| anonim_4396 a întrebat:

Brasov e singurul oras din Romania in care se zice "servus"? Pentru ca-s mutata aici de ceva timp, si-n alte orase din Ardeal nu am auzit sa se zica servus, dar aici aud permanent, nu am prea auzit "buna" sau "salut". Salut am mai auzit, dar doar intre baieti si foarte rar

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu am mai auzit si prin Alba si prin Cluj

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E un salut ardelenesc, chiar dacă unii l-au înlocuit cu uzualul "Bună!", fiind considerat un termen mai cool. Dacă nu l-ai auzit până acum, prin Ardeal, probabil, cei pe lângă care ai trecut, nu au fost ardeleni get-beget, ci munteni, moldoveni, olteni, bănățeni etc. stabiliți, ori în trecere, prin Ardeal.
Deci, DA, se folosește. Zi și tu, nu e un salut drăguț? happy

| T0T a răspuns:

Peste tot se zice.

| T0T a răspuns (pentru floresdemayo):

Sunt muntean și știu foarte bine termenul. Se și folosește aici uneori.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru T0T):

Sunt mulți ardeleni acolo... Și eu sunt născută în București, chiar dacă locuiesc în prezent, în Ardeal.

| AC4S4 a răspuns:

Salut!

Servus se folosea mai demult (cel putin in cluj)... Acum doar unguri mai aud sa spuna servus, servustoc(nu stiu dac-am scris corect). Dar noi in cluj nu ziceam Servus(cel putin romanii), ziceam Serus.
Eu chiar ca-l foloseam de fiecare data cand eram mai mic.
Acum toata lumea e cu Salut, si uneori la fete le mai zici Buna! happy

| sublime89 a răspuns:

In Brasov se foloseste chiar mai rar decat in alte orase de prin centrul si nordul Transilvaniei. Daca n-ai auzit, inseamna ca n-ai stat suficient de mult pe acolo. E un salut din limba maghiara, adoptat si de romanii ardeleni. De aceea se foloseste mai des in regiunile transilvanene unde nu s-au stabilit multi locuitori din vechiul regat.