anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Am și eu 2 curiozitati. De curând m-am mutat în Germania și cam de o săptămână fac limba la un liceu (eu am terminat liceu in Ro).
Imi place modul de predare, sistemul lor, dar nu-mi plac oamenii, nu socializează, sunt destul de închiși și asta mă deranjează, eu sunt o fire sociabilă și am nevoie de distracție, să cunosc oameni. Întrebarea mea este, cei care ați făcut studii aici cum v-ați acomodat?
Iar a 2 a intrebare. La mine în clasa majoritatea sunt ucrainieni (între 15/18 ani), iar noi facem limba cu 2 profe, dintre care 1 e ucraineancă. Întrebarea este, ea are voie sa vorbească ucraineana la ore in condițiile în care suntem și 4 care nu înțelegem ucraineană? Eu una consider ca e rasism și lipsă de respect, plus ca eu m-am înscris la cursul de limba germană, nu sa învăț ucraineana. Înțeleg situația lor dar nici cum face profa nu mi se pare ok

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

Asa si daca pe aici ai curajul sa intrebi,sa povestesti,de ce nu iai spus aleia in fata,ori sa mergi la administratia scolii si sa le spui ce se intampla?
Pe aici oricum nu rezolvi nimic,tot acolo trebuie sa faci ceva.
Deci mergi,vorberste cu directorul scolii respective,spune-i sa pastreze anonimatul,ori stie ala ce sa faca oricum,si ala iti va spune daca regula scolii ii permite aleia sa vorbeasca asa cum spui tu.

Spui ca mai este inca un profesor,mergi si invata cu ala,daca nu vrei sa reclami pe nimeni,desi ar fi de preferat ca lumea sa reclame atunci cand este cazul,doara asa se pot lua masuri.

Despre disrtactie,mergi in afara scoli,la scoala mergi sa inveti,nu sa te distrezi laughing.

Faptul ca aia nu socializeaza,eu tot zic pe aici ca rusii,ori ucrainieni ce or mai fi is de aia salbateci nu ma cred.
Deci cu aia nu ai ce socializa,nici cu rusii,nici cu ucrainieni,astia is o specie de aia de huzbeci laughing
Uite la moldoveni,la basarabeni,pana si aia au preluat de la rusi,de la ucrainieni aceleasi caractere,is antisociali,trebuie sa-i lasi in lumea lor.
Cauta si tu sa socializezi cu germani,cu aia nativi,nu cu rusi cu de astia dusi de acasa.
Vad romanii tot au tendinta aia sa vorbeasca cu de astia numa cu est europeni,dai la jalea, cauta sa iti faci amici de acolo, germani, cauta sa te bagi pe linga aia, du-te la club, sau ce mai au aia acolo.

| DariaDark a răspuns (pentru relian):

Am curajul să întreb, doar că am întrebat că sa aflu si alte păreri, poate chiar de la care au făcut o școală aici, pentru că eu nu știu cum stă treaba cu sistemul lor, iar cu ea nu pot vorbi pentru că nu știe engleză. Nu eu fac programa școlară ca sa mi pot alege profesoara cu care sa învăț, la fel ca în România. "La școală mergi ca sa înveți, nu ca sa socializezi". Așa, după capul tău, un om ar trebui să stea izolat și fără să-și facă o viață socială? Orice om are nevoie de relații, fie ele de orice natură, și ca să pot eu să ies în afara școlii, îmi trebuie prieteni. Și nu-s de acord nici cu generalizarea asta "Rușii, ucrainienii sunt...", nu toți oamenii sunt la fel, nici nu i poți judeca pentru naționalitatea pe care o dețin, ca aia n-are treabă cu felul tău de a fi și a gândi.