| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema foarte urata. Am 18 ani impliniti, si am un prieten de 1 an si jumatate. Ma inteleg foarte bine cu el,stiu ca ma iubeste si il iubesc,este din alta localitate, si vine la mine din 2 in 2 saptamani sa ne vedem. Am facut-o cu el,iar parintii mei,care stiu acest lucru,considera ca sunt curva. Nu ma lasa sa vb cu el la telefon,nu ma lasa sa ies in oras, iar daca ies ma suna din 5 in 5 minute,ba chiar vin dupa mine. Ma jignesc mereu spunandu-mi ca sunt curva si ma gandesc mereu la ****. Ma dor vorbele lor,prietenul meu imi propune sa ma mut la el, insa mi-e mila sa ii las si sa ii fac sa sufere. M-am gandit de multe ori ca cel mai bun lucru ar fi sa ma omor. Va rog mult dati-mi un sfat.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Il iubesti.Te iubeste.Te vrea alaturi de el. Distanta nu a fost un obstacol in relatia voastra.Ai 18 ani, deci poti alege si raspunde singura pentru tine.Acestea sunt concluzii puse chiar de tine.Atunci de ce sa te gandesti la sinucidere? Nu-ti dau cu usurinta acest sfat, dar daca atitudinea parintilor tai iti creeaza asemenea depresie incat sa-ti intunece ratiunea, da-le prilejul sa-si analizeze comportamentul.Ca sa fi cu constiinta impacata,spune-le ca-i iubesti si ca te doare atitudinea lor si roaga-i sa nu te oblige sa faci ceva care sa-i nemultumeasca. Poate v-or deveni curiosi.Dar daca totusi observi ca nu le pasa de sentimentele tale fata de iubitul tau,si totodata esti sigura ca acesta vrea sa te muti cu el, fa-o! Mi-e greu sa te sfatuiesc astfel, dar, ca si pentru copiii mei, prefer sa faca un act mai aiurea decat sa le treaca prin gand sa-si ia viata.Relaxeaza-te si fa ce crezi ca e mai bine pentru tine.Cred ca daca se v-or convinge ca va iubiti cu adevarat si sunteti hotarati sa fiti impreuna, parintii tai v-or accepta situatia.Pronosticul meu fata de acest lucru e de 95%. Daca mai simti nevoia, sunt aici.

8 răspunsuri:
| F1rstBlooD a răspuns:

Uite
tu chiar ii mia consideri pariti?
eu daca as fi inlocul tau nu i-as mai considera.
daca ar fi stiut sa se poarte cu un copil n-ar face asa ceva
asculta cel mai bun sfat e sa te duci la iubitul tau si sai lasi 2-3 zile sa creada ca teau pierdut si sa vezi atuncea ce o sa spuna
waw un parinte sasi jicneasca copilul in halul asta
tie mila de ai? da lor le e mila sa te tina incuiata in casa, le e mila sa te faca curva?
un copil trebuie sa gaseasca un ajutor in familie nu un obstacol
ooo fetito tu ai 18 ani, tu decizi soarta ta deacu nu se mai baga parinti
oo si iti mai dau un sfat
ignoraiiiiiiiii
ce dracu ai facut acolo ca doar n-ai ramas insarcinata sa te faca curva
sa te omori?
ai innebunit
pentru ca te fac parinti curva?
asculta lasa-i sa zica daca tu te simti e treaba ta
dumnezeu ti-a dat o viata profita de ia

| AndyLavy a răspuns:

Lasa-i..si daca esti sigura de relatia cu prietenul tau muta-te la el. gandeste-te in primul rand la fericirea ta, fa in asa fel incat sa iti fie tie bine, si apoi gandeste-te la altii, in cazul asta parintii tai. decat sa stai sa suferi acolo mai bine te duci intr-un loc in care sa poti fi linistita. Parintii tai..nu sunt intregi la minte sau sunt incuiati de iti spun asemenea lucruri. A te omori nu e o solutie... din contra, este cel mai rau lucru. avem o singura viata si nu merita sa ne-o irosim degeaba sau sa renuntam la ea, din cauza unora care nu au prea multe in cap. Si daca ei te fac pe tine sa suferi nu te respecta tie de ce ar trebui sa iti fie mila de ei? Gandeste-te la tine in primul rand si mai lasa-i pe ceilalti... Daca tie iti este bine cu persoana iubita, atunci nu rata o ocazie ca aceasta. Succes si sper sa iei o decizie corecta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca parintii tai sunt cam duri, dar totusi nu e o idee inteleapta sa te muti la el...
discuta cu ei cand e si el la tine, si incercati sa le explicati situatia cu mult calm ca 2 persoane mature...

| ilovei a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei nu sunt de acord sa il cunoasca. considera ca e taran, cioban, si multe altele...

| Morrigan a răspuns:

Ai 18 ani straight face teoretic ai iesit de sub "globul de sticla" al parintilor... nu prea au ce sa iti comenteze la chestii din astea

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ilovei):

Mda, imi imaginez ce simte tatal tau, cu mama ta e altceva dar sa fi tata si sa vina unul sa iti... fata...
cat de mult s-au cunoscut?(le-ai facut cunostinta vreodata)

| ilovei a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. tatal meu imi spune ca daca il aduc acasa il omoara in bataie si pe el,si pe mine. cu mine a cam inceputsad.m-a pus sa ales, ori ma despart de el, ori plec din casa lor. de batut mi-a zis ca tot ma bate, si mi-a luat si telefoanele. as pleca de la ei, dar mi-e mila de mama.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ilovei):

Prietenul tau ce fel de persoana e?
de unde stiu ai tai ca ai facut dragoste cu el?