| anonim_4396 a întrebat:

big grin
Am un prieten care a aflat de curand ca are cancer la plamani din cauza fumatului.Inainte era genul ala,, oricum mor odata si odata"nu ii păsa deloc, si acum nu mai e in stare sa iasa din casa, injura in fiecare secunda persoana care i-a dat prima tigara.
Sper sa trezesc la realitate si copiii aia de 12 ani cu,,traieste clipa" ca daca fumezi,,o sa traiesti clipa" in care o sa ti se spuna ca ai cancer si o sa mori.
Multi sunt,,dar eu asa scap de stres " eu personal ca sa scap de stres rezolv problema care imi provoaca stresul. Daca fumezi si scapi de stres ceea ce e imposibil, problema tot ramane si stresul tot ramane.
Intrebarea mea este de ce fumati? E la moda sa iti prajesti maruntaiele mai nou? Si cat de prost sa fii sa spui ca nu esti dependent de tigari cand tu fumezi si pe pachet scrie fumatul ucide?

Răspuns Câştigător
| masterchef18 a răspuns:

Salutarii! Inainte si eu fumam si era ceva de genu ''sunt mai tare decat ceilalti ca eu trag din tigara'' dar nenorocitele astea de tigari m-au bagat in spital si acum sunt nevoit sa ma obisnuiesc cu gandul ca sunt un om bolnav si totul numai din cauza lor. FRATILOR NU MAI FUMATI ASTEA VA ADUC MOARTEA! mai bine cu banii de ii dati pe tigari luati-va de mancare.

17 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Iata ca in opinia ta sunt prost. Dar cat de prost poti sa fii sa crezi ca mori din cauza fumatului?
Sau cat de prost sa fii sa crezi ca locuind in smogul dintr-un oras mare, nefumator fiind, nu mori din cauza asta?
Smogul e mai periculos decat fumatul!
Si stresul si hrana 'contemporana".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Daca au ajuns sa scrie pe cutie,, fumatul ucide'' incerci sa imi explici ca nu mori de la fumat? laughing si tot tu sa ma faci prost?rolling on the floor
Din cauza poluarii mediului in jur de 4% din persoane pot face cancer si acelea sunt cele mai sensibile, pe cand peste 80% din fumatori fac cancer.
Oricum spor la lucru, vorba aia nu ii poti spune unui copil sa nu se joace cu chibriturile pana nu o sa se arda nu o sa inteleaga.
Doar de curiozitate cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Realizezi ca te sinucizi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Si nu ai inteles ce am scris am scris, nu am scris ca daca fumezi esti prost, am scris ca trebuie sa fii prost sa fumezi si sa nu recunosti ca ai o problema si anume ca esti dependent. Vorba aia, ca sa rezolvi o problema primul lucru pe care trebuie sa il faci e sa recunosti ca ai o problema.
Nu are rost sa minti, ca nu esti dependent, pentru ca nu ma minti pe mine, te minti singur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și eu dacă vreau să-mi scuip plămânii la momentul ăsta, și mai apoi regret, care e problema ta? E alegerea mea, nu te aștept s-o respecți, dar nici s-o critici.
Și nu te mai da mare smardoi, că nu impresionezi pe nimeni.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ai fost dependent de tigari? Daca nu, atunci te afli in imposibilitatea de a ii judeca pe cei care fumeaza.

Singurul lucru la moda e sa judeci fara sa ai habar despre ce vorbesti si sa jignesti oameni in urma celor cateva idei pe baza carora ti-ai creat o opinie. De asemenea la moda e sa subliniezi evidentul si apoi sa ai impresia ca ai spus ceva foarte inteligent. Tu, prietene, esti la moda.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt de acord, de nici un fel, cu un limbaj agresiv. Dar tu ai ridicat primul 'piatra'. Dar nu despre asta este vorba!
Nu stiu despre statisticile pe care le dai tu sau autoritatile.
Nu sunt de acord ca acei copii sa fumeze.Am spus eu asa ceva?
Eu m-am apucat de fumat cand am intrat in armata.Deci cam 18 ani.
Pe vremea mea nu exista o campanie contra fumatului din cateva motive:
! Nu erau atatia fumatori, 2. tigarile nu erau ca si alimentele atat de contaminate cu 'chimicale'; 3.inca nu le venise ideea (nu era cazul) ca autoritatile sa considere ca prin introducerea de superaccize pe comertul de tabac, sa castige atatia bani.
Pe vremea mea se fuma si in spitale (eu fumam si in salile de operatie-urat, e adevarat).
Daca te uiti in filmele americane mai vechi, se fuma si in salile tribunalelor, si in maternitati si in saloanele cu muribunzi, in trenuri nu mai vorbesc, in cinematografe... oriunde!
Cred ca ma crezi ca Nu sunt de acord cu acest lucru, cu aceasta mentalitate. Ma crezi ca am fumat si intr-o biserica in Londra (St. Martin in the Fields)? Doar ca sa 'bravez! Si la Opera romana (in loja, ce e drept!).
Dar sa ajungi sa propui sa nu se mai fumeze pe strada, sa faci o propaganda complet falsa, asociind cancerul cu fumatul, deja e mare diferenta.
Se atenteaza chiar la drepturile oamenilor, la optiunea lor.
Nu vrei sa fumezi? Stai' in banca ta'!
Suma viciilor este constanta!:nu fumezi, mananci mai mult, faci alte trasnai care tot (chiar mai rau!) tot acolo te vor duce.
Imi pare rau ca nu mai am acea carte, in care cercetatorii americani (savanti de renume), la acea vreme au constatat ca :'Nu s-a observat vreo legatura in cazul cancerului de plaman cu obiceiul fumatului!' Scurt. Ce faci tu si acolitii tai (cu cat te platesc?) de a falsifica date de sondaj si de statistica, se datoreaza altor interese, nicidecum stiintei si sanatatii.
Mi-as dori sa gandesti cu mintea ta si nu a altora, sau dupa poze puse pe pachete de tigari. Colegul tau nu de la fumat va muri daca va muri, ii creati o culpabilitate pentru a va ascunde neputinta de a-l salva!
Pe copii nu-i poti convinge, daca vor tot o vor face, nici pe fumatori.
Cate Kg. ai, la ce inaltime? Esti perfect sanatos?
Si eu! Sa ne-ajute Dumnezeu!
Vointa si consumul energiei tale l-ai folosi mai bine daca ti-ai vedea de viciile tale!
Printre care unul e 'grija de altii'!
Stii cine se ingrijeste fara motiv de altii?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca simteam asta ma lasam de mult! Ma simt absolut 'excelent ' ce ti-as dori si tie! Si altora ca tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru masterchef18):

