| syd2 a întrebat:

am 17 ani si ma enerveaza adolescentii care adopta stlul de viata nepasator adica de astia care umbla pe la cluburi nu invata isi fac tatoo si piercinguri si se imbraca in stil "freedom " - n-am stiut cum sa ma exprim deci intrebarea, unde se scurge tineretul in ziua de azi?

Răspuns Câştigător
| LaughingKarima a răspuns:

Pai te enerveaza dar normal ar fi sa nu te afecteze cu nimic stilul de viata al altora. Tu alegi sa fi cum vrei, lasa-i pe altii sa fie cum vor. Ca se drogheaza, ca au tatuaje, ca au piercing-uri(si eu am piercing, care e problema?), ca se imbraca mai asa sau mai altcumva, unde merg si ce fac, toate astea tin de ei, nu de tine.
Ca ti se face tie greata cand ii vezi, aia tine strict de tine si ar trebui sa ti pentru tine. Daca vrei ca ei sa se schimbe, fi tu perfect si da-le exemplu. Toti se plang ca vai de generatia lor dar daca tu inveti, si esti constient de actiunile tale, daca tu esti mai bun decat ceilalti atunci de ce ar trebui sa te doara pe tine undeva de generatia 'stricata'? Fi tu copilul ala de care parintii le povestesc copiiilor 'uite tu de ce nu poti fi ca el?', 'uite ce bine a invatat/a facut/a dres el si uite cum ai ajuns tu', sau copilul ala care e dat ca exemplu pozititv de profesori. Intelegi?
Lasa-i pe ceilalti in pace, daca tu nu te lasi influentat de ei atunci foarte bine pentru tine, dar lasa-i in pace ca ei singuri isi strica viata. Poti sa te iei de ei cand esti angajatorul lor in viitor, dar atat.
Degeaba vi si ne spui noua, du-te fratele meu si spune-le lor! Da-le in cap din partea mea, nu imi pasa. Stii de ce nu imi pasa? Pentru ca nu e treaba mea, treaba mea e sa fiu eu cat de buna pot in ceea ce fac. Am piercing, si care e faza ca piercing-ul ca nu o inteleg. Am primit semnatura alor mei pentru el, pe mine m-a durut. La fel e cu ceilalti, cu semnatura sau nu, nu pe tine te-a durut.La fel si la tatuaje.
Cum sunt altii nu te afecteaza pe tine cu nimic. O sa regrete ei mai tarziu daca chiar isi revin la realitate, daca nu asta e problema lor.
Acum am inteles ca tu nu ai generalizat 'adolescentii care...' dar sunt adolescenti care merg in cluburi, care au tatuaje, piercing-uri si se imbraca in stil 'freedom' dar sunt persoane ok, care invata si isi vad de treaba.
Tu trebuie sa incerci sa vezi problemele din mai multe puncte de vedere si sa incerci sa ii intelegi pe ceilalti chiar daca nu iti convine cum sunt ei. Ma intelegi? Chiar sper ca ai inteles ce scriu eu pe aici, iar daca nu ai inteles atunci iti mai explic o data, si iti explic si altcumva.

18 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce te enervează?

| syd2 explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa par penibil dar ma enerveaza din cauza ca ei sunt un deseu al comunitatii in cele mai frecvente cqzuri.

| Sociopat a răspuns:

Tineretea e perioada in care faci rahaturi. Faptul ca tu esti atat de "self-righteous" e problema ta. Vezi-ti de bula ta de perfectiune si lasa "deseurile" sa arda.

| RAY a răspuns:

Fiecare face ce vrea dar baietii sunt imaturi, far chef de nimic majoritatea doar sex au in cap de fete numai vb ce sa faca si ele, ne degradam pe zi ce trece, eu sunt dezamagit de tot, tu?

| Suck a răspuns:

Si ce-ti pasa tie ce fac altii?

| syd2 explică (pentru RAY):

Desigur ca sunt dezamagit dar sunt optimistsi poate o sa-si revina la normal odata aceasta societate.

| syd2 explică (pentru Suck):

Merg pe drum ma uit la ei si mii greata.

| Suck a răspuns (pentru syd2):

