| Maariiaa a întrebat:

Bună,

Mai sunt două zile până la minunata sărbătoare a Crăciunului.
Fără alte adăugări despre Crăciun, consider că fiecare știe ce semnifică această sărbătoare vă urez un Crăciun fericit, un an nou mai bun. Să aveți parte de sănătate, fericire, noroc și dorințele să vi se împlinească. big grin
Mâine începe colindul. Ce colinde cântați? big grin (Aici vreau mai multe detalii pentru că și eu voi merge și nu m-am hotărât ce melodii să cânt)

Vă mulțumesc!
Aștept răspunsurile voastre.
Sărbători fericite! kiss

6 răspunsuri:
| Sizzy001 a răspuns:

Galbena gutuie(este foarte frumos!)
Scoala gazda din patut
O, ce veste minunata!

| veleriaducusor a răspuns:

Am plecat să colindăm
Domn, Domn să-nălţăm
Când boierii nu-s acasă
Domn, Domn să-nălţăm
C-au plecat la vânătoare
Domn, Domn să-nălţăm
Să vâneze căprioare
Domn, Domn să-nălţăm
Căprioare n-au vânat
Domn, Domn să-nălţăm
Ci-au vânat un iepuraş
Domn, Domn să-nălţăm
Să facă din pielea lui
Domn, Domn să-nălţăm
Veşmânt moale Domnului,
Domn, Domn să-nălţăm

2)Ziurel de ziuă

Îngerul Domnului sfânt
La păstori în Viflaem
Aproape de Rusalem.
Păstorii l-au întrebat
Ce veste aduci în sat:
"Veste bună voi vesti
De voi toţi veţi veseli.
Pe la cântători târziu
Maica Sfânt-a născut fiu,
L-a născut pe fân scat
Şi al lumii împărat"

3)http://poeziisiversuri.com/colinde/copile-cu-ochi-senini/

4)http://www.colinde.de-craciun.net/colinda-colo-sus.html

5 Deschide usa crestine
Ca venim din nou la tine
Drumu-i lung si-am obosit
De departe am venit.

Si la Viflaeem am fost
Unde s-a nascut Hristos,
Si-am vazut pe a sa mama
Pe care Maria-o cheama.

Cum umbla din casa-n casa
Ca pe fiul ei sa nasca
Umbla-n sus si umbla-n jos
Ca sa nasca pe Hristos!

umbla-n jos si umbla-n sus
Ca sa nasca pe Iisus,
Mai tarziu casi apoi
Un staul frumos de oi

Si acolo pe fan jos
S-a nascut Domnul Hristos
Cete de ingeri coboara
Staulul de-l inconjoara

Ingerii cu flori in mana
Impletesc mandra cununa
Pe cununa-i scris frumos
Astazi s-a nascut Hristos

Care cu puterea sa
Mantui-va el lumea
Si-de acum pana-n vecie
Mila Domnului sa fie
Tuturor cu bucurïe!

| B1NgBaNg a răspuns:

Pai eu cred ca se duce cu,, Buna dimineata" maine iar Sambata cu,, Dom Dom SA inaltam"

| djspicedem a răspuns:

Stiu cateva colinde foarte frumoase.dar inca nu m`am hotarat care sa il cant inca uite cateva:

Colind pentru tata;
Florile Dalbe;
Deschide usa Crestine;
Colindam, colindam;
Linu`i Lin;

Cam atat. Colind pentru tata este cantat de angela similea foarte frumos si adevaratwinking sper ca te-am ajutat

| Alien a răspuns:

La Multi Ani, dragi prieteni si dusmani!
(sa mai zica cineva ca romanul nu s-a nascut poet, am inceput sa scriu in rime... happy
In fine: Ioana (draga "Mami") te rog nu fi complexata de situatie caci "in timp" (dupa cum ai spus) va fi dupa 2 zile dupa cum timpul nu exista ce sanse ar avea craciunul raised eyebrows
Sarbatorirea Nasterii Domnului la data de 25 Decembrie este una dintre primele concesii pe care Biserica Crestina a facut-o, in favoarea traditiei pagine, pentru a putea patrunde mai usor in lume.
Data de 25 Decembrie ca data a Nasterii Domnului,nu este una reala ci una formala.Ea nu este consemnata biblic, si nicaieri in Biblie nu se spune ca trebuie sa tinem o asemenea sarbatoare.
De alfel in Enciclopedia Bisericii Catolice se sustine ca aceasta sarbatoare nu a existat de la inceputul crestinismului.
In cultura frigiana exista mitul,, Marii Mame Cibela", iar la 25 Decembrie era sarbatorit tapul Attis care murea si invia la acea data.
Egiptenii sarbatoreau la 25 Decembrie nasterea zeului Horus
In Europa Nordica se sarbatorea la acesta data (25 Decembrie),, Yule"(roata) care avea semnificatia incheierii ciclului solar si intoarcerea acestuia pentru rascumpararea lumii din infernul iernii, asa ca hai sa sarbatorim si noi ceva.
Let's party

| Maariiaa explică (pentru Alien):

Religia catolică și religia creștină sunt două religii diferite. Dacă ești de altă religie, stai mamă în banca ta și nu mai răspunde la întrebări care nu te privesc. Nu înțeleg.Răspunsul tău nu are nici o legătură cu ce am întrebat eu.