| Cipi1212 a întrebat:

Bună, De ce trebuie să voteze diaspora? În cazul în care iese președinte cineva care profită de naivitatea românului stă pe capul nostru. Să îl ia cei din diaspora la ei să vadă cum e.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Se numește democrație și pentru unii e greu de inghițit.
Poate ne intrebi de ce trebuie să voteze și femeile sau noi tinerii că ar fi mai potrivit - nu-i așa - să voteze doar boșorogii de la 50 in sus, nu?

| minrest a răspuns:

De ce pot vota cetatenii romani cu domiciliul in strainatate, asta intrebi? Pentru ca sunt cetateni, au drept de vot si isi exercita dreptul. E dificil sa votezi in strainatate, asa ca putini o fac. De ce crezi tu ca romanii din strainatate sunt mai naivi ca cei care au ramas in tara? Aici nu conteaza daca e mai bine pentru tine sa voteze sau nu cei din strainatate, dreptul de vot il are orice cetatea; daca ar putea fi luat dreptul de vot cuiva, atunci ar putea fi uat si dreptul tau de a vota.