"Fa ce-ai invatat mai bine de la tatal tau,
Baga 2 degete pe gat cand ti-e rau"

Sincer nici mie nu-mi plac dar nu-mi ocup timpul cu astfel de specii inutile.

| RAY a răspuns (pentru syd2):

De toate putin, de tot ce e Romania sunt dezamagit, haine contrafacute in mall, vanzatorii inculi, lumea redusa mental, multa prostie, hotie dar asta e sa privim inainte

| syd2 explică (pentru RAY):

Stii, eu traiesc in alta tara insa cand am fost in Romania mi-a placut foarte tare mai ales la Brasov, mama ce frumusete era acolo, la noi in Polonia doar case vechi vezi, nu-mi place in Polonia vreau acaasa crying

| RAY a răspuns (pentru syd2):

Du-te la putin ca moscova e frumoasa

| syd2 explică (pentru RAY):

Acolo e tara mea natala, raule, acolo vrea sa ma duc in sfanta si frumoasa mea Россия.In toata viata mea am dovedit sa ma mut cu traiul in foarte multe tari din cauza lucrului parintilor.

| RAY a răspuns (pentru syd2):

E grea rusa?

| KamaSutra a răspuns:

Hey,si mie mi.e cateodata atat de scarba ca fac parte din generatia asta, ma uit la ei si ma intreb "Oare cand isi vor reveni?", dar stii raspunsul eu cred ca e "Atunci ca vor trebui sa.si castige painea singuri si sa demonstreze ce.au invatat la scoala(nimic apropo), mamica si taticu nu vor fi mereu acolo sa.i scoata din probleme,si asa vor ajunge sa fure,sa se prostitueze,sa transporte marfa ilegala etc. Cam asta e sirul intamplarilor din viata unui adolescent din ziua de azi.
Nepasarea se datoreaza,cred eu, rasfatarii adolescentilor de catre parinti si faptul ca ii ajuta mereu,cand de fapt ar trebui lasati sa suporte consecintele.
La cum se imbraca,la stilul lor nu ma bag,pentru ca fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu aspectul sau,mai ales la cata libera exprimare exista in zilele noastre, singura chestie care ma enerveaza este ca pentru unii doar aspectul conteaza si pun asa mare accent pe asta,de parca toata viata o sa arate asa. Am cunoscut si persoane care desi aveau stilul asta "freedom",invatau si isi castigau painea singuri,deci respect! Dar altii au idei gresite in cap. Sau adolescentii inteligenti care o iau razna din cauza exemplelor negative, mai gretos, adica unde le e taria de caracter, se lasa manipulati asa usor... Daca lumea ar fi mai autoritara cu ei(prin lume fac referire la profesori, parinti, prieteni, toti) atunci n.ar mai lua.o asa razna, cand fac ceva gresit le.ar trebui explicate consecintele pentru a intelege.
Sau cei care fumeaza de la 11-12 ani, astia chiar sunt cauze pierdute.
Astia care umbla prin cluburi sper ca se vor trezi si ei la realitate, am vazut cazuri care au lasat cluburile si si.au vazut de studii, de munca, dar acum depinde de cum gandeste fiecare, pentru ca unul isi poate da singur seama ca nu.i bine si ca asta ii afecteaza viitorul in timp ce altul are nevoie de ajutor, insa daca nu e capabil sa inteleaga atunci trebuie lasat in pace
Deci sper ca ai inteles ceva, sa mai pui intrebari de.astea,imi place sa raspund
P.S. nu te mai lua de tatuaje, eu le adortongue

| RainmakerX a răspuns:

