| loka25 a întrebat:

Buna ma numesc monica.
Doresc si eu sa aflu cate ceva despre semnificatia unui vis,,
De ex,,,visez lucruri triste mereu nu pot dormi din cauza asta, ma trezesc plagand sau cu lacrimi in ochii, dar mai nou este ca visez cu ochii deschisi si imi imaginez lucruri groaznice de ce?
Sunt suparata pe mine ca nu ma pot linisti.
Sa-mi spuna si mie cineva ceva orice nu stiu orice sfat?
Astept multumesc.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt dictionare de vise special facute pentru a interpreta visele. Cum le interpretezi? E simplu. Incearca sa-ti amintesti franturi si cauti acele obiecte/imagini in dictionarul de vise.

Oricum, nu cred ca problema ta este a interpreta un vis, ci e pe fond psihologic. Ceva se intamplase atunci cand ai inceput prima oara sa ai visele acestea si pana nu afli ce anume te-a facut sa fii asa agitata nu vei putea schimba nimic. Poate fi o emotie, un sentiment sau ceva ce s-a intamplat in viata ta de zi cu zi. Ceva ce s-a schimbat, poate prietenul se comporta mai rece, poate treci printr-o perioada stresanta la munca, obositoare, te asteapta tezele. Poate ai ceva pe constiinta, ai mintit pe cineva si te simti cu musca pe caciula.

Crede-ma ca orice lucru de genul te poate afecta si-ti poate provoca astfel de stari. Incearca sa te calmezi si sa realizezi ce s-a schimbat si rezolva-ti problema respectiva.

De asemenea, tine minte ca visele nu inseamna nimic, si ca sunt o reproductie a subconstientului tau. Ceva te deranjeaza si subconstientul tau reactioneaza. Nu ai de ce sa-ti fie frica, subconstientul tau nu stie de bine sau rau. Fiind agitata pe timp de zi, noaptea el iti raspunde cu aceeasi moneda.

Daca nu reusesti sa rezolvi nimic, o singura sedinta la un psiholog poate rezolva situatia. Nu e nici o rusine, ba mai mult, te va putea ajuta mai mult decat crezi.

O zi placuta!

| gaby5995 a răspuns:

Nu ar trebui sa le acorzi importanta.

| loka25 explică (pentru anonim_4396):

Buna si multumesc de sfatul dat,,, na ce sa spun ai dreptate am trecut prin perioade foarte urate in viata mea, poate ca acesta este motivul visurilor urate,,
As dori sa am o rezolavare la cea ce se intampla.
Poate ca este vina mea ca dau prea multa importanta a cea ce se intampla,, nu stiu daca voi scapa vreodata de cea ce mi se intampla.
Si nu cred ca un pshiholog poate ajuta prea mult, cel putin in cazul meu nu cred. oricum ar fi nu gasesc raspunsul la intrebarile care mi le pun.
Poate eu sunt de vina.
Oricum merci frumos.

| loka25 explică (pentru gaby5995):

Buna multumesc de sfat,,poate ca asa este nu trebuie sa le acordam visrilor prea multa importanta,,dar ce se intampla cand ceva te urmareste mereu adica un gand rau,,ca si cum simti ca se intampla ceva,se misca ceva,,nu stiu ai senzatia ca ceva rau se intampla sau se va intampla,,,ce faci? cum reactionezi?
De ce suntem pusi la o incercare asa mare?
Cum putem scapa de aceste sentimente,,,si de ce ne uramaresc,,,,?
nu stiu daca gassim sau nu o solutie la toate acestea,,, dar noi stim sa luptam stim ca trebuie sa mergem mai departe.
Poate ca nu trebuie sa gandesc asa,, ar fi bine sa gandesc mai pozitiv,, dar nu stiu ceva nu ma lasa, nu pot nu reusesc. poate este doar in mintea mea.
Oricum multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru loka25):

Mi-ar placea sa avem o discutie pe tema problemelor tale. da-mi un mesaj privat, si o sa incerc sa te ajut happy

| loka25 explică (pentru anonim_4396):

Hey ce as putea sa-ti spun eu in mesaj,, decat un cuvat nefericire.
poate intelegi tu mai multe. ca eu am obosit cautand raspunsuri.
pai spune mi cumt te numesti de unde esti cati ani ai?
ca sa stim cum vb

| gaby5995 a răspuns (pentru loka25):

Lipsa credintei! Toate astea se intampla in mintea ta.