| RAY a întrebat:

Azi am consumat 4000 de calorii, 80% carbo, 20% proteine, din ce am citit pe internet doar 500 grame maxim de carbo pot fi retinuti de catre organism?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Ai pus 0, 3 Kg ca grasime, da. Normal, erau in plus. 2100 Kcal = 0, 3 Kg grasime., am rotunjit.
Daca bagi 9000 Kcal/zi iei 1 kil pe zi, ca 2000 arzi sa zicem, raman 7000 in plus. Mie mi-a dat ca un kil de grasime corporala are 7000, adica proba practica conform calculelor cu 7000.

Daca bagi 7700, arzi 2000, raman 5700 in plus de depus deci 0, 82 Kg adica 820 g.

23 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ray...și dieta?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Azi am avut cheat day

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Aaa...am văzut mai demult un clip despre asta...

| alina2k18 a răspuns:

Cum ai reusit sa mananci fara grasime?
winking
Ca dulciurile au grasime la greu pe langa zahar.

| RAY explică (pentru alina2k18):

Salam,lubenita una mare de 6kg, un litru de lapte 1, 5% grasime, paine, bomba calorile niste biscuti 700 de grame per 100 grame 450 calori

| Celcestietot a răspuns:

Ai citit pe site-uri de optimisti, ca in realitate nu prea sta treaba asa.

| doctorandus a răspuns:

4000 kcal este cat consuma un sportiv de performanta, care alearga toata ziua, mananca, isi face nevoile si doarme.

| Mosotti a răspuns:

Se retine tot ce e in plus, nu conteaza ce e. Ai citit prost, se retine orice g de carbo daca e in plus, de ex daca mananci doar 1300 g carbo de ex, 500 se ard, 700 se transforma in fat prin mecanismul de novo lipogenesys in ficat. Daca ai 1000 in plus, se retin kcal de la 1000 in fat.
Daca ai mancat si carbo si prot si fat, se retine din fiecare dar nu stim procentul, insa nici nu conteaza.
Aia e.

Daca arzi sa zic un 2200, depui 1800 din cele 4000 adica mai exact 0, 26 Kg.
Daca arzi 1600 o sa depui 2400 adica 0, 35 Kg. Asta e.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce conteaza dieta? Conteaza cate Kcal ai mancat per total, ai in plus depui, ai in minus slabesti, ai cat arzi, te mentii. Nu conteaza ce mananci, cate proteine, cat fat cati carbo, ma refer strict la subiectul ingrasat-slabit-mentinere.

| Mosotti a răspuns (pentru alina2k18):

Gresit, rahatul, dulceata, ursuletii haribo, caramelele nu prea au fat, au 80 % carbo cam, deci cam doar carbo au. Si pana la urma cont cate Kcaal ai mancat, e irelevant ca din zahar, grasime sau ce o fi.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

In realitate cont cate Kcal bagi, atat, nu cont din ce, cate arzi, si aia e.

| alina2k18 a răspuns (pentru Mosotti):

Biscuitii lui au margarina la greuwinking
Nu conteaza ce mananci mai ales cand ai ficatul si arterele full de GRASIMEwinking chiar slabesti mai ales la burta laughing chiar doctorii spun sa bagi in continuare, bine le zic alora de au CASCAVALETE sa se controloze ca medicul de familie isi vede treaba luiwinking daca te duci la el.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Deci merg si kcal nesanatoase? Eu nu cred.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Merge orice! Nu conteaza, sunt kcalorii, la produsele sanatoase sparge mancarea aia si in nutrienti, vitamine, dar oricum carbo, fat si proteinele le contorizeaza clar, si fat sanatos nesanatos tot 930 Kcal/100 g are asa ca.e tot una pentru Kcal.
Nu e tot una pentru sanatate, asta e alta treaba.

