| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, TPU. As vrea sa va intreb ce meserie credeti ca va fi una de viitor? Sunt clasa a 8a si chiar nu stiu ce sa aleg, as vrea sa ma fi hotarat din timp, sa ma hotarasc din timp de fapt.
As vrea sa ma axez pe o meserie de viitor, sa se castige bine dar sa faci ceva folositor, sa ai o satisfactie cand mergi la munca nu sa mergi obligat ( desi stiu ca pentru a avea o satisfactie trebuie sa iti placa acea meserie). Dati-mi va rog niste propuneri, orice nu contine informatica sau la care nu trebuie sa tocesti. M-am gandit sa fiu medic ( imi place foarte mult biologia, la olimipiada am luat locul 1 - nu spun asta ca sa ma laud,ci ca sa arat ca as putea fi medic in ciuda faptului ca si aici se toceste-), m-am gandit si sa fiu scriitoare ( La romana am avut rezultate la nationala -din nou, nu incerc sa ma laud, nu este scopul meu, nu am nimic de castigat din asta). Dar la medicina dureaza mult prea mult, si din pacate parintii mei nu cred ca isi vor permite sa ma tina atat de mult in facultate ...deci, ce credeti? ( app, voi incerca sa obtin o bursa in Norvegia si Olanda, da...am vise mari)

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi ca să fii medic trebuie să stiianatomia omului, biologia parcă se ocupă cu plante nu?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, dar noi numim Biologie tot ce facem inclusiv anatomia, asa face profesoara si ne-am obisnuit si noi

| AdriAdrienutza a răspuns:

Daca vrei sa castigi bine te-ai putea face: Avocat, Arhitect.
Si o meserie buna de actiune Politisttongueoliția este un organ armat al administrației publice centrale sau locale, instituit prin lege, a cărui activitate este reglementată de dreptul intern și actele normative internaționale. [1]
Principale sarcini ale poliției sunt următoarele:
a) asigurarea respectării legii, menținerii liniștii și ordinii publice în societate;
b) protecția și respectarea libertăților și drepturilor fundamentale ale omului;
c) combaterea criminalității;
d) acordarea asistenței și serviciilor populației în conformitate cu legislația în vigoare.Viitorul ne rezerva multe, e o usa cu multe surprize.E timpul care ne v-a prinde din urma, e timpul care va face sa dispara prezentul. Toti avem idealuri, visam la o viata care poate atinge perfectiune, ne dorim ce e mai bun.Visam la meseria ideala,fiecare vrem sa aratam lumii ca suntem cei mai buni,visam la o familie care sa ne sustina si sa ne iubeasca,visam la un nou inceput. De mici copii am avut idei schimbatoare cu privinta la,,Ce o sa ma fac cand cresc mare?". Fiecarei persoane i se potriveste o meserie, de la doctor la politist. Eu personal, mi-am dorit sa am multe meserii, dar odata cu inaintarea varstei, m-am schimbat.