| Lapusneanu a întrebat:

Aveti idee de ce si-a schimbat numele mercador in olx? Era cumva patentata denumirea si au pierdut vreun proces?

10 răspunsuri:
| Cata240 a răspuns:

Nu a pierdut niciun proces. Olx e in peste 100 de tari doar ca la noi se numea mercador. Acum sau hotarat sa-i schimbe numele.

| Lapusneanu explică (pentru Cata240):

Dar isi facuse un brand.....suna bine suna mai romaneste. Cui ii place olex?

| Cata240 a răspuns:

Schimbarea nu a afectat traficul site-ului.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Deci mercador era ca si tocmai ro un site jenant in care domneste haosul. La un moment dat si-au bagat picioarele de plictiseala, au investit in reclama si cand au hotarat ca au destui useri au vandut. OLX e un brand international insemnand online exchange si a cumparat pur si simplu mercador.ro.

cand am intrebat la telefon ce sistem de protectie al cumparatorilor au, mi-au spus fransh ca n-au nici un sistem ca ei incurajeaza cumparatorii si vanzatorii sa se intalneasca pe plan local fata in fata ca sa evite tepele.

La fel si tocmai.ro.

In acest timp okazii foloseste un sistem de verificare al vanzatorilor care-s obligati sa trimita datele personale si sa efectueze o tranzactie bancara sau sa trimita buletinul scanat pentru a deveni useri verificati.

Asa ca decide si tu si restul de unde veti avea incredere sa cumparati.

Logic denumirea mercador era un mare avantaj. Asta e. oleics.

| Lapusneanu explică (pentru AlexanderAdrian):

Si pe mercador era si inca mai e colet cu verificare la livrare prin cargus... Avantajul pe mercador fata de okazii e ca nu te comisioneaza pentru orice tranzactie ci doar daca vrei tu sa-ti promovezi anuntul platesti.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Lapusneanu):

Pai mai bine platesc 4 lei la o tranzactie de aproximativ 100 lei decat sa ma oblige vreunu sa-i trimit prin Cargus doar ca n-are el incredere in mine. Stii ce tarif are Cargusul pentru persoane fizice fara contract de curierat cu ei?

Si tarifele de promovare sunt practic duble.

| Lapusneanu explică (pentru AlexanderAdrian):

Prin comenzi facute pe mercador orice colet la cargus intre 1-5 kg taxele sunt 25 lei in localitatile in care au punct de lucru.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Lapusneanu):

Nici la posta nu te costa atat chit ca au marit tarifele. Te costa maxim 15 lei. oricum intre 9 si 15 functie de greutate si ramburs.

| Lapusneanu explică (pentru AlexanderAdrian):

Au fiecare parti bune si mai putin bune si tocmai si olx si okazii. anumite produse le-am gasit doar pe unul din siteurile astea,,,,, coletaria nah depinde de ce trimiti, cat de fragil sau de perisabil e

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Lapusneanu):

E logic ca unele produse le gasesti doar pe cate unul dar sunt vanzatori care pun anunturi pe toate. Pe fostul mercador inteleg ca se gaseau si anunturi cu masini, okazii restrictioneaza anunturile doar la obiecte manevrabile manual ca sa spun asa. Dar nu am siguranta, pe tocmai si mercador ii doare in pix, daca te inseala vreunul ei nu au ce face, nu au nici datele omului nimic.