| scriitoareanonima a întrebat:

chiar cu riscul de a parea penibila, as vrea sa va intreb cat mai sincer ceva: ce veti lasa in urma cand veti muri? cand cineva va va intreba rudele ce a facut bunica sau bunicul, ei ce ar trebui sa le raspunda? asta e ceea ce ma preocupa si mi-as dori sa dezbatem putin subiectul, la modul cel mai serios. P.S.: va recomand cantecul acesta: http://www.youtube.com/watch?v=DlbDPSXEHOo si va astept cu nerabdare raspunsurile

12 răspunsuri:
| kscorpio a răspuns:

Pai bunicul si bunica i-a lasat pe parintii tai care te lasa pe tine si tu la randul tau lasi pe altii in urma. Mai rau e sa nu lasam nimic in urma. Dar ce lasam in urma ar trebui sa fie de calitate. Incepand cu noi si terminand cu ce lasam noi in urma. Calitate si valoare.

| scriitoareanonima explică (pentru kscorpio):

Da, e usor daca gandim asa. dar ce anume?

| AlbaAura a răspuns:

Iti raspund simplu si consider ca foarte realist.Nu sunt influentata de cantecul ce-l recomanzi.Material,las in urma mea ceea ce am detinut ca proprietar.In planul afectiv,probabil,regrete,dor,lacrimi de tristete, pareri de rau sau de bine, doar nu am avut numai prieteni, toate aceste aduceri aminte se vor transforma in amintiri. Timpul alina si vindeca ranile. Apare uitarea si candva la rastimpuri, amintirea.Atat.

| scriitoareanonima explică (pentru AlbaAura):

Da, dar eu cred ca fiecare are o viziune asupra vietii si asupra lumii. eu as dori sa schimb ceva, chiar daca suna a cliseu. mi-as dori sa putem schimba modul de gandire al oamenilor. atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru scriitoareanonima):

Bunicii mei au lasat in urma niste proprietati imobiliare laughing
Bune si alea!

| scriitoareanonima explică (pentru anonim_4396):

Da, dar eu ma fereream la ceva mai profund. ceva care sa schimbe putin destinul cuiva, sa-l faca mai luminos

| EllyMelly a răspuns:

Interesant ca te gindesti la asta happy ..eu cred ca fiecare om lasa in urma sa ceva frumos, ceva de care odata si odata isi va aminti cineva. Eu as lua ca exemplu scriitorii, pentru ca ei chiar daca se sting din viata, lasa in urma cuvinte frumoase care mingiie sufletul cititorului (dar asta nu inseamna ca toti trebuie sa fie scriitori, e imposibil si ar fi banal). In general omul cit traieste trebuie sa se gindeasca ca trebuie sa faca lucruri bune, sa ii ajutam pe ceilalti cind au nevoie, si sa fim mereu cu zimbetul pe fata. Iti garantez ca un om care zimbeste mereu, va ramine in amintirea celorlalti mult timp.

| AlbaAura a răspuns (pentru scriitoareanonima):

Draga mea, cu viziunile ramai.Incearca si fii realista.Nu te autoamagi.Nimeni si nimic nu-ti mai ajuta dupa ce nu mai traiesti. Daca te incanta si-ti da satisfactie faptul ca azi sunt destui care iti apreciaza valoarea ca om, e cu totul altceva.Bravo tie ca lasi in urma ta case, masini aur si o reputatie de om realizat, cont in banca sau mai stiu eu ce valori.Te vei duce cu sufletul impacat ca lasi ceva in urma ta.Ce va urma... flori, jerbe, lacrimi si aduceri-aminte. Poate si cate un parastas din an in an.Imi pare rau daca te-am dezamagit.Nu asta am intentionat.

| Woodenpints91 a răspuns:

