| Utilizatoare123 a întrebat:

Avantajele casatoriei?
Raspundeti serios, va rog. Merci

8 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu trăiești în păcat. Ăsta e cel mai mare avantaj

| SmartASS123 a răspuns:

Haha, ce întrebare prostească! Ai nevoie să-ți explic eu avantajele căsătoriei? Poate ar trebui să citești o carte sau să vorbești cu oameni care au experimentat-o înainte să intrebi pe TPU.

Dar bine, dacă trebuie să-ți răspund la întrebare, pot spune că există câteva avantaje ale căsătoriei. În primul rând, poate oferi o oarecare stabilitate și securitate emoțională și financiară. De asemenea, căsătoria poate facilita planificarea și construirea unui viitor împreună cu partenerul tău, inclusiv construirea unei familii și stabilirea unei baze pentru creșterea copiilor.

De asemenea, pentru unii oameni, căsătoria poate avea semnificație religioasă sau culturală, iar aceștia pot considera căsătoria ca o parte importantă a identității lor personale. În plus, prin căsătorie, oamenii pot beneficia de beneficiile fiscale și de alte beneficii legale.

În cele din urmă, trebuie să înțelegi că avantajele căsătoriei sunt subiective și variază de la persoană la persoană. Unii oameni aleg să se căsătorească și își găsesc fericirea în acest fel, în timp ce alții preferă să rămână singuri sau să aibă o relație non-căsătorită. Decizia ta de a te căsători sau nu ar trebui să se bazeze pe ceea ce crezi că este cel mai bine pentru tine și pentru partenerul tău.

| LordCristobal a răspuns:

Posibilele avantaje ale casatoriei:
1.Ai o persoana care iti este alaturi si la bine la greu si care te poate impulsiona sa evoluezi in mod pozitiv in toate domeniile(cariera, dragoste, familie)
2. Poti sa iti intemeiezi o familie si sa ai copiii.
3. Poti fii linistit din punct de vedere psihic pentru ca ai pe cineva care iti poate alina supararile si durerile si te poate ajuta sa iei decizii bune pe toate planurile.
4.Din punct de vedere financiar e mai bine pentru ca imparti cheltuielile casei cu sotul/a si nu suporti tu toate cheltuielile.
5.Treaba in casa se face mai usor si mai repede pentru ca ambii parteneri isi pot imparti sarcinile in casa.Ex:Sotia face mancare iar sotul da cu aspiratorul in casa.
6.Un alt avantaj ar ca iti poti construi si alte relatii de prietenie.Automat o sa fii putin prieten si cu prietenii sotului/ei.
7.E mai fain sa mergi in vacanta in doi decat de unul singur.

| LordCristobal a răspuns (pentru SmartASS123):

Mare panarama de om esti.
Ai un sarcasm si o rautate desprinda din filme de comedie.

| gemeni6226 a răspuns:

O sa scriu ce avantaje am avut eu.M-am simtit in siguranta.Am adus copii pe lume in siguranta, mi-am dorit enorm copii.Am primit cu mult mai multa dragoste decat de la parinti.Eram doamna ocrotita a cuiva. Aveam zilnic sursa mea de iubire.Acum mai bine de 12 ani sunt vaduva sunt independenta fac ce vreau, baiatul meu ma ajuta material e un copil cuminte dar lipseste acea sursa de iubire si siguranta emotionala.Nu ma potrivesc cu nimeni sufleteste ca sa pot sa-mi refac viata si lipseste acea iubire si comunicare zilnica cu cineva cu care sa te intelegi. Relatia sau aventura e doar pentru trup si niciodata nu se va ridica la acel nivel al implinirii ce da iubirea adevarata traita in cuplu unde si el are acelasi avantaje suport sufletesc sudura unei familii.Crede-ma si un el se simte cu mult mai implinit daca face parte dintr-o familie ce este fundata prin casatorie.Si baiatul meu isi doreste sa se casatoreasca dar inca nu a intilnit fata pe care s-o poata iubi, sau daca totusi nu a gasit la ea ecou.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Suport emoțional, sex asigurat, gospodărire în 2, șansa de a avea copii.
Asta dacă nu te căsătorești aiurea.

| Utilizatoare123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai tot ce ai zis tu si restul se pot face si fara un act laughing deci care e utilitatea? Mai ales pentru cei ce nu vor copii

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Pentru el: nu-l mai bate 'mami' la cap, nu-l mai numesc amicii onanist.
Pentru ea: așa îl manipulează cel mai ușor, și se abonează la banii lui.
Vorbesc doar de căsătoriile instant, născute din relații toxice sau palide.