| Hypefox a întrebat:

Bună seara!
Vreau și eu o părere.
Lucrez într-un cabinet dentar în străinătate de aproximativ un an de zile. 6 luni am avut contract determinat și de 6 luni îl am pe cel indeterminat. Dar practic abia un an întreg de munca.
Întâmpin o problemă cu colegele. Atmosfera la muncă e okay, dar am o șefă de echipă care de la bun început simțeam ca mi bagă bețe în roate. Primele 2-3 luni părea drăguță, orice întrebam ca să învăț, era disponibilă să răspundă. Dar apoi, orice o întreb parcă ar fi deranjată. Mi s-a întâmplat de N ori să o întreb ceva ce era necesar pe moment de exemplu să ajut un dentist cu o problemă și îmi dădea și încă îmi da peste nas ca practic ar trebui să știu, sunt de un an de zile.
Simt ca e ceva negativ la mijloc. I am zis la un moment dat am încercat să o iau să o trag de o parte să o întreb dacă are ceva cu mine și a zis ca nu, dar ca are impresia ca o iau de proasta căci eu știu chestii dar tot întreb. Gen să fiu mult mai autonomă în munca mea. Într-adevăr o întrebam chestii care practic aș fi putut să reușesc și singură să rezolv dar dura mult timp și dacă mi se cerea rapid pe moment, trebuia atunci, nu după 20min până căutam eu de exemplu ce trebuia făcut. Oricum undeva nu voia să mă ajute ca să nu mi meargă bine.
Să menționez ca ea e șefa de echipă și în același timp la acest cabinet lucrează și mătușa ei. Deci ele 2 sunt din aceeași familie. Cu mătușa ei mă mai înțeleg, e bătrână, dar ea e o scorpie simplu.
Acum să trec în subiect, m-am certat cu ea, căci m-a enervat destul de mult pentru ca în ultima perioadă chiar orice să fie, și un mic lucru esențial ca să meargă muncă la cabinet bine și trebuie să ne sfătuim sau să vorbim ce e de făcut, are mereu niște vorbe tăioase și un mod ironic de mă ia peste picior și din nou de data asta am întrebat o ce are cu mine ca mai apoi să mi zică ca vreau să i iau locul de munca, ca vreau sa ii fur practic responsabilitățile. Ce este drept noi romanii știți cum suntem, și în stanga și in dreapta, putem face de toate, sunt foarte dinamică și acolo imediat când ai nevoie, pe când ea, cum e belgianca, dacă i se spune să se ducă să facă ceva, a păi numai aia face, nimic în plus. Și la mine cine are nevoie vine imediat ca poate îi pot ajuta mai rapid dar niciodată nu am luat responsabilitățile ei de exemplu în contabilitate sau gestionarea cabinetului, ci chestii la care mă descurc. Ea într-adevăr are și alte îndatoriri.
Ideea este ca am apucat sa vorbesc cu șeful aparte, căci auzise disputa noastră, i-am zis de faptul ca nu ma simt agreata, data la o parte, atmosfera de echipă a noastră ca și asistente în privința mea e rece căci ele nu mă lasă să fiu cu ele acolo și chiar am apucat să i zic și câteva faze care mi le mai făcea gen expre să nu mi iasă bine muncă ba chiar să fac mult mai mult ca ele, normal avem un program specific și ele nu l respectau. Nu am stat să i zic orice detaliu dar i-am zis cate ceva în mare ca să nu creadă ca a sunt șifonatoare sau ceva. Și desigur cu subînțeles, nu direct.
Acuma mâine nu lucrez căci am liber, lucrez cu jumate de normă, dar în același timp vineri dau ochii cu ele, sunt sigură ca mâine sunt bârfită toată ziua de ea și mătușa ei pentru faza asta și tare îmi e frică ca am stricat ceva mai tare ori poate mă fac respectată mai mult plus ca am avut discuția cu șeful și i-am zis ca ma simt luată de proasta din cauza bunătății mele. El ținea și cu mine și cu ea ca să nu facă diferențe căci toată lumea mă adoră aici, fac o treabă super bună, și poate de asta șefa asta de echipă e geloasă.
Ce părere aveți? Scuzați acesta întrebare lungă.

4 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

E clar invidie. Tot ce poti face e sa-ti faci treaba cat mai bine, sa nu poti fi dat la o parte.
Dar poate fi mai mult decat atat. Ai un iubit?

| Hypefox explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Acum mă gândesc, ar trebui să las lucrurile așa sau să fac pe suparata la muncă? Să n o mai bag în seamă mă refer și să nu mai discut cu ea. O să fie extrem de nasol. Plus ca nu sunt genul de persoană să fiu rece și indiferentă, mi se fi și greu. Da, am iubit.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Hypefox):

Iar ea il stie pe iubitul tau?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai părerea mea sinceră e că după 1 an de munca acolo nu prea ar trebui sa mai întrebi toată ziua, se presupune că după 1 an de experiență ar cam trebui sa te descurci