| Hypefox a întrebat:

Bună seara!
Am și eu o întrebare.
Locuiesc în Belgia de 10 ani. Am terminat liceul aici, sunt integrată in tara asta.Dar până să ajung aici, am stat în Italia, am făcut și școala acolo.
Am o perioada de când mă tot gândesc să mă întorc înapoi, din cauza climei reci, oamenii sunt tot la fel de reci și nu scârțâie niciun zâmbet pe stradă. Văd toată ziua numai marocani și arabi, nu ca aș avea ceva cu ei dar țara asta e plină de toate națiile și bolile și orice posibil. La muncă simt ca mă trezesc, mă duc, vin înapoi, fac duș mănânc și mă culc. În weekend nu am ce să fac, n am prieteni cu care să ies sau activitate, ci doar așa să ies să fac eu shopping să mă mai iau cu capul sau enevtual încerc să găsesc ceva cu iubitul meu să fac. Cel puțin de când am terminat școala și am dat de muncă numai asta fac.
În Italia când am fost în vacanță, oamenii toți calzi, poți ieși seara, ai mai multă motivație să ai o activitate, chiar și să ieși la o terasă să bei un simplu suc. În Belgia lucrez ca și asistentă dentară dar parcă toată lumea inclusiv eu suntem roboți de la 8 la 6 seara.
Câteodată aș prefera să lucrez într-un bar, barmaniță, în Italia, chiria fiind 300€, să lucrez pe un salariu de 1500 dacă se poate dar cu o viață și o climă mai caldă, iubitul meu să găsească și el ceva și în doi merge super treaba. Fata de țara asta rece, banii fiind okay dar traiul tot la fel de greu, chirie la 1000€, viață destul de scumpă, nici nu vreau să vorbesc de impozite și taxe.
Ce părere aveți? Există cineva care a fost în nordul Europei și după ceva ani să se întoarcă spre țările astea calde gen Italia, Spania.
Mulțumesc dacă îmi răspunde cineva :3

1 răspuns:
| MistarGoGu a răspuns:

Scapi de Dracu dai de tata-su! Toți nordicii îs robotizati și ahtiați după bani!
Dacă ar avea ziua 50 ore pai 48 ar lucra sa-si umple buzunarele de zici ca manca cu 10 guri!
Ca și clima -oameni Italia și Spania sunt mai o.k dar s-a umplut și pe acolo de " turbane " Allah Akbar!
Peste tot munca cu contract este cel mai taxata! Încercați sa va faceți firma sau un fel de PFA cum au aia pe acolo! Deduceti multe din cheltuieli