| User13676557887 a întrebat:

Buna dragilor stiu ca nu este cea mai buna intrebare de pus pe TPU dar incerc sa imi fac noi prieteni la liceu dar simt ca nimeni nu ma vrea. Incerc sa port o conversatie cu ei oricat de mica ar fi dar simt ca nu imi pot face prietenii. Mereu cand incerc sa vb cu cineva parca ma retine ceva sau cineva. Vreau sa fiu introdusa intr-un grup de prieteni si sa ma bucur de aceasta etapa frumoasa dar nu stiu cum sa fac, probabil daca imi voi schimba aspectul fizic sau voi fi mai "tupeista" ca sa impun un respect si voi fi o persoana mai rea, poate asa ma vor accepta si pe mine…

6 răspunsuri:
| user937483737banned a răspuns:

Nu te vor accepta, esti o tipologie mai diferita, nu incerca sa fi cine nu esti doar sa fi acceptat

| User13676557887 explică (pentru user937483737banned):

Dar cum sa fac sa nu mai fiu o tipologie "diferita"?

| Cinic a răspuns:

Nu am inteles niciodata tiparul asta de oameni care vor neaparat sa fie acceptati într-un grup. Eu am ft putini prieteni, si nu a trebuit sa fac nimic ca sa-i am. Desigur ca de-a lungul vietii am fost tradat si abandonat de oameni pe care îi consideram prieteni. Langa mine au ramas doar câțiva. Ce mai bine este sa fii tu însăți si sa iesi din casa daca vrei prieteni. Si la liceu poti avea prieteni daca ai cauta si copii normali, ca ceva imi spune ca tu vrei sa te înconjori doar de baieti frumosi si de fete populare. Restul colegilor tai fiind total invizibili pentru tine sau mai rau, te simti jignita daca un baiat normal sau o fata normala doreste sa îti fie prieten. Tiktok si Instagram va prajit creierul complet.

| Violleta2022 a răspuns:

Cu respect si bun simt iti poti face multi prieteni, nu cu tupeu.

| user937483737banned a răspuns (pentru User13676557887):

Fa ti propria personalitate ce va atrage oamenii, ceva vrajeala pe acolo, dulceata fina.

| Miruna333 a răspuns:

,,parca ma retine ceva sau cineva''
Deci ai identificat problema, cat de cat. Problema este la tine, in interiorul tau, ceva nu iti da voie sa fii tu, cu siguranta ceva din copilaria ta. De ce sa iti pui o masca? Nu ai nimic de castigat prin asta