| Rebecaaaaa12 a întrebat:

Buna TPU. Am 17 ani si cum vine in curand scoala, am decis sa invat pentru admiterea la medicina. Problema este ca, cum sunt la inceput, nu am nici idee cum sa incep sa invat si ce sa invat, asa ca invit oamenii care au trecut prin acest lucru sa ma ajute si pe mine cu dilema asta. Eu vreau sa dau la Universitatea Ovidius din Constanta si nu am gasit nimic pe site ul lor. Va rog mult sa ma ajutati ca nu stiu ce sa fac...

Răspuns Câştigător
| Horus35 a răspuns:

În primul rând intri pe site ul facultații la care vrei să dai și verifici tematica și bibliografia care ți se cere.
chrome-distiller://11c06a1f-9b8a-4aa8-9bde-0ed5bfa6927f_f3b9ed441288d88e3f218a6c913c83cbd744eaa3ca53e8f387f14f761a8c55d1/? title=Tematica+si+manuale+orientative+-+Admitere+-+Facultatea+de+Medicina&url=https%3A%2F%2Fmedicina.univ-ovidius.ro%2Fadmitere%2Ftematica-si-manuale-orientative
Si o să vezi acolo capitolele pe care trebuie să le înveți. La biologie ai manualul de la Corint de clasa a XI-a:
"Biologie – manual pentru clasa a XI-a, Editura Corint, 2008, Aprobat prin Ordinul ministrului educaţiei şi cercetării nr. 4742 din 21.07. 2006

Autori: Dan Cristescu, Carmen Sălăvăstru, Bogdan Voiculescu, Cezar Th. Niculescu, Radu Cârmaciu

ISBN: 978-973-135-366-1"
care are si pe yt fiecare lecție explicată.
https://youtube.com/c/Cum%C3%AEnv%C4%83%C8%9B
La chimie ai doar chimia organica de a X-a si a XI-a
"Toate manualele de chimie de clasa a X-a şi a XI-a, elaborate şi aprobate de Ministerul Educatiei Naţionale în perioada 2009 - 2014. "
Dupa ce îți inveți bine materia începi să faci grile la materiile pe care le ai ales (biologie si chimie/fizica) si să o recapitulezi și fixezi pentru ca înveți multe lucruri si din grile, iar la finalul zilei ele sunt tot ce conteaza.
http://storagebox.univ-ovidius.ro/......public.php
La chimie cel puțin pot fi descarcate de aici.
Lucreaza foarte mult contra cronometru sa te obisnuiesti sa le faci repede intr-un final pentru ca la examen sa nu te ia prin surprindere timpul puțin.
Mult succes!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Obiectele de baza la medicina sunt: chimia, fizica si biologia pe care-i bine sa le studiezi foarte-foarte bine, ca sa ai o sansa la admitere.
Nu uita ca, media de la BAC si cea generala de la liceu sunt parte importanta din media de admitere la facultate, adica trebuie sa te asiguri ca ai note foarte mari peste tot.
https://umfcd.ro/educatie/admitere-licenta/tematica-medicina/

| Horus35 a răspuns:

În plus... asta e site ul facultatii de medicina din Constanța unde gasesti in dreapta căsuța de admitere cu multe alte informații
https://medicina.univ-ovidius.ro/
N-o asculta pe Jassmina, nu s-a trezit bine.
Da-mi un mesaj pe TPU să-ți dau un link care sa te ajute sau sa-mi pui și alte intrebari daca ai.

| Rebecaaaaa12 explică (pentru Horus35):

Chiar te rog sa mi dai, ca mai sunt 2 saptamani de vacanta si vreau sa mi programez timpul pentru a face cat mai multe grile!

| Rebecaaaaa12 explică (pentru Horus35):

Oricum mai am o intrebare. Trebuie sa fac meditatii la bio si chimie ca sa pot lua admiterea cu nota mare sau trebuie sa fac cat mai multe grile?

| Horus35 a răspuns (pentru Rebecaaaaa12):

Trebuie sa faci grile. Daca stii ca nu te descurci la ceva și ai posibilitatea de a face meditatii este si asta o opțiune buna, de preferat cu un profesor de la facultate, desi la medicina in Constanța nu e o admitere grea. Totul ține de tine și de felul în care te descurci, iar asta o sa vezi pe parcurs.

| Rebecaaaaa12 explică (pentru Horus35):

Din pacate nu cunosc un profesor de la facultate, dar ma gandesc sa vorbesc cu niste profesori de chimie si bio, poate ma ajuta ei. Eu doar la chimie as avea nevoie de ajutor, la probleme, ca nu le inteleg pe toate, asa la bio trebuie doar sa invat.