| Amaamarr a întrebat:

Am rămas repetenta în clasa a 9 a din cauza absențelor. Problema în sine nu aș putea să le-o spun nici profesorilor pentru că risc să ajung iar la orfelinat. Ideea este că tata nu mă lasă să merg la școală din cauza restricțiilor și nu acceptă că mască se va purta mult timp. Anul viitor dacă voi vrea să mă înscriu la alt liceu și să fac din nou clasa a 9 a, va fi posibil? Fac 16 ani.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din câte știu poți, dar o să mî interesez mai exact și te recontactez aici.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Stai putin... Masca este obligatorie incepand de azi; azi fiind deschiderea, nu vor exista ore/absente.
Tu spui ca ai fost deja exmatriculata datorita absentelor, din cauza ca tatal tau ti-a interzis sa mergi la scoala din frica mastii (cel mult azi)?
Nu se leaga povestea ta trista.
Poti sa ii spui tatalui tau ca nu se respecta restrictiile, ca e vrajeala de televizor, bla bla, ca sa te lase sa mergi. Ii spui ca doar le tineti in buzunar, in caz ca vine un control.
Daca ai fost deja la orfelinat, din cauza neglijentei alor tai, atunci ai sanse sa mai ajungi si din cauza absentelor; fiind familia sub observatie, o exmatriculare din cauza absentelor ar atrage atentia. Esti in invatamantul obligatoriu, iar parintii raspund pentru prezenta ta la scoala, fiind minora.

| Amaamarr explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cred că știu să vorbesc românește. Prima dată când am lipsit a fost altceva. Drept consecință am rămas repetenta. Anul acesta este pur și simplu o altă problemă. Nu pot merge pe furiș cu mască caci stau aproape de liceu cum trec strada. Întrebarea asta așa complicată pentru tine e una si clară. După problema pe care ai înțeles o sper, pot sau nu să mă înscriu la anul la un alt liceu după doi ani de stat pe bară?

| Amaamarr explică (pentru sadrian46):

Multumesc mult.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Furnicuta000 a răspuns:

La mine la liceu cand un elev ramanea repetent era sfatuit sa isi caute un alt liceu, gen nu mai ramanea repetent daca se muta din liceu. Daca ai fi incercat sa faci asta probabil nu ai fi ajuns aici. Sa inteleg ca ai pierdut deja un an? Te poti inscrie cand vrei tu pentru ca invatamantul e obligatoriu 12 clase dar de preferat cat mai repede