| Ioana8500 a întrebat:

Buna, de cand ma stiu sunt asa ..mai exact nu inteleg ce vorbesc persoanele cu mine sau cu altii chiar si foarte aproape de mine uneori o parte, alteori nimic...aceeasi problema o am si la Tv si la citit (doar ca la citit pot sa recitesc insa, dupa ce inchid cartea si incerc sa imi amintesc ce am citit. imi dau seama ca nu am retinut mare lucru, de multe ori citesc in gol apoi recitesc intr-una pana inteleg, inchid cartea si constat ca nu am retinut mare lucru, grupurile de cuvinte sau cuvintele noi, mi le amintesc cu foarte mare greutate, alteori deloc)... Inteleg foarte greu alteori deloc... s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Constat ca tu ai postat intrebarea asta dupa miezul noptii, ceea ce confirma faptul ca ai creierul super obosit, din cauza ca stai foarte mult online, in loc sa-ti odihnesti creierul.

Acest lucru duce la lipsa concetratiei si a puterii de memorare, la declansare de boli psihice/mentale care debuteaza cu depresie, anxietate, atacuri de panica, paranoia, schitofrenie samd.
invatatul seface cand ai creierul odihnit si cand absolut toate electronicele sunt inchise si nu te pot tenta sau deranja.

Se citeste cate un paragraf/text din lectia respectiva si inchizi cartea incercand sa reproduci cu voce tare (sau in gand) doar esenta acelui text/paragraf citit.
Incet incet vei realiza ca iti vei aduce aminte tot, fiindca asa inveti logic, nu papagaliceste.

| sierra1 a răspuns:

" nu inteleg ce vorbesc persoanele cu mine sau cu altii chiar si foarte aproape"

fără supărare, ai cumva vreo formă de retard?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Violleta2022):

"în 6 August | Ioana8500 a întrebat:
Buna ziua, am o problema, de ceva timp am observat ca nu ma pot concentra la nimic, nici la tv, nici la discuții, pur si simplu ma uit in gol sau nu aud tot, imi pierd ideile, am dificultate de a învăța lucruri noi. Il tot pun pe sotul meu sa imi repete ce a spus... ca dupa sa uit ce am vorbit cu el, nu stiu ce ma fac, asta se intampla cu orice persoana cu care vorbesc sau incerc sa fiu atenta la o discuție și nu pot"

laughing rolling on the floor
Este un cont recent, asta-i una!
Apoi are soț din ceea ce declară în cele scrise de mai sus!
Și trei la mână matale ești obosită și nu ești atentă și nu realizezi că doar umplii internetul cu tâmpenii, au fost și zile când ai dat răspunsuri bune, însă la ce e acum pe site dacă chiar sunteți cine ziceți că sunteți și valabil asta și la celelalte conturi care se dau serioase și adulte și anume dacă chiar ați avea mai multă minte ca cei/cele care apar cu întrebări, afirmații fără sens atunci NU LE-AȚI MAI RĂSPUNDE ABSOLUT DELOC.
Sănătate și numai bine vă doresc tuturor!