| pentruAprimiCeNuPrimesc a întrebat:

Bun deci am facut mai multe poezii pentru o anume x astept pareri ..de ce postez aici? Simplu e o poezie de dragoste
Accept si comentarii rautacioase nu ma deranjeaza criticele.dar in limita bunului simt
Viata ma tradeaza
Cafeaua ma inseala si vreau sa trec pe ceai
Dar toti imi zic esti nebun ce ai?
Cafeaua 2in1 este amara ca viata
Fara bune dar cu rele fara ea doar cu belele

Este greu sa iubesti este usor sa urasti
Inevitabil sa ranesti imposibil sa urasti ce iubesti
Si ma satur de rele fara ceai doar cu cafele
Fara zahar ca si inima e amara
Ca dragostea este demult chioara

Si sunt satul de sentimete de amagiri
Ca oricum viata a intrat demult in prelungiri
Si ma simt faultat din orice nimic
Ca iubesc fara sa primesc nimic.

Si doare cand vad ca speranta moAre
Si odata cu ea si inima ma doare
CA iubesc si simt ca pentru ea traiesti
Dar nu conteaza ce simt eu cu atat mai putin ce imi doresc

Conteaza doar ce zice ea
Ca oricum ar suna ea e regina mea
Daca ea nu doreste si nu ma iubeste
Ce pot sa fac deja viata ma scarbeste

O iubesc dar ce sa fac
Va ramane un secret petru ca nu pot face nimic
Asta este poate voi trece peste ca exista si pentru mine o persoana care ma iubeste

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Chestia asta are si un titlu? Daca nu, iti pot sugera unul foarte potrivit: Ghiveci.
Parca ar fi cuvinte trase din palarie si aruncate brambura pe hartie. De mentionatele "licente" nici nu mai amintesc; mi s-a ridicat parul pe spate citind.
Iar daca tu speri sa cuceresti inima lui x, y, epsilon sau ce-o mai fi cu chestia asta, mai gandeste-te. Cred ca o sa fuga aia, saraca, de n-o s-o prinda nici Usain Bolt.

| TheAce a răspuns:

Salut, iti scrie un autor. Crack123 a avut dreptate in ceea ce priveste licenta poetica...multe gafe gramaticale dar si de fond. Acum asta n-ar fi neaparat o problema, nimeni nu-i perfect si greselile de acest gen sunt pana la urma rodul neatentiei, i se poate intampla in definitiv oricui. Problema s-ar pune atunci cand ai incerca sa incluzi ceea ce ai scris tu intr-un anumit gen. Sunt versuri cu rima, altele libere, e o varza totala in fiecare vers. Partea cea mai rea e ca poezia nu are absolut deloc ritm iar piciorul metric difera de la un vers la altul, ceea ce e foarte foarte rau. Eu zic ca ar fi mai bine sa citesti multa poezie prima data, sa incerci sa incorporezi un stil si sa faci multe exercitii stilistice (si ma refer aici in primul rand la ritm si masura, notiuni pe care din pacate inca nu le stapanesti deloc) si apoi sa revii si sa reincepi sa scrii propriu zis.

| crack123 a răspuns:

Valeu, cata licenta poetica iti permiti...

| crack123 a răspuns:

Greseli gramaticale si ortografice la marii poeti se cheama licenta poetica, nu poti spune ca sunt greseli gramaticale, eu am vrut sa fiu bland cu maneaua ta si am zis ca e acelasi lucru, din pacate nu este chiar asa, am fost mai explicit de data asta?

| pentruAprimiCeNuPrimesc explică (pentru crack123):

Acuma inteleseilaughing greseli gramaticale da... se mai intampla na cand faci ceva la minut...iar la partea cu manea hmm daca tu asa o consideri.

| iustyn93 a răspuns:

Mie sincer unu mi-a placut bravo tiehappy