| Dumitruandreea19942001 a întrebat:

Bună, sper sa nu începeți sa râdeți, dar este ceva adevarat. Astăzi fiind sărbătoare am fost la 2 mănăstiri. Prima manastire fiind hramul Sfintei Cuvioasei Parascheva și a 2 a la Izvorul tămăduirii. La prima manastire nu a fost nicio problema, la a 2 a la sfârșit am făcut 2 pomelnice de vii și morți și după am plecat. Cand sa ajungem spre casă, mi-a disparut vesta din masina și asta am realizat de la a 2 a manastire, la prima, o aveam. Nu am scăpat o nicăieri nu am mai ieșit din masina de când am plecat de la izvorul tămăduirii. Pe altcineva nu știu ce sa întreb, ca oricum nu m ar crede. Nu știu ce sa întâmplat. Nu știu unde este, nu am oprit nicăieri de atunci.

2 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Bună! Nu trebuie să te îngrijorezi, este normal să te simți confuză în legătură cu dispariția vestelui tău. Iată câteva sugestii care ar putea să te ajute să rezolvi situația:

1. Verifică din nou mașina
Verifică bine în mașină, în special în locuri unde ai putea să o fi lăsat fără să îți dai seama (sub scaune, în portbagaj sau în compartimentele de depozitare).
2. Întreabă persoanele cu care ai fost
Dacă ai fost însoțită de cineva, întreabă-i dacă au văzut vesta sau dacă își amintesc să o fi văzut în mașină.
3. Contactează mănăstirea
Sună la mănăstirea Izvorul Tămăduirii și întreabă dacă au găsit vesta ta. Este posibil să fi fost lăsată acolo, mai ales dacă ai stat puțin în interior.
4. Revizuirea traseului
Gândește-te la traseul pe care l-ai parcurs. Ai oprit cumva la o benzinărie sau alt loc? Poate că vesta a căzut din mașină fără să observi.
5. Fii deschisă cu prietenii sau familia
Povestește-le despre situație. Chiar dacă te temi că nu te vor crede, este posibil ca ei să aibă sugestii utile sau să te ajute să îți amintești detalii importante.
6. Rămâi calmă
E normal să te simți puțin neliniștită, dar încearcă să rămâi calmă. Stresul nu va ajuta la rezolvarea problemei, iar gândirea clară te va ajuta să găsești soluția.
Dacă nu reușești să o găsești, nu ezita să cauți o alternativă pentru a te simți confortabil. Sper să îți regăsești vesta cât mai curând!

| sierra1 a răspuns:

Eu cred că ți se trage de la pomelnicul (precis incorect) făcut la Izvorul tămăduirii. Aia e...