happy Ma amuza cand ma gandesc ca daca nu ajungeai in spital poate erai unul dintre cei care spun,, traieste clipa'', dar debea cand ti-a trecut glontul pe langa cap intelegi ca nu e o gluma.
Nu luati exemplu de la mine, luati de la el.
Va spun ceva, in ultimul ceas, cand iti spune doctorul ca mai ai de trait o luna sau doua, tot omul isi da seama ca a facut o mare prostie si se schimba radical.Doar oamenii inteligenti previn in loc sa vindece.
Imi pare rau ca oamenii in loc sa mearga la doctor si sa intrebe cum pot sa faca sa fie sanatosi si sa ramana asa, ei se duc cand sunt pe moarte, iar dupa ce se simt mai bine continuta cu fumatul.
Legat de acoliti intr-adevar primesc 100 de lei pe fiecare comentariu.rolling on the floor Serios, frate chiar crezi ca il doare pe cineva,,de sus'' in cot sa te,,tinem'' pe tine departe de tigari? Si am pus la plural ca sa subliniez o nota de ironie,nu am nici un acolit.
Imi pare rau ca voi fumatorii ati creat o lume in care ideea de baza e,, da care e problema ta ce fac eu?'', intr-adevar mai sunt si persoane care vor sa ajute ca si mine,care vor sa faca un bine dandu-va cate o palma,sa va treziti cu picioarele pe Pamant ca o viata aveti si dupa ce se termina se termina tot.
Majoritatea celor care au raspuns s-au simtit ofensati la cuvantul prostule,dar daca va spune doctorul cat mai aveti de trait sunteti tari ca stanca nu?laughing
Din ce am vazut nimeni dintre cei de care am fost atacat nu a pomenit ceva de o boala,sunt sanatosi tun, singura persoana care a scris ca este bolnava a scris,, NU MAI FUMATI ASTEA VA ADUC MOARTEA!''
Nu imi inchipui cat de inconstient sa fii sa ai familie sa ai copil mic si sa fumezi. Daca tu esti un om care vrea sa se sinucida, o poti face mai usor cu un cutit decat lent si sa ii imbolnavesti si pe pe altii.
Intrebarea mea este pentru voi si fiti cat se poate de sinceri, daca in secunda doi fara nici un strop de munca ati putea sa va lasati ati face-o?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Smardoi vine de la smardoiala care inseamna bataie, te rog eu nu mai folosi cuvinte carora nu le cunosti sensul.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu-mi pasă. Apropo. Vrei o bomboană? Mai bine nu că faci diabet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PedoBarbie):

Consumul de zahar nu determina diabetul happy, diabetul are legatura cu valoarea glicemiei pe care o ai in sangebig grin.Mai bine nu mai raspunzi decat sa spui o astfel de ineptie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru tine o broască e doar ceva ce sare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Prietene hai sa nu o dam din citate de viata laughing.
Daca fara nici un strop de munca ai putea sa te lasi de fumat (pentru ca doar un fumator s-ar simti ofensat de cele spuse) ai face lucrul asta?
Fii sincer ca nu castigi nimic mintind.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu știu ce citate visezi tu, am vrut doar să-ți explic, că smardoi nu e numai un sac umblător cu mușchi care de-abia așteaptă să umfle mutra cuiva.
Nu, că nu degeaba m-am apucat de fumat. Ori termin ori nu mă apuc de la bun început.

Apache
| Apache a răspuns:

Nimeni nu se apuca de fumat,, pentru ca e senzatia cool,,

99 % din oameni se apuca ca instrument social.
Sa iesi la o tigara cu colegii, cand toti prietenii tai fumeaza sa nu ramai tu cel mai cu mot..in club ca sa pari in ton cu altii...

Asta e toata chestia.
Pana la urma ce placere iti provoaca? Niciuna....doar vorba aia omul e ca o oaie, daca unul face o chestie trebuie sa o faca si celalat ca sa nu ramana pe afara.