De ex o dulceata daca e naturala si are 300 Kcal deci zaharu din fructe, si una cu zahar care are tot 300 (de ex magiunul de prune topoloveni fara zahar are 267 Kcal/100 g), ca si multe dulceturi cu zahar.
Ce se intampla, it descompune ala in vitamine si minerale sau ce o mai fi, si cand ajunge la carbo, putinele proteine si fat daca e f putin, le vede cate Kcal au.
La cea cu zahar, iti ia vitaminele din fcurtele alea intregi care le ai, si restul tot asa, vede carbo aia cate Kcal au, si prot si fat.
Deci aia e.

Eu bag orice, ca n-am trei vieti, vreau sa-mi si placa, si bag si sanatoase, clar. In alimentatia mea oricum nu exista f multe grasimi saturate deci nu e asa o mare problema.
Daca ai mai putine decat arzi, vei slabi, scurt, pe probate.
Daca mananci 1500 Kcal din ciocolata sau din salate si mancare gatita, o sa slabesti la fel.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Dacă consumi intr o zi 7700 calori pe plus ai pus un 1kg?

| RAY explică (pentru alina2k18):

Biscuit cu lapte am bagat

| RAY explică (pentru Mosotti):

Am rata metabolica 1650 plus ce am mai facut azi sa spunem ca am ajuns la 2000, practic 2000 de calori sau depus ca grasime?

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Stiu, conteaza cate Kcal bagi, dar daca-s nesanatoase, nu fac bine la sanatate si din 3 pungi mari de chipsuri (ex.) aduni destul de multe calorii, dar cele necesare corpului nu prea, il pacalesti astfel.

| Mosotti a răspuns (pentru alina2k18):

Nu au multa grasime, are 10-11 %, carbo are multi 75 %, am eu biscuiti in camara si m-am uitat chiar acum la aia Petit Beurre.
Si margarina daca are, nu ar avea mult, ca doar nu mananci un kil.

Si 200 g care-s cam doua pachete daca mananci e ok, plus ca nici asa nu mananci zi de zi. Lasa ca pe vremea lu ceausescu mancau aia in aramata la biscuiti si nu mai aveau nimic, se numeau "pesmeti". Acum ne-am gasit ca are d-aia, ca are zahar, si altele de genu.
Eu in clasa noua mancam zilnic cate un pachet si ceva de biscuti din aia cu crema, mmm da buni erau, nu aveam nimic nici dupa ani la analize, depinde cat mananci si sa nu te ingrasi.

Grasimile interioare-s una, aia de pe tine e alta, in general sunt oameni cu dislipidemii congenitale adica din nastere, care au colesterol si trigliceride in tavan desi se alimenteaza f sanatos, nu au burta, au fost mereu slabi. Chiar am avut un antrenor de sala care participa si la concursuri, are colesteroul 300 minim cu alim sanatoase, sport, etc.
Unchiu meu a fost mereu slab, a mancat normal, dar avea colesterolul 300 in loc de sub 200 inca de de mult, s-a neglijat, n-a vrut sa ia trat, si acum 4 ani a facut infact din motivul zis de tine, avea cele 3 vene de la inima 90 % infundate de grasime.
Deci...e nasolie si din pacate nu depinde neaparat de alimentatie.
Dar sigur, conteaza si alimentatia la multi.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

SI nu zice nimeni ca bagi doar nesanatoase, am zis ca merg si din alea, dar in limita caloriilor, normal ca in majoritate mananci ce e sanatos, si atunci nu mai conteaza ca mai bagi si din alealalte.

Corpul are nevoie de vitamine, calciu, minerale ca sa fie sanatos, nu doar energie goala.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Stiuwinking.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Firar sa fie m-am ingrasat, de maine bag o dieta cu proteine

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai aia e, nu era clar?! Scazi din cate kcal ai mancat, kcal arse si apoi ce da, imparti la 7000, si afli cat ai depus.
De ex daca ai 1400 in plus, 1400/7000 = 0, 2 Kg.