| AnMa a întrebat:

As fi vrut sa imi fac un blog, dar gandindu-ma ca nimeni nu o sa dea e el sau nimeni nu o sa isi piarda cateva minute ca sa citeasca ce tampenii scriu eu, m-am gandit ca aici, pe TPU, la categoria conversatii, se vor indura macar doi oamenii (care cauta un subiect de discutie sau pur si simplu se plictisesc) sa lectureze acest text.

Bun.

De ce m-am gandit sa scriu?
In primul rand nu vreau sa par genul de persoana care o da in dramă. Vorbesc despre persoanele care isi atribuie adjective negative doar pentru ca sa auda de la oameni "A,dar nu esti urata! Esti foarte frumoasa! A, dar nu esti grasa! Esti foarte bine, fata!". Nu vreau sa fac acest lucru in nici un caz, doar vreau sa vorbesc despre starea mea de spirit la momentul actual si sa imi spun pararea despre mine, in scopul de gasi o cale sa ma schimb.

Pana la urma... de ce m-am gandit sa scriu?
Pentru ca sunt PROASTA.

(Ok... poate ca acum, tu cititorule, iti vei da ochii peste cap si probabil iti va fi greata sa mai citesti asta.)

Totusi...a fi prost nu cred ca este un motiv pentru a scrie asa ceva...
Însă, de ce m-am gandit sa scriu?
Uite, de asta am ales TPU. M-am gandit ca aici e locul unde "se rezolva probleme", deci (fara deci) am hotarat sa imi rezolv problema aici. Doresc sa aflu cum sa nu mai fiu proasta, cum sa depasesc aceasta stare nasoala.

De ce ma simt proasta?
Intr-adevar...nu pot spune ca sunt proasta, dar nici inteligenta nu pot spune ca sunt. Problema e ca nu sunt sigura de capacitatea mea de a gandi, nu reusesc sa imi exprim sentimentele si ideile asa cum trebuie, probabil nu inteleg anumite lucruri, iar altii gandesc mult mai bine decat mine.
Eu prin inteligenta nu inteleg: OK, AM LUAT UN 10 YUHU SUNT UN GENIU. sau O DOAMNE! AM STIUT LECTIA LA ISTORIE YUHUU SUNT IAR UN GENIU.
NU!
Cand ma gandesc la caracteristicile unei persoane inteligente ma gandesc la o persoana care este capabila sa vorbeasca in public, care are o gandire limpede si e capabila sa isi sustina punctul de vedere, o persoana care are un punct de vedere!, o persoana care gandsete in profunzime si gandeste bine.
Acum iar ajungem la ceva abstract...
Ce inseamna "a gandi bine'?
A gandi bine inseamna a gandi in ansamblu, a gandi in profunzime, a vedea realitatea, a intelege lucruri neintelese, nu stiu cum sa explic. A vedea complet altfel lumea fata de oamenii obisnuiti.

Pana la urma, de ce m-am gandit sa scriu?
Pentru a afla parerea voastra despre inteligenta, despre modul in care poti fi mai inteligent, s.a.m.d

Stiu ca am lasat disuctia in aer, nu stiu cat de coerenta am fost, dar pana la urma sunt proasta, deci (fara deci) nu va asteptati de la prea multa inteligenta din partea acestei "banale intrebari puse pe TPU, unde problemele sunt rezovlate".

5 răspunsuri:
| KinleyTONIC a răspuns:

Cuvinteeee.

| AnMa explică (pentru KinleyTONIC):

Multeeeee

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Ce esti asa de pornita fathaaaa? laughing Pune titlu blogului "Nu ne-am nascut inteligenti" si cei care iti vor vizita sit-ul te vor intelege, prin ce ai scris in postarea ta nu dai dovada de inteligenta, dai dovada intelepciune iar cei care te vor crede "inestica" in gandire sa ne pupe'n cur...tea din fundwinking

| nowar a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa iti faci un blog. Nici in cazul meu nu am avut vizualizari si cititori de prima data, dar vei avea si e pacat sa iti irosesti gandurile, asa vei putea sa-ti spui punctul de vedere! happy

| edihrubiak a răspuns:

Multee