asta uneori de ciclare, nu e nenaturala, dar nu stric o relatie buna doar pentru atat, fi serioasa. Daca partenera o face si imi zice ce-ti zic eu acum, o inteleg si aia e. Infidelitatea emotionala nu o accept, adica cand nu mai e iubire cu ce am zis mai sus. Daca ei i-a fost bine, ma bucur, daca ala o batea atunci da, interveneam, a deblocat-o, merge si cu mine bine, ar fi ok, sa fie acest caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt de părere că "a face dragoste" își are locul doar în cadrul căsătoriei, așa cum afirmă Sfânta Scriptură.
Căsătoria este ceva sfânt și presupune o relație deosebită dintre un bărbat și o femeie, așa cum este relația dintre Hristos și Biserica Lui, el oferindu-i iubire, iar ea respect prin ascultare. Este vorba despre o unitate desăvârșită între duhul, sufletul și trupul bărbatului și ale femeii. Ceva atât de puternic strâns, că nu mai încape acolo o a treia persoană.
De aceea nu aș accepta ca viitorul meu soț să mă înșele. De iertat, ar trebui să îl iert ca pe orice om, dar soț nu mi-ar mai putea fi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai stai asa, ce legatura are respectul si sfintenia cu facutul dragoste (nu pot zice celalat cuvant ca nu apare aici adica ssex mai bine zis)? Lipsa de respect e cand te bat, violez, chinui, dar nu ca fac sex asa din cand in cand si cu altcineva, daca iubirea pentru tine include acele calitati care le-am zis, si tu ai pentru mine la fel.

Din contra, din respect tu sa ma intelegi pe mine de ce am facut, si sa te bucuri pentru binele meu, si eu pentru tine la fel in caz de ceva.
Am zis, nu e de dorit, dar daca o fi nevoie fiziologic aia este.
Deci nu zic asa ca sa ma scuz, ca am zis, si pe tine te-as intelege daca ai face, ca daca apare blocajul si nu poti sa nu faci, eu ce sa fac? Sa nu inteleg?
Ce zici tu unitatea aia e vorba sufleteste, si intra la iubire adica la ce am zis, fidelitatea emotionala, de aia si eu sunt ca nici macar un copil nu vreau sa vina intre noi. Dar ssexul e ssex separat de astea.