| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa o conving pe mama ca nu exista Dumnezeu? Parca e oarba, nu accepta nici un argument, nu asculta, si nici nu vrea sa inteleaga posibilitatea de a crede intr-o iluzie. Stiu ca e trist sa afle ca suntem la intamplare in univers, ca nu avem nici un sprijin, ca murim si se termina totul. Eu cand am aflat ca nu exista m-am gandit sa ma sinucid. Viata e prea grea, plina de nedreptati, de chin, si ce rost mai are fara Dumnezeu? I-am dat niste argumente si a zis ca vin de la Satan. Ea crede in viata vesnica si in reintalnirea cu persoanele dragi, intr-o lume mai buna. Ar fi frumos daca ar fi asa, dar din pacate e doar un vis frumos. Este o fraza: care mai este diferenta dintre Hitler si Maica Teresa daca Dumnzeu nu exista? E foarte nedrept. Din pacate stiinta arata ca viata a aparut altfel decat a invatat mama mea. Oamenii nu vor sa accepte adevarul, sau poate ca stiinta minte. Daca Dumnezeu nu exista, mai bine nu ma nasteam niciodata. Stiu ca fiecare crede in ce vrea, dar daca ceea ce crede este o iluzie si nu exista?

Răspuns Câştigător
| Psihoyounger a răspuns:

În primul rând tu nu ai nicio certitudine că Dumnezeu nu există. Dacă tu nu crezi e decizia ta. Nu ai de ce să o convingi pe mama ta de acest lucru. Poţi să îi dai câte argumente vrei tu, ea nu te va crede. Nu face nimic rău crezând, independent de faptul că Dumnezeu există sau nu. Nu îi mai judeca pe alţii şi nu mai judeca tu în locul altora. Cum a spus şi Elena, probabil nu eşti conştientă de întrebarea pe care ai postat-o. Nu te supăra dar din ce ai scris reiese că tu ai o dovadă clară cum că Dumnezeu nu există şi sincer, nu cred că ai aşa ceva. Indiferent că crezi sau nu, trebuie să-i respecţi atât pe cei care o fac dar şi pe cei care nu o fac. Nu trebuie să tratezi un om după religia pe care o are. Nu ai fost făcută pentru a judeca şi pentru a da verdicte în legătură cu existenţa lui Dumnezeu. Nu te supăra pentru că am fost atât de dur cu tine, dar trebuie să conştintizezi ce ai scris. An nou fericit!

Psihoyounger

39 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Pentru ce clachezi?
Pentru ce alergi în neant?
Ce vrei să faci cu această gândire fără margini?
Știința a fost vreo dată pe aceeași frecvență cu religia?
Tu ești o iluzie care are umbra într-o oglindă?
Visul nu poate devenii realitate?
Cât mister!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faptul ca vrei sa-ti convingi mama ca nu exista Dumnezeu, inseamna ca tu insati nu esti sigura ca nu exista si vrei sa te sprijine ea. Vrei sa ti-o alaturi ca sa te sustina pe tine, nu tu pe ea. Nici nu ai dreptul sa ii ceri sa se lepede de credinta doar pentru ca tu esti confuza. Fiecare om are libertatea de a crede in Dumnezeu sau nu si, nimeni nu are dreptul sa il convinga de contrariu. Traieste cum doresti, cu credinta in Dumnezeu sau nu, dar lasa-i si pe cei din jurul tau sa creada ce vor. Daca crezi, iar la final afli ca nu exista Dumnezeu, nu ai pierdut nimic. Dar daca nu crezi si nu respecti niste principii sanatoase din Biblie iar, la final afli ca EXISTA, ai pierdut totul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru seby ce intreba pe madalina daca e satanista si dadea lectii de crestinism:
daca fata zice ca a devenit atee, cum sa fie satanista? daca nu crede in Dumnezeu, apai nu crede nici in ce a creat Dumnezeu. Nu mai da lectii la altii. Cat despre restul postului tau, nu am sa fiu magar cu subiectul asta intrand in detaliu, insa ti-as sfatui sa mai pui mana si pe cate-o carte, fie ea de religie, evolutionism, astronomie sau gramatica. E buna si stiinta sa stii.
Ca o concluzie sa problema pusa, sunt de acord cu faptul ca nu trebuie sa convingi alte persoane sa adopte calea ta, asa cum nici stimabilii ce au raspuns pe aici nu trebuie sa te converteasca la crestinism. Fiecare cu a lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

MADALINA, daca nu iti e frica de ADEVAR, oricare ar fi acela, DOCUMENTEAZA-TE fetito, nu veni sa ceri sfaturi de la oricine, ca acum si gheorghe de la stana are internet si poate sa-si dea cu presupusul. Citeste niste carti, vizioneaza niste documentare, afla cum functioneaza lumea de fapt inainte sa te apuci sa crezi povesti de adormit adultii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toti astia care ziceti ca religia e buna si stiinta e "cah" si nu vreti voi sa cititi o carte si sa va documentati legat de cum functioneaza viata in realitate (si anume, nu magie, ci fizica) aduceti-va aminte ca acel computer de la care scrieti aberatii creationiste pe internet, a fost facut de catre niste minti luminate cu ajutorul tehnologiei si al cunostintei in fizica si matematica. Dupa sute de ani de supt unghia si rugat, ne-a venit si noua mintea la cap. Bine ca mai exista neandertali care inca nu stiu ca teoria evolutionista a fost demonstrata cam de cand s-a descoperit genetica (care s-a legat perfect cu evolutia, selectia naturala -ehe, carte taica nu povesti) care inca mai traiesc prin anii 1800 cand se radea de Darwin. Documentati-va, cititi o carte, si daca vreti sa vedeti in ce credeti voi de fapt, cititi Biblia cap coada inainte sa faceti pe pastorii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunsul este simplu, Madalina.
Uita-te la acest videoclip. E doar prima parte dintr-un documentar foarte interesant. Nu trebuie decat sa stii putina engleza sau spaniola (este subtitrat in spaniola).
http://www.youtube.com/watch?v=KnJX68ELbAY&cc=1

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar ce iti pasa tie in ce crede ea?
Eu de exemplu nu cred in vant, in dragoste, miros, in extraterestri (eu zic ca santem singuri in univers)

Si adumi un om de stiinta care sa mi arate vantul, si dragostea. si mai ale timpul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti cu capu fetito. ce intrebare ai pus! Dumnezeu intotdeauna a existat si exista! Si v-a exista in continuare! se pare ca esti ateu de zici asa ceva. Si inca odata D-zeu EXISTA!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti o proasta daca tu crezi ca nu exista Dumnezeu! nu ai nici o dovada

| emignon a răspuns:

Dacă aveți posibilitatea să disecați un cadavru în fața sa și s-o întrebați unde este El și cu ce se ocupă, dacă are suficientă glagore-n cap, are toate șansele să reușească.