N-am stat să ascult melodia,mi se pare oricum mediocră şi nici nu-mi place cum cântă duduia aia. Acum,am să încerc să-ţi răspund.
Dacă cineva te întreabă ce-o să laşi în urmă după ce mori,iar tu spui "n copii",pentru mine eşti un om limitat şi lipsit de valoare,care nu a lăsat nimic în urmă.
Copii poate face oricine,chiar şi cei reduşi mintal. Este una din cele mai uşoare chestii,să faci copii,ca să poţi spune că ai lăsat ceva în urmă. Şi lumea se agaţă de chestia asta,oameni incompetenţi, care nu-s în stare de altceva, toarnă copii în prostie, cu gândul că lasă ceva în urmă, pentru a se consola că n-au trăit degeaba.
Într-o lume unde suntem 7 miliarde,în care practic am suprapopulat planeta asta,consider că dacă faci un copil,nu mai laşi ceva în urmă,ci naşti o viitoare sursă de poluare şi care să consume resurse. Dacă oamenii erau pe cale de dispaiţie,da,puteai să te lauzi că aducerea pe lume a unui copil este o realizare,şi ai pus şi tu osul la treabă pentru a-ţi perpetua specia,dar,când noi deja suntem prea mulţi,nu faci altceva decqt să aglomerezi inutil planeta. Nu spun că lumea nu trebuie să mai facă copii,că nici aşa nu-i bine,dar tot ce vreau eu să zic este că naşterea unui copil nu mai poate fi numită o realizare,iar oamenii n-ar trebui să fie încurajati (da,sunt încurajaţi de către stat prin alea câteva milioane pentru stat degaba) să se reproducă în prostie.
Însă,egoismul uman învinge,iar pe om în doare-n ora doişpe că aglomerează planeta,el vrea să-şi desfăşoare instinctele materne şi să ştie că are urmaşi. Nu aşa laşi ceva în urmă Urmaşii la rândul lor mor şi ei,lăsând în urmă alţi oameni,la fel de inutili. Geniile se nasc extrem de rar.
Dacă vrei să laşi ceva în urmă,cu care să fii sigur că nu eşti îngropat în timp (un om moare,şi lumea îl uită),scrii o carte,inventezi o chestie,compui muzică,pictezi,vii cu o inovaţie într-un domeniu, chestii care să te facă remarcat, şi să nu treci prin viaţa doar reproducându-te, că asta nu te pune cu nimic mai presus faţă de un animal, al cărui singur scop este să-şi perpetueze specia şi atât.

| scriitoareanonima explică (pentru EllyMelly):

Eu cred ca scrisul e parte din viata noastra. Ca si dormitul si respiratul. Am descoperit de curand cum e sa te eliberezi prin scris. De mult nu mai tinusem un jurnal si se adunasera atatea care sa-mi apese inima! Dar acum ma simt impacata. Pentru ca, desi va suna ciudat, am facut cumva sa imi reprim unele sentimente si de aceea, la cel mai mic necaz, ma prabuseam. Dar acum sunt bine. scrisul e ca un medicament. cel putin pentru mine. m-a facut sa imi recunosc mie unele lucruri, acea parte din mine de care aveam nevoie sa stiu ca e acolo. Si eu am un vis. Cine il ghiceste? happyhappywinking

| scriitoareanonima explică (pentru AlbaAura):

Nu m-ai dezamagit. mereu am vrut sa cunosc si modul de gandire al altora si mereu am fost constienta ca sunt putin cam IMPOSIBILE aceste idei, dar imi place sa cred ca visele se implinesc. Dar doar ca sa stii, eu nu ma refeream la reputatie, aur si masini, ci dimpotriva laceva spiritual.

| scriitoareanonima explică (pentru Woodenpints91):

E adevarat ca unii oameni fac copii fara sa se gandeasca daca au sau nu cu ce ii creste, dar asta nu schimba nevoia de a avea un urmas. De acord, sa faca atatia copii cat vor, dar sa aiba bani sa ii intretina si sa le acorde tot sprijinul. Un copil e o realizare daca te gandesti ca trebuiesa il educi, pas cu pas-eca si cum ai creea o opera de arta. Dar nu toti au talentul de a educa un copil. "Dacă vrei să laşi ceva în urmă,cu care să fii sigur că nu eşti îngropat în timp (un om moare,şi lumea îl uită),scrii o carte, inventezi o chestie, compui muzică, pictezi, vii cu o inovaţie într-un domeniu, chestii care să te facă remarcat." Cu asta sunt complet de acord. Ceva diferit de ceilalti. multumesc mult, a fost interesant sa aud si o astfel de idee.