Hey Putin! Ce sa faca tineretul din ziua de azi daca toata tara este intr-un haos total. (Nu ca la altii ar fi mai bine,dar nici chiar asa...)
Nu mai sunt vremurile de odinioara in care elevii chiar invatau iar elevii inteligenti aveau grupuri mari de prieteni.
Acum daca esti genial esti numit "tocilar infect" sau ceva de genul de aceasta generatie plina de animale bipede care tin sa se numeasca "oameni".
Stii ce e haios? Tu esti cel ciudat aici.
(No offence-si eu sunt la fel)
Pai de ce am zis asta atunci? Cei ca noi sunt prea putini ca sa mai conteze la numar in fata multimii covarsitoare de adolescenti care se drogheaza si isi distrug corpurile. Asta oricum nu este o problema prea mare. Nu avem noi ceva cu trupul lor. Sa-l distruga cum or vrea... dar stii ce e rau? Atunci cand esti diferit,asa ca mine si ca tine, lumea te ocoleste si te marginalizeaza spunand ca nu ai ce sa cauti in grupul lor. Au dreptate pe de-o parte,nu ai ce cauta in grupul lor,dar nu asa cum o spun ei, ci intrucat esti clar superior lor si nu trebuie sa te pui in "aceeasi oala cu ei".
De ce sa le pese de corp/bunuri materiale/chiar de propria viata daca "mami si tati le cumpara tot ce vor si tot ce nu au avut ei cand erau mici?" (Nu zic ca este rea atitudinea, din contra respect pentru aceasta atitudine a parintilor, dar odata ce "scumpa ta odrasla" a inceput s-o ia pe aratura atunci ar trebui sa te opresti un pic din a-i lua toate gadgeturile pamantului si sa mai pui cateva restrictii.
Am vazut ce ai scris mai jos... Imi pare rau sa te dezamagesc dar nu o sa-si revina. De ce?
Pai pentru a-ti reveni ai nevoie de modele pozitive. Daca nu ma insel, in viata reala nu mai cunosti multa lume la fel ca tine, asa cum eu mai cunosc decat vreo 2 persoane care gandesc asa despre generatia mea.
Nu avem cum sa schimbam lumea,nu suntem zei,dar macar putem incerca sa ne mentinem mentalitatile in fata acestui comportament dezolant pe care il iau tinerii in ziua de azi.
Ce daca ei se drogheaza, ce daca nu le pasa de nimic, ce daca isi fac piercing-uri si tatuaje? Este corpul lor, sa faca ce vor cu el, chiar nu imi pasa! Nu o sa am un salariu mai mare in viitor daca o sa fie mai multi tineri ca si noi 2... Cineva trebuie sa fie subordonat si cineva sef.
Lasa-i sa-si traiasca vietile asa cum vor ei... o sa vezi, ce o sa ajungi tu? (Ceva mare banuiesc) Ei o sa ramana nepasatori si nepasatori o sa ramana peste mai multi ani, cand o sa aiba o familie, iar copiii o sa le zica "tati/mami imi luati si mie jucaria x?" si ei o sa zica "nu pot acum mami/nu avem bani" Mda, nepasatori o sa ramana...
Atata timp cat eu am avut dreptul sa-mi aleg calea si sa-mi creez propria idee despre lume asa si ei au dreptul sa faca ce vor cu trupul si cu minte lor.
Se zice ca in curand o sa introduca armata obligatorie dar doar 3 luni, cat sa capeti putina disciplina si sa inveti sa tragi cu o arma. Nu se stie ce o sa se decida...
"Si pe mine ma enerveaza! Cine sunt eu sa dau cu piciorul in placerile acelor oameni? Nu imi pasa de ei! Sa faca ce vor dar pentru mine eu sunt singurul care ia decizii!"-Asta cred eu despre tinerii din jur...
Nu am intentionat sa jignesc pe nimeni, dar imi cer scuze daca am facut-o.
Iti doresc o zi placuta in continuare!

-Blytz-

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Crezi ca doar la noi e asa? e bine ca in tara asta nu prea are lumea bani, ca numai drogati erau, oricum sunt destui si asa laughing)
uita-te in alte tari dezvoltate, de exemplu UK, tinerii lor sunt un dezastru, facultatile cauta tot mai multi tineri straini, de la noi sunt destui care se duc acolo

| OldSoul a răspuns:

Ce sa le faci? Asa sunt unii, e alegerea lor, oricum se vor trezi majoritatea la realitate mai devreme sau mai tarziu, cand vor simti ca "Ba am nevoie de bani, de unde sa ii scot" si atunci o sa ii vezi si pe ei muncind samd, iar restul cine stie...

| syd2 explică (pentru RAY):

Foarte, очень тяжелая, adica foarte grea.