| Deaad a întrebat:

Bacovia obisnuia sa se expuna unor situatii neobisnuite pentru a-si scrie opera.
Nu-si aerisea casa,camera,cateva zile,apoi statea inchis in aceasta cateva zile.
Alaturi de stilou se gaseau aproape mereu bauturi alcoolice sau/si altfel de substante euforice,anti-depresive.
Cea mai mare parte a operelor sale sunt scrise sub influenta.

Cioran de asemenea facea "intoxicatie" de tutun, cafea si alcool pentru a-si scrie operele sale de debut.De asemenea scria numai cand era trist.

Si multi alti scriitori au scris sub influenta.

Ce parere aveti despre acest mod de creatie?

11 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Simbolistii luau dusca la greu inainte sa se apuce de opere, era semi-treaz cand scria toate cele. Avea probabil bere la bord nenea Bacovia cand incepea sa fabuleze stand in cavou sau cand visa la propria moarte/

| Deaad explică (pentru Drimmero):

Vin*

Nu i-a placut berea. laughing
Stiu ca e greu de crezut.
Cui nu-i place berea?

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Berea e buna,, chiar daca face burta, te scoate din multe faze proaste.
Glumeam la faza cu berea, simbolistii nu pierdeau vremea cu Ciucas, ei aveau vodka,, whiskey si vin.
Sunt destui care nu consuma deloc, dar noile inventii de astazi poate sunt pe placul lor :'' bere cu lamaie/ mere, mi se pare o prostie sa faci combinatii de genul...

| Deaad explică (pentru Drimmero):

Sau *** ala de bere fara alcool+aroma de lamaie.
N-au scop, frate.
Pot sa beau un suc sau chiar si apa in loc sa beau nenorocirile alea.
Berea si alcoolul in general e facut ca sa te imbeti.
Eu daca beau fara sa ma imbat, devin trist. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Berea cu lamaie e un fel de suc,, o porcarie fara precedent!
Ai catusi de putina rezonanta simbolista in tine, peste ani si ani aflam ca un user care a accesat TPU va intra in literatura romana prin operele sale?

| Deaad explică (pentru Drimmero):

Eu iti spun sincer ca daca ma apuc de scris filozofie sau versuri voi fi sub influenta laughing

Deja am cateva "piese" de rap scrise beat.
Faza e ca ies mult mai bine asa.
Iti activeaza un simt al inspiratiei foarte mare.
Si nu ca m-as fi luat dupa Bacovia sau altii doar ca am aflat eventual ca si ei fac acelasi lucru.

Promovez ideea de a scrie sub influenta.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Succes atunci pentru imbunatatirea hip hop-ului!

| sublime89 a răspuns:

Diferitele substante pot "dezlega" mintea, imbunatatind creativitatea. Asta e un posibil raspuns. Dar nu inseamna ca sunt si sanatoase pe termen lung.

| justanotheruser99 a răspuns:

Ce pot sa spun? -Inspirational.
E destul de ciudat, insa e de remarcat faptul ca aceste metode chiar le-au adus un renume. Deci se poate spune intr-un fel ca ei chiar s-au dedicat scrisului. Prin urmare eu una nu ii judec. Mie imi place Bacovia, așa depresiv cum e. Dincolo de simboluri e un mesaj, in care uneori ma regăsesc.

| FaraNumePls a răspuns:

Tot ce pot spune de GEORGE BACOVIA este ca sunt un fan de al lui, era cam ciudat dar nu conteaza. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are mai mult impact ceea ce creezi dacă te pui în starea despre care scrii.
Iar asta e valabil în toate domeniile artistice.