| Danipol a întrebat:

Buna seara de 8 luni lucrez in Germania într-un restaurant grecesc (in bucatarie)si as dori sa stiu următoarele lucruri :
1- concediul ee plătit de către proprietarul restaurantului? (Am fost in concediu Si nu mi-a dat nimic)
2- de ce la fiecare salar nu imi da nici un act de semnat cu salaru meu si cate ore am. etc?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca ai contract si intelegi limba germana, in contract scrie cu cat esti platit pe ora, cate zile de concediu ai (daca scrie, inseamna ca esti platit pentru zilele alea). In Germania, DACA ai contract, nu semnezi nicaieri; banii iti intra in cont si primesti prin posta sau in mana o hartie care se numeste Abrechnung.
Daca muncesti la negru, nu ai niciun drept si, daca vin aia de la Zoll, ai incurcat-o...si tu, si grecul.

3 răspunsuri:
| GirlOnline81 a răspuns:

Lucrezi legal acolo? In mod normal, la sfârșitul fiecărei săptămâni (sau in funcție de cum Primești salariul) ar trebui sa Primești un payslip (fluturaș) in care este specificat numărul de ore lucrate, salariul. net, contribuțiile și salariul brut.
Concediul este plătit de către angajator.
Repet, tot ce am spus este valabil in cazul in care ești angajat legal.

| Danipol explică (pentru ardnaxur1961):

Banii ii primesc cash.( Nu am card la banca sau ceva de Genu)

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Danipol):

Deci, muncesti la negru si face patronul fix ce vrea muschiul lui, iar tu nu poti sa spui nimic.