| Mirabella95 a întrebat:

As dori sa stiu ce trebuie sa fac ca vanzatoare de imbracaminte.Fiind incepatoare(nu am vandut niciodata) nu stiu sa fac gestiunea,facturi, etc.Va rog sa-mi explicati toate acestea.

Răspuns Câştigător
| IndieBird a răspuns:

De gestiune se ocupa contabilul firmei, de obicei. Iar de facturi tot contabilul sau cine aduce marfa ( sefa/seful, de exemplu ). Ca vanzatoare, tot ce trebuie sa stii este sa iti cunosti marfa. Si masurile. Si eu imi caut de munca cam de cateva luni. Nu te speria. Indatoririle tale, in calitate de vanzatoare, ar fi:
- sa iti cunosti marfa; sa stii unde sunt produsele, sa cunosti toate produsele, sa stii preturile, sa fii atenta la ce marfa iti mai trebuie, la ce iti cer clientii etc - toate astea se invata
- sa tii magazinul intr-o stare cat mai buna ( de la curatenie generala, pana la asezarea marfurilor)
O sa dureze ceva pana o sa iti gasesti. Nu multi accepta pe cineva fara experienta.
Este un cerc vicios: nu ma pot angaja pentru ca nu am experienta, dar nu pot gastiga experienta pentru ca nu ma angajeaza nimeni.
Un sfat: fii fara frica si nu te demoraliza (ma rog, doua sfaturi laughing
Iti urez succes. Sper sa iti gasesti de munca happy

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Mirabella, si eu iti urez mult succes!

| Mirabella95 explică (pentru aladinbeci):

Multumesc!