| anonim_4396 a întrebat:

Am un telefon nou, de vreo 2 zile. Si astazi mi-a aparut in dreptul semnalului un 'R'. Imi puteti spune ce inseamna, si cum pot scapa de el?

5 răspunsuri:
| AdelinaYonischa a răspuns:

Nu stiu care este faza cu ''R-ul'' Dar eu, de fiecare data cand nu am semnal sau ceva inchid telefonul si il aprind la locwinking

| pestisorulauriu a răspuns:

Esti cel ales sa-l reprezinti happy

| Teiko a răspuns (pentru pestisorulauriu):

Adica?

| a răspuns:

Heii. Eu am un Samsung Champ Deluxe, iar in acel mic carnetel care il primești odată cu telefonul, care poarta numele de 'Telefon mobil. Manualul utilizatorului' scrie despre aceste semne ce apar la telefon, sus, in dreptul semnalului. Iar acel ' R ' reprezintă : 'Roaming (in afara ariei normale de acoperire)'. Nu vad de ce ai închide telefonul, si l.ai deschide la loc, daca acest lucru nu afectează cu nimic telefonul, ci doar te informează cu privire la anumite lucruri.
Sunt mai multe semne care inseamna diverse lucruri. Ca de exemplu : acele liniute ale semnalului inseamna 'Puterea semnalului'. Logic. Un ' G ' reprezintă 'Retea GPRS conectata'. Un ' E ' reprezintă 'Retea EDGE conectata'. Si multe multe altele. Alarma, conectare PC, FM radio, redare muzica, sau muzica in pauza, Bluetooth, mesaj nou (SMS), cartela de memorie, profil normal/silentios, ora, nivel de energie al bateriei.
Sper ca te.am ajutat. Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ):

Da, m-am uitat pe acea carticica, si am vazut ca R-ul inseamna Roaming, dar inca nu stiu cum sa